Jinde jsou plné, v Příbrami zejí prázdnotou. Z knihobudek mizí knihy do druhého dne
7. března 2020 (07:09)
foto: pribram.cz
Z knihobudky na Drkolnově loni naráz zmizely dvě stovky knih. Regály jsou dodnes většinou prázdné, přestože je knihovníci pravidelně knihami zásobují
Ke konci loňského roku byl ukončen provoz všech veřejných telefonních automatů. Zůstanou jen v nejmenších obcích a místech bez dostatečného mobilního signálu. Některé budou zlikvidovány, z některých se stanou malé veřejné knihovny. V Příbrami je v současné době pět knihobudek. O zřízení dalších se však neuvažuje. Knihy se z nich neustále ztrácejí.
Z knihobudek, které příbramská knihovna ve městě provozuje, plní účel pouze ta, která je umístěna na vlakovém nádraží. Tam se o ně starají pracovníci drah a knihy se neztrácejí. Ostatní však většinou zejí prázdnotou. Z té nejnovější, která vznikla na Drkolnově, v loňském roce naráz zmizelo na dvě stovky knih. Hned druhý den potom, co je sem knihovníci navezli. Nikdo je samozřejmě již nikdy nevrátil.
„Ještě jeden pokus a dost,“ zapřísáhli se tenkrát knihovníci. Nakonec jim to přeci jen nedalo a vždy jednou za měsíc či dva sem knihy dodávají. Svazky ale vždy rychle zmizí a knihobudka tak zůstává po většinu času smutně prázdná.
„Vždy, když jedu do jiného města, všímám si, že jejich knihobudky jsou plné knížek. Například v Táboře na náměstí mají moc hezkou knihovničku. Nebo v Ústí nad Labem. Tam to funguje dobře a jejich počet neustále roste. Pořád doufáme, že se to zlepší i u nás,“ řekla Zdeňka Šmídová, ředitelka příbramské knihovny.
Na jineckém nádraží funguje již od roku 2015 projekt Kniha do vlaku. V prostorách místní železniční stanice byl zřízen regál, ze kterého si cestující knihy mohou bezplatně půjčovat pro zpříjemnění své cesty vlakem. Pak je jen na jejich rozhodnutí, zda knihu vrátí zpět, případně přinesou jinou, kterou již přečetli.
Ředitelka místní knihovny Zuzana Belanská je s projektem spokojena, knihy hezky kolují. Lidé si je půjčují i je sem sami nosí. Každých čtrnáct dní regál doplňuje a vede si přehled o tom, o jakou literaturu je mezi čtenáři největší zájem. Před rokem a půl jí napsal pán z Ostravy, že byl v Brdech na trempu a půjčil si tu knihu. Ptal se, jak ji má vrátit. Zda poštou, či až za rok, až sem znovu pojede trempovat. Slušní lidé ještě existují.
foto: pribram.cz
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz_Jakub Pečenka
autor: Miloslava Ritschlová
Další články
Tři týdny strachu, naděje a vyčerpání. Příběh fenky Týny spojil desítky lidí
Začalo to nenápadně. Dvě feny utekly ze zahrady rodinného domu. Jedna se brzy našla. …
Kraj pokračuje v projektu „Obědy do škol“
Radní kraje odsouhlasili poskytnutí financí na zajištění školního stravování pro děti …
Příbram se chystá na událost roku 2026. Do města míří 30. Setkání hornických měst a obcí i Evropský den horníků a hutníků
Příbram se v červnu stane centrem evropského hornictví. Od 12. do 14. června bude …
Kultura
Nehod ve Středočeském kraji ubylo. Na Příbramsku při nich ale v roce 2025 zemřelo pět lidí
Dopravní policisté ve Středočeském kraji řešili v roce 2025 celkem 13 857 dopravních …
Večery s Golemem nabídnou setkání s Tomášem Töpferem i šansony Renaty Drössler
Oblíbený kulturní cyklus Večery s Golemem zve diváky na další výjimečný večer, který …
Vánočně rozzářená Příbram. Jen Grinch byl proti
Příbram se o adventu rozsvítila desítkami světelných vánočních dekorací. Od náměstí …
ANKETA
Na náměstí T. G. Masaryka přistál ve středu vrtulník
Ve středu 14. ledna odpoledne přistál na náměstí T. G. Masaryka vrtulník. Záchranáři …
Kauza KFC: kontroly odhalily výskyt nebezpečných bakterií v mase
Síť rychlého občerstvení KFC v poslední době čelí zvýšené pozornosti veřejnosti v …
Hattrick je pryč. Macík po dvou dnech plných smůly bojuje hlavně o to dojet se ctí
Dva dny, které obrátily Dakar vzhůru nohama. Zatímco Aleš Loprais včera vyhrál 9. …
Sport
Na ženu, která měla pobodat muže, byla uvalena vazba
Policisté z Územního odboru v Příbrami a následně i středočeští krajští kriminalisté …




