26. 4. svátek má Oto

Jindřich Vařeka: Letošní rozpočet počítá s masivním posílením investic, které si můžeme dovolit

31. ledna 2019   (07:59)
Jindřich Vařeka: Letošní rozpočet počítá s masivním posílením investic, které si můžeme dovolit

Starosta města se vyjadřuje ke schválenému rozpočtu


Námitky k  námitkám ...

Začnu odzadu tím, že se pokusím vyrovnat se s námitkami oponentů letošního rozpočtu města Příbram, tak jak jsem je zaznamenal.

„Rozpočet je vysoce deficitní a bude nám ukrajovat z toho, co jsme v minulých letech našetřili“

Letošní rozpočet plánuje schodek ve výši 87,1 milionu Kč. V roce 2017 byl plánován schodek 87, 6 milionu a v roce 2018 činil plánovaný schodek 88 mil. Kč. Výsledkem těchto plánovaných schodků je to, že za poslední čtyři roky vzrostl zůstatek na účtech města z nuly na současných 212 milionů korun a dalších 37 milionů je našetřeno na účtech fondů. Tím je myslím tato námitka vyřízena.

Na vysvětlenou dodávám, že hlavní příčiny toho, proč i přes schodkové rozpočty peníze na účtech města takovým tempem přibývají, jsou tyto: Rozpočet nesmí počítat (a proto ani nepočítá) s příjmy z těch dotací, které nejsou již zasmluvněny. Jenom v této položce tak dochází k podhodnocení příjmů ve výši 60 mil. Kč. Druhým důvodem je to, že zdaleka ne všechny plánované investiční akce se podaří v daném kalendářním roce dotáhnout až do finále. Třetím faktorem je velmi opatrný kalkul na straně příjmů.

„Byrokratické náklady se mají oproti skutečnosti roku 2018 zvýšit o 16,5%“

Nevím přesně, co se byrokratickými náklady rozumí, ale je pravdou, že počet úředníků se oproti stavu z doby před rokem zvýšil o 6. Ten, kdo nesedí na radnici, nemůže vidět do detailů a nemůže proto ani vědět, že z oněch 6-ti plánovaných úředníků „navíc“ je 5 z nich hrazeno z velké části z dotací, anebo z navýšeného příspěvku státu na platy úředníků vykonávajících výkon státní správy. Tím jediným skutečným (rozuměj nekrytým) navýšením nákladů způsobeným navýšením počtu úředníků, je funkce „sadaře“. Můžeme samozřejmě polemizovat s tím, zda jedna odborná síla mající na starosti dohled nad udržováním a tvorbou městské zeleně představuje či nepředstavuje marný výdaj.

Zkrátka a dobře, mandatorní výdaje je třeba držet na vodítku, což se zatím jakž takž daří.

A nyní krátce k rozpočtu samotnému.
Rozpočet míří v zásadě dvěma směry. Jeho prvotní charakteristikou je masivní posílení investic cílených především do infrastruktury města. Chodníky, silnice, parkování, ale také opravy nemovitostí v majetku města.

Bez velké nadsázky je možno tento rozpočet nazvat také rozpočtem pirátským, neboť rozpočet odboru IT posílený o 24 milionů, to je skutečně mimořádná věc. Je myslím na místě také poznamenat, že projekt „Obnova technologického centra a modernizace informačního systému“, jehož úkolem je zlepšit efektivitu úřadu a přiblížit se občanům se připravuje již třetím rokem. Tento výdaj bude z veliké části kryt dotacemi ze státního rozpočtu.

Dalo by se napsat ještě mnohé a možná bude stát za to vrátit se k tomuto tématu v dalším článku a vyjmenovat alespoň ty největší investiční akce, které máme v Příbrami před sebou. Musím však již spět k závěru, a proto ještě touto cestou zasílám opozici svůj dík za jednomyslnou podporu letošního rozpočtu. Je to zavazující, a jak říká klasik, „věřím, že důvěru ve mne kladenou, nezklamete“ :-).

Jindřich Vařeka - starosta města

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: topDalší články

Začátkem května se bude napouštět venkovní bazén. Od června bude otevřen Začátkem května se bude napouštět venkovní bazén. Od června bude otevřen Vše směruje k tomu, aby byl venkovní bazén na sezónu připraven. 26. dubna 2019   (15:20) Parkoviště pod hřbitovem se v řádu dní stane placeným Parkoviště pod hřbitovem se v řádu dní stane placeným Město zpoplatní toto parkoviště v nejbližších dnech. 26. dubna 2019   (12:45) Technické služby začnou sekat trávu již toto pondělí, čeká na ně 85 hektarů Technické služby začnou sekat trávu již toto pondělí, čeká na ně 85 hektarů V minulém roce stihly technické služby posekat městskou zeleň nejméně třikrát. 26. dubna 2019   (11:30) Policisté pátrají po šestnáctiletém chlapci Policisté pátrají po šestnáctiletém chlapci Mladík se může skrývat u svých kamarádů 26. dubna 2019   (09:30) Děti se budou moct vyřádit v divadle už 26. května Děti se budou moct vyřádit v divadle už 26. května Jednotné vstupné je 90 Kč. Platí po celý den a na všechny atrakce. 26. dubna 2019   (08:23) Rekonstrukce mostu u Řitky může vyjít až na 43,5 milionů Rekonstrukce mostu u Řitky může vyjít až na 43,5 milionů Na opravu mostu se již hledá zhotovitel. 26. dubna 2019   (06:27) Čarodějnice na Nováku si užily především děti Čarodějnice na Nováku si užily především děti Na Nováku byla zahájena letošní sezóna čarodějnicemi. 25. dubna 2019   (20:09) Turisté se 18. května vydají na 54. ročník pochodu Praha-Prčice Turisté se 18. května vydají na 54. ročník pochodu Praha-Prčice Pěší dostanou na výběr 16 tras 25. dubna 2019   (16:12) Na Nováku nově také koloběžky Na Nováku nově také koloběžky Největším sportovištěm v Příbrami je areál Nového rybníka, který v posledních letech se začínající sezonou nabízí vždy novou aktivitu pro sportovce. 25. dubna 2019   (13:29) Na dnešní odpoledne je již Novák připraven Na dnešní odpoledne je již Novák připraven Dnes proběhnou na Nováku čarodějnice. 25. dubna 2019   (11:43)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz