25. 4. svátek má Marek

Jindřich Vařeka: Probudil jsem se v době, kdy jsou si opět někteří rovnější

ROZHOVOR
18. října 2018   (09:01)
Jindřich Vařeka: Probudil jsem se v době, kdy jsou si opět někteří rovnější

Starosta Ing. Vařeka odpověděl na naše otázky pěkně zostra.


Jednání, která probíhají na radnici po komunálních volbách, jsou zřejmě překvapivá a plná zvratů. Na nejčerstvější informace o tom, kdo bude řídit naše město jsme se zeptali opět starosty Ing. Jindřicha Vařeky:


Předvolební čas je určitě náročný, vy jste se však přiznal k bezesným nocím po volbách, jak se vyvíjela a vyvíjí koaliční jednání? Už se vám spí lépe?

Díky za otázku, nespí. Demokratické strany se mne snaží odnaučit víře v demokracii. Demokracie je krásná věc, jen povětšinou není zrovna vhodná chvíle na její aplikaci. Jako na potvoru tomu vždy něco brání.
 
Byl jste vývojem povolebních jednání zaskočen?

Do jisté míry jsem zaskočen byl. Probudil jsem se v době, kdy jsou si opět někteří rovnější a čerta starého záleží na tom, jaký kdo je. Stranická příslušnost je nade vše.
 
Při sestavování Rady města jste se vzdali většinového zastoupení. Jako první jste oslovili TOP 09 s nabídkou dvou křesel, po jejím odmítnutí jste přišli s nabídkou široké koalice a oslovili jste Piráty, Příbramáky pro Příbram, KSČM a ODS. Kladné stanovisko jste obdrželi od Mgr. Humlové (KSČM) a od paní Mgr. Vesecké (Příbramáci pro Příbram). Máte již vyjádření ostatních?

Situace se od chvíle přednesení našeho až příliš velkorysého návrhu na vytvoření široké koalice změnila. Tři parlamentní strany odmítly nabídku na spolupráci s tím, že jedno místo v Radě poskytnuté zastupitelce za KSČM je vykládáno jako koalice, do které nemohou vstoupit. Věcná námitka poukazující na to, že paní Mgr. Humlová je uznávaným odborníkem na pozemkové právo, a že v minulosti častokráte dokázala při jednáních zastupitelstva správně poukázat na právní nesrovnalosti, nebyla vzata do úvahy.
V následné mediální bouři to vypadalo tak, že obsazením tohoto jednoho ryze pracovního místa zástupcem strany se třetím nejsilnějším mandátem, bude spuštěn proces kolektivizace zemědělství v Příbrami.
Nejrozumněji se v nastalém chaosu zachovala sama paní Mgr. Humlová, která se rozhodla odblokovat situaci tím, že oznámila, že za těchto okolností na místě radní netrvá. Zastupitelé za ANO mohli proto opětovně oslovit zbylé politické subjekty vyjma Pirátů, kteří nemají doporučeno vstupovat do spolupráce ani s ANO.
Příbramáci pro Příbram a ODS nabídku na místo v Radě města již přijali, zatímco jednání s TOP 09 teprve proběhne.
 
Uvedl jste, že Šance pro Příbram se proti spolupráci s hnutím ANO ihned po volbách ostře vymezila. Uvedl Mgr. Král důvod, proč odmítá spolupráci se stranou, kterou voliči jednoznačně preferovali?

Zdůvodnění Šance je možné nalézt na jejich stránkách. Píše se tam cosi o tričkách a demokracii nebo tak něco.
 
Volby ukázaly, že lidé oceňují politiky spíše podle činů než podle jejich příslušnosti k politické straně, kde je tedy zakopaný pes?

Úkolem politiků je vytvářet problémy a následně komplikovaně hledat jejich řešení jenom proto, aby mohla být nakonec přijata úplně špatná rozhodnutí. Občané se naštěstí chovají rozumněji. Pravý politik se nikdy nenaučí jednat svižně, protože to by byl sám proti sobě.

Také jste uvedl, že zastupitelé za ANO nechtějí zneužívat supersilného mandátu a nehodlají v zastupitelstvu hlasovat jednotně dle dohod ukutých v zákulisí. Nehrozí, že by tak práce zastupitelstva byla méně konstruktivní a pomalejší?

Nemyslím si, že to nejhorší zastupitelstvo, které máme před sebou, by mohlo být horší, než to nejlepší zastupitelstvo z těch, která máme za sebou. Myslím si to proto, že počet deviantních politiků tohoto zastupitelstva se oproti tomu minulému snížil přímo násobně.
 
Kdy se bude konat ustavující zastupitelstvo a jak fungují radnice v této době relativního „bezvládí“?

Zatím to vypadá tak, že ustavující jednání zastupitelstva by se mohlo konat 5. listopadu 2018.  Do té doby bude svoje povinnosti i nadále vykonávat současná (stará) rada města, takže žádné bezvládí nehrozí.
 
Které problémy klepou na dveře a přijdou na pořad dne ihned, jak se noví zastupitelé a radní usadí do svých křesel?

V posledních dnech se často dostává na přetřes otázka průniku volebních programů jednotlivých stran. Já v tom až tak velký problém nevidím, protože na 80% toho, co se musí udělat, se můžeme dohodnout napříč celým politickým spektrem za jedno odpoledne. Uvedu namátkou: křižáky, rekonstrukce Milínské, kanalizace Lazec – Kozičín, nezbytné investice do zimního stadionu, parkování po celém městě atd.  Projekty na tyto akce jsou před dokončením. Zastupitelé budou také muset zaujmout jasný postoj k rekonstrukci aquaparku. O zbylých 20% je správné vyvolat širokou diskuzi.
Práce je moc a už je načase se do ní pustit. Schopní a odhodlaní lidé jsou zakleknuti v blocích. Teď už jen projít lapálií s ustavením nové rady a startujeme.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: jkDalší články

Policie by měla znát škodu na havarovaném vrtulníku do měsíce Policie by měla znát škodu na havarovaném vrtulníku do měsíce Policie původně očekávala, že škodu bude znát již na počátku letošního roku, následně se termín posunul na únor, kdy se zjistilo, že rozsah poškození nelze vizuální prohlídkou zjistit a bude nutné vrtulník odstrojit. 24. dubna 2019   (20:17) Už tento pátek dorazí do Březnice kapely Mňága a Žďorp společně s E!E Už tento pátek dorazí do Březnice kapely Mňága a Žďorp společně s E!E Páteční večer bude patřit rockové hudbě! Při troše štěstí můžete jít zdarma! 24. dubna 2019   (17:12) Výjezd z Příbrami komplikuje srážka vozidel na Evropské Výjezd z Příbrami komplikuje srážka vozidel na Evropské Vozidla blokují oba jízdní pruhy. 24. dubna 2019   (14:49) AKTUÁLNĚ Vše je připraveno, oheň prozatím s otazníky Vše je připraveno, oheň prozatím s otazníky Již zítra, ve čtvrtek 25. dubna, se v areálu Nového rybníka koná akce Čarodějnice na Nováku. Akce začíná v 16 hodin a připraven je bohatý program. Jediné, co ještě není zcela jasné je, zda bude zapálena připravená vatra. 24. dubna 2019   (12:28) Turistický vláček prozatím mimo provoz Turistický vláček prozatím mimo provoz V měsíci květnu byl v minulosti zahajován provoz turistického vláčku. V letošním roce je provoz vláčku pozastaven. Hledá se provozovatel. 24. dubna 2019   (11:49) U Zaječova by mohl vzniknout výcvikový areál složek IZS U Zaječova by mohl vzniknout výcvikový areál složek IZS V areálu budou s nebezpečnými situacemi a jejich řešením seznamováni především školáci, sloužit bude ale i pro cvičení profesionálů. 24. dubna 2019   (10:10) V Brdech se čeká na dotace pro nové nádrže a rybníčky V Brdech se čeká na dotace pro nové nádrže a rybníčky Mají pomoci přírodě v době klimatických změn 24. dubna 2019   (08:17) Hlediště divadla nakonec zřejmě vybuduje firma Staler Hlediště divadla nakonec zřejmě vybuduje firma Staler Společnost musela vysvětlit podezřele nízkou nabídku a další formality. 24. dubna 2019   (06:06) Auto narazilo do stromu, vážně zraněnou řidičku transportovala záchranka do nemocnice Auto narazilo do stromu, vážně zraněnou řidičku transportovala záchranka do nemocnice Silnice I/18 byla uzavřena 23. dubna 2019   (18:56) AKTUÁLNĚ Hasiči bojují s rozsáhlým požárem lesa Hasiči bojují s rozsáhlým požárem lesa Na místě operuje 11 jednotek hasičů. 23. dubna 2019   (16:43) AKTUÁLNĚKodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz