3. 7. svátek má Radomír




Jince mají svou vinici. Vinohrad zde ale nehledejte

28. ledna 2023   (13:39)
Jince mají svou vinici. Vinohrad zde ale nehledejte
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

V Jincích se nachází mnoho druhů zkamenělých živočichů z období před zhruba 520 miliony lety. Sběr trilobitů je však od roku 2009 zakázaný.


Nedaleko Jinců, na jihozápadně orientovaném skalnatém svahu na pravém břehu říčky Litavky, se nachází Vinice. Vinnou révu zde však nehledejte. V první polovině 19. století tu sice takové pokusy byly (odtud také tento název), ale vinohrad tu dlouho nevydržel. Není také divu, vzhledem k místním klimatickým podmínkám a skalnatému podloží. A právě toto podloží, které vinaři zřejmě tolik proklínali, je na této oblasti tím nejcennějším.

Vinice je paleontologická lokalita světového významu. Působil zde i proslulý geolog a paleontolog Joachim Barrande. Předmětem ochrany je takzvané jinecké souvrství, na kterém je vidět řasení hornin z období prvohor a které je ohrožováno živelnou a nelegální těžbou trilobitů. Neohleduplní sběratelé fosilií v minulosti značně poškodili nejen samotnou horninu, ale i okolní lesní porosty. A tak se v roce 2009, celých deset let po vyhlášení Vinice přírodní památkou, konečně přistoupilo k zákazu sbírání zkamenělin v této lokalitě. Ochránci přírody rovněž apelují na legislativní zákaz prodeje místních zkamenělin.
Vyskytuje se zde mnoho zkamenělin kambrických mořských živočichů, v otiscích na kamenech lze najít i primitivní řasy. Nejtypičtější trilobiti jineckého souvrství jsou Paradoxides a Hydrocephalus. Trilobit se také dostal do znaku městyse Jince. Zdejší břidlice však obsahují také mnohem vzácnější, vědecky cenné zkameněliny ostnokožců.
Údolí řeky Litavky bylo v minulosti významnou komunikační stezkou umožňující přechod brdské vrchoviny. Rozvoj hutnictví, především v 18. století, měl za následek degradaci místních lesních porostů. Přímo na Vinici se těžilo dřevo, ale i křemence a železná ruda. Středem stráně dnes vede zhruba sedmnáct kilometrů dlouhá naučná stezka Z Jinec na Olymp Brd.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka








Související


Další články

Na silnici II/604 u Milína se řetězově srazila dvě auta s motorkou, zranila se spolujezdkyně Na silnici II/604 u Milína se řetězově srazila dvě auta s motorkou, zranila se spolujezdkyně K řetězové dopravní nehodě došlo v pátek dopoledne na silnici II/604 u Milína, která … AKTUALIZOVÁNO Tipy na víkend: Tradiční Prokopská pouť, farmářské trhy a tematické dílničky zaměřené na Brdy Tipy na víkend: Tradiční Prokopská pouť, farmářské trhy a tematické dílničky zaměřené na Brdy Na první červencový víkend připadá tradiční Prokopská pouť, která s sebou opět přinese … AKTUÁLNĚ Doprava u letiště se mění. Začínají prázdniny a omezení na Aviatické pocítí všichni řidiči Doprava u letiště se mění. Začínají prázdniny a omezení na Aviatické pocítí všichni řidiči Letní prázdniny začaly a spolu s nimi přišlo i období, kdy tisíce lidí i z mnoha … NEPŘEHLÉDNĚTE Konec papírování! Ženy od 45 let jdou na mamograf bez žádanky. Kam musí jezdit Příbram Konec papírování! Ženy od 45 let jdou na mamograf bez žádanky. Kam musí jezdit Příbram Od 1. července se ženám nad 45 let výrazně zjednodušila cesta na mamografické … ZDRAVOTNICTVÍ Tradice Březových Hor: Věra Smolová přibližuje počátky Prokopské pouti Tradice Březových Hor: Věra Smolová přibližuje počátky Prokopské pouti Prokopská pouť patří k nejstarším tradicím Březových Hor a o víkendu, 4. a 5. … HISTORIE Vysoké teploty nezhoršily kvalitu vody ve středočeských koupalištích Vysoké teploty nezhoršily kvalitu vody ve středočeských koupalištích Vysoké teploty v minulých dnech nezhoršily kvalitu vody ve středočeských koupalištích. … AKTUÁLNĚ Nepozornost na silnicích: U Kosovy Hory se kvůli chybám řidičů i motorkářů srazilo pět strojů Nepozornost na silnicích: U Kosovy Hory se kvůli chybám řidičů i motorkářů srazilo pět strojů Na silnici číslo 18 u Kosovy Hory na Příbramsku došlo ve čtvrtek v poledne ke dvěma … AKTUALIZOVÁNO Vydejte se na cestu do pravěku. U Jinců můžete objevit trilobity staré přes 500 milionů let Vydejte se na cestu do pravěku. U Jinců můžete objevit trilobity staré přes 500 milionů let Zapomeňte na dinosaury. Pokud chcete nahlédnout ještě hlouběji do historie Země, … TIP NA VÝLET Záchranářům pomáhá na Slapech nový člun, původní se přestěhuje na Orlík Záchranářům pomáhá na Slapech nový člun, původní se přestěhuje na Orlík Středočeským záchranářům na Slapské přehradě pomáhá nový člun s moderní přístrojovou i … FOTOGALERIE
Prokopská pouť rozproudí Březové Hory. Dorazí hasičská fontána, žehnání nové cisterny i hornická paráda. Oslavy omezí dopravu Prokopská pouť rozproudí Březové Hory. Dorazí hasičská fontána, žehnání nové cisterny i hornická paráda. Oslavy omezí dopravu První červencový víkend bude na Březových Horách patřit tradiční Prokopské pouti. … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz