21. 9. svátek má Matouš

Jindřich Vařeka: Do domů se opět vrátí život jako za starých časů

7. září 2021   (08:31)
Jindřich Vařeka: Do domů se opět vrátí život jako za starých časů
foto: Petr Svoboda/se souhlasem

Takováto zásadní rekonstrukce horní části Pražské ulice by měla přispět k vážně míněným snahám o její oživení, a především k navrácení významu této krásné části města, říká Jindřich Vařeka.


Zub času nakonec nahlodá vše, i pyramidy natož kanalizační systémy. Vše má svoji limitující životnost, a tak i skládaná kamenná jednotná kanalizační štola vybudovaná v minulosti pod domy v Pražské i pod Pražskou ulici samotnou dospěla do finální fáze své technické životnosti.

Štola je uložená v hloubce několika metrů a byla vybudována před vlastní výstavbou domů. Místy na ní bylo postupně navrstveno až několik metrů navážky. Dříve či později musela nastat situace, kdy hydraulické a abrazivní síly kanalizací odváděných srážkových vod tuto štolu poruší, a vody tak budou prosakovat či vyvěrat do okolí.
Podzemní vody prosakující vrstvami navážky a původním podložím pod Pražskou ulicí jsou hlavním důvodem, proč jsou podsklepené i nepodsklepené domy v Pražské, především v její horní části, trvale podmáčené. Část domů je proto nucená odčerpávat vodu ze sklepních prostor a donekonečna bojovat s vlhkostí vzlínající po jejich zdech vzhůru.
Tato situace má pouze dvě řešení. Buď nedělat nic a sledovat horšící se situaci, anebo provést taková opatření, která tento problém zásadním způsobem a na dlouhou dobu vyřeší. Tímto opatřením bude úplná rekonstrukce původní štoly.

Délka trasy, která musí být nyní opravena, činí necelých 80 m, z toho cca 30 m se nachází pod pozemkem investora, zatímco zbylá část je vedena pod veřejným prostranstvím. Poškozenou štolu bude třeba odkrýt 5 až 8 m hlubokým, paženým a dostatečně širokým výkopem. Původní skládanou kamennou konstrukci štoly nahradí vysokopevnostní kameninové potrubí o průměru 1,2 m. Váha dvoumetrového kusu kameniny je bezmála 1 tuna.
Jednotlivé díly bude nutno velmi přesně osadit do betonového lože a zaústit do nich svody okolních domů. Tato operace bude technicky i finančně extrémně náročná a je nade vší pochybnost jasné, že takovýto úkon by nebylo možné provést jakýmkoli kouzelným trikem, aniž by k výkopu existoval dostatečný přístup pro těžkou techniku.

Díky velkorysosti celého projektu dostává Pražská ulice šanci po několika stech letech obnovit tuto část kanalizační sítě a jednou provždy vyřešit tuto starou zátěž k maximální možné spokojenosti všech. Právě a pouze nyní bude možné namísto zachování původní hloubky a trasy štoly, provést rozsáhlou rekonstrukci zahloubením nového potrubí pod úroveň základů a sklepů okolních nemovitostí, a tím zlepšit i jejich situaci a jejich vyhlídky do budoucna.

Ti, co stojí o zachování historického vzhledu hlavní ulice města, bezpochyby ocení zachování původních objektů, které musely být sice dočasně odstraněny, avšak budou nahrazeny budovami původního vzhledu, jen z nových materiálů. Zmizí tak oprýskané omítky, eternitové střechy, plastová okna a staticky narušené zdivo, které už nebylo schopno unést ani samo sebe. Zpustlý a zdevastovaný prostor za domy se změní na zahrady.

Nová parkovací stání pak vzniknou pod domy samotnými v podzemních garážích, do kterých budou auta zajíždět pomocí transportního výtahu. Do domů se opět vrátí život jako za starých časů. Jejich vzhled bude v maximální možné míře zachován, fresky rekonstruovány a vráceny na původní místo, aby je jednou mohly obdivovat i naše děti.
 
Ve spodním patře budou sídlit vážené instituce, jak tomu bývá v historických částech jiných krásných měst zvykem. V horních patrech, vzniknou nájemní byty, přičemž jejich obyvatelé nebudou parkovat v Pražské ulici nebo jejím blízkém okolí. I v tomto ohledu se tedy městu uleví.

Nová štola nadále zůstane majetkem města. Náklady spojené s její úplnou rekonstrukcí se budou pohybovat kolem 12 milionů Kč a půjdou zcela k tíži soukromého zhotovitele, a to včetně cca 50 m dlouhé části, která se nachází ve veřejném prostoru pod Václavským náměstím. To vše bude nově zbudováno investorem nad rámec stavby samotné.

Takováto zásadní rekonstrukce horní části Pražské ulice by měla také přispět k vážně míněným snahám o její oživení, a především k navrácení významu této krásné části města.

Již od příštího týdne by měly začít přípravné práce a cca do měsíce by mohla začít vlastní rekonstrukce, která bude prováděna odspoda, tedy přibližně od úrovně prostoru před restaurací U Havlínů.

Předpokládaná doba nezbytná k provedení rekonstrukce kanalizační sítě v celém úseku se předpokládá 4-5 měsíců. Bude však také záležet na překvapeních, která na nás ještě bezpochyby čekají. Držme si palce, ať těch překvapení přijde co nejméně.
 
Vařeka Jindřich

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Jindřich Vařeka
autor: Jindřich Vařeka

Další články

Příbramská průmyslovka oslaví 170. výročí. Patří mezi nejstarší školy v ČR Příbramská průmyslovka oslaví 170. výročí. Patří mezi nejstarší školy v ČR Na začátku listopadu tohoto roku uplyne právě sto sedmdesát let od zahájení vyučování … Meteorologové: Teplé počasí zůstane až do konce září, v říjnu se začne ochlazovat a přibude srážek Meteorologové: Teplé počasí zůstane až do konce září, v říjnu se začne ochlazovat a přibude srážek Meteorologové vydali dlouhodobou předpověď počasí. Výlov Sadoňského rybníka doprovodí myslivecké troubení i soutěže pro děti Výlov Sadoňského rybníka doprovodí myslivecké troubení i soutěže pro děti Během Myslivecko-rybářské slavnosti v Rožmitále pod Třemšínem koupíte živé ryby nebo … Pekárna plánuje investice za stovky milionů, nabírat bude více než 200 zaměstnanců Pekárna plánuje investice za stovky milionů, nabírat bude více než 200 zaměstnanců Město Příbram schválilo odprodej pozemků, které pekárna ke svému záměru … Tým, který dosahuje skvělých výsledků, přitahuje další šampiony Tým, který dosahuje skvělých výsledků, přitahuje další šampiony Příbramská firma Wheelabrator Czech (dříve DISA) dosahuje v současnosti vrcholu svého … Komerční sdělení Obchodní akademie oslavila sto let, ocenila emeritní ředitele i firmy Obchodní akademie oslavila sto let, ocenila emeritní ředitele i firmy Obchodní akademie Příbram zároveň stále vybírá ve veřejné anketě nové logo a v plánu … Archeologové našli na budované D4 u Čimelic pravěká sídliště i hroby Archeologové našli na budované D4 u Čimelic pravěká sídliště i hroby Máme zde minimálně dvě sídliště ze starší doby železné neboli z doby halštatské, což … Vnučka Ladislava Sitenského povypráví o fotografiích svého dědečka Vnučka Ladislava Sitenského povypráví o fotografiích svého dědečka Spolu s Adélou Kándlovou provede aktuální výstavou Na kole ředitel Galerie Františka … V Příbrami byla zahájena topná sezona V Příbrami byla zahájena topná sezona Příbramská teplárna zásobuje více než deset tisíc domácností teplem rozváděným po 18 …
Lidé začnou dostávat SMS o třetích dávkách očkování proti covidu Lidé začnou dostávat SMS o třetích dávkách očkování proti covidu Na podzim odborníci doporučují spojit přeočkování proti covidu-19 s očkováním proti …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz