8. 7. svátek má Nora




Jinečtí dělostřelci cvičili střelbu v Boleticích: náročný terén prověřil vojáky i techniku

26. ledna 2025   (11:30)
Jinečtí dělostřelci cvičili střelbu v Boleticích: náročný terén prověřil vojáky i techniku
foto: Vladimír Šandor, Armáda ČR / Cvičení v Boleticích provázela ostrá střelba z děl.

Ostré střelby, testování spojení a spolupráce v náročném prostředí – tak vypadalo cvičení 13. dělostřeleckého pluku ve Vojenském újezdu Boletice. Vojáci, kteří se nedávno vrátili z mise v Litvě, zde pilovali své schopnosti spolu s aktivními záložníky i studenty Univerzity obrany.


„Ve Vojenském újezdu Boletice, který je známý svou členitostí, nadmořskou výškou a drsným podnebím, cvičilo 200 profesionálních vojáků, 25 členů aktivní zálohy a studenti Univerzity obrany. Kromě ostré střelby ze samohybných houfnic DANA se jednotky zaměřují také na zajištění efektivního spojení v nepříznivých podmínkách,“ uvedla kapitánka Gabriela Kugler.

Vojáci v těžkém horském terénu musí překonávat překážky spojené s přenosem signálu přes hřebeny. „Hledáme optimální místa pro komunikaci, přičemž musíme dbát na bezpečnost a dodržovat hranice prostoru,“ vysvětluje rotmistr Lukáš Černý, specialista komunikačních systémů. Vojáci testují, jak se spojení mění za různých klimatických podmínek – od vlhkého počasí, které zlepšuje přenos dat, až po jasné dny, kdy je preferován hlasový přenos.

Cvičení zahrnuje nejen dělostřelecké houfnice DANA, ale také vozidla MKPP Titus a lehká průzkumná obrněná vozidla Iveco.

Dělostřelci se vrátili z Litvy
Po roce se nedávno vrátili jinečtí dělostřelci z Litvy, kteří tam byli nasazeni do zahraniční operace vůbec poprvé od 2. světové války. „Vydali se tam i se svojí těžkou technikou. Dvě dělostřelecké rotace byly po celý loňský rok součástí alianční mise předsunuté přítomnosti (enhanced Forward Presence). Hlavním úkolem více než stovky Čechů byla palebná podpora aliančních jednotek, které v zemi působí, společně s dalšími pěti státy NATO – Lucemburskem, Belgií, Nizozemskem a Norskem,“ připomněla Gabriela Kugler.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / Armáda ČR
autor: Karel Hutr








Další články

Jak najít Severku? Trik, který zvládne i dítě – a funguje vždy Jak najít Severku? Trik, který zvládne i dítě – a funguje vždy Na noční obloze září tisíce hvězd, ale jen jedna z nich stojí tak pevně, že se stala … ZAJÍMAVOSTI Policie hledá další možné oběti. Kriminalisté vyzývají poškozené, aby se přihlásili Policie hledá další možné oběti. Kriminalisté vyzývají poškozené, aby se přihlásili Středočeští kriminalisté se obracejí na veřejnost s výzvou v souvislosti s případem … AKTUÁLNĚ Ve středních Čechách začaly žně, farmáři sklidili 26 pct ploch s ozimým ječmenem Ve středních Čechách začaly žně, farmáři sklidili 26 pct ploch s ozimým ječmenem Ve středních Čechách začaly žně, zemědělci dosud sklidili přes 26 procent ploch s … DOPRAVA Začaly nám žně: že to nebude poprvé, se vědělo. Ale tohle asi nikdo nečekal... Začaly nám žně: že to nebude poprvé, se vědělo. Ale tohle asi nikdo nečekal... Letošní žně na Příbramsku odstartovaly teprve před pár dny, ale pro hasiče už začala … AKTUÁLNĚ Česko znovu vysychá, vítr a slunce zvyšují riziko požárů Česko znovu vysychá, vítr a slunce zvyšují riziko požárů Dlouhodobé sucho pokračuje a podle meteorologů se situace v nejbližší době … AKTUÁLNĚ Mapa odhaluje, kde hrozí největší riziko. Nová Klíšťapka ukáže výskyt nakažených klíšťat i nebezpečí boreliózy Mapa odhaluje, kde hrozí největší riziko. Nová Klíšťapka ukáže výskyt nakažených klíšťat i nebezpečí boreliózy S letními prázdninami tráví lidé více času v přírodě, a právě teď vrcholí i aktivita … AKTUÁLNĚ Pálí vás oči po koupání? Není to chlor, ale reakce s močí a potem Pálí vás oči po koupání? Není to chlor, ale reakce s močí a potem Pálení očí po koupání není známkou „přechlorovaného“ bazénu. Ve skutečnosti jde o … ZAJÍMAVOSTI Nehoda před Příbramí komplikuje dopravu. Jedna osoba skončila v nemocnici Nehoda před Příbramí komplikuje dopravu. Jedna osoba skončila v nemocnici Dopravu na hlavním tahu od Rožmitálu směrem na Příbram v úterý dopoledne zkomplikovala … AKTUÁLNĚ Středočeští dopravci testovali elektrický kloubový autobus MAN Středočeští dopravci testovali elektrický kloubový autobus MAN Je možné, že cestující v regionu se potkají s novým kloubovým autobusem. Integrovaná … DOPRAVA
Borůvková sezóna je tady! Vydejte se do lesa a prozraďte, jak máte nejraději borůvky Borůvková sezóna je tady! Vydejte se do lesa a prozraďte, jak máte nejraději borůvky Kdo v těchto dnech zavítá do lesů, občas může zahlédnout typický obrázek prázdninových … ZAJÍMAVOSTI
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz