4. 12. svátek má Barbora
Jince dají věcem druhou šanci. Vyrostly tu pro ně dvě haly

26. prosince 2019   (15:50)
Jince dají věcem druhou šanci. Vyrostly tu pro ně dvě haly

Cílem Re-use centra je vrátit zpět do oběhu funkční věci, které by jinak bezmyšlenkovitě skončily ve sběrném dvoře„Neopouštěj staré věci pro nové, i když barva šediví a prýská. Byly kdysi lesklé, byly chromové. A teď se jim na smetišti stýská,“ zpívá se v písničce od Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. Bohužel v dnešní „době konzumní“ se často děje pravý opak. Lidé si pořizují nové věci jenom proto, že ty staré už nejsou dostatečně „in“. Zbavují se předmětů, které ještě slouží, jen již třeba nejsou dostatečně designové.

Dříve končily takové věci na bleších trzích. Těm dnes již takřka odzvonilo. Místo toho vznikají ve městech tzv. Re-use centra. Prostory, kam lidé odnáší své staré použité předměty, které by mohly ještě někomu posloužit. Již více než rok funguje centrum v pražské holešovické tržnici, před třemi lety byl projekt spuštěn v Brně. Sem lidé navozili tisíce různých předmětů, které by jinak skončily na smetišti.
 
Re-use centrum bude mít nově i městys Jince. V areálu místního sběrného dvora a kompostárny v těchto dnech rostou dvě haly, které budou sloužit právě pro opětovné využití starých, ale přitom stále funkčních věcí. Místo toho, aby bezmyšlenkovitě skončily v popelnici či na sběrném dvoře, budou tyto předměty nabídnuty k dalšímu využití.

„Re-use centrum by mělo být zprovozněno v dubnu příštího roku, ale byli bychom rádi, kdyby se nám ho podařilo otevřít dříve. Nyní je v jednání, jakým způsobem bude centrum fungovat. Případné získané finanční prostředky z prodeje předmětů bychom rádi využili pro snížení ztráty z odpadového hospodářství,“ uvedl RSDr. Josef Hála, starosta městyse Jince.

„Seznam věcí, které budou v centru k dispozici, bude vždy zveřejněn na našich webových stránkách,“ dodal starosta.

Česká města se inspirovala Vídní, kde takové centrum již delší dobu velmi dobře funguje a stalo se dokonce i novou turistickou atrakcí. Lze tu sehnat téměř všechno –nábytek, deskové hry, oblečení, nádobí, knihy nebo gramofonové desky a hudební CD. V Česku centra fungují většinou v rámci sběrného dvora. Občané zde mohou bezplatně své věci odevzdat, aby se pak za drobný poplatek prodaly těm, kteří jim vdechnou druhý život.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Miloslava Ritschlová, foto Městys Jince

Další články

Ve středočeských nemocnicích je 447 lidí s covidem, zařízení omezují péči Ve středočeských nemocnicích je 447 lidí s covidem, zařízení omezují péči V posledních třech dnech přibývalo zhruba po 20 pacientech s covidem denně Ministr zdravotnictví nedoporučuje návštěvu čerta a Mikuláše, případně mají mít respirátory Ministr zdravotnictví nedoporučuje návštěvu čerta a Mikuláše, případně mají mít respirátory Další protiepidemická doporučení se chystají k vánočním svátkům. V Novém Kníně ukradl zloděj cigarety za tři tisíce. Do pátrání se zapojilo 11 policejních hlídek i vrtulník V Novém Kníně ukradl zloděj cigarety za tři tisíce. Do pátrání se zapojilo 11 policejních hlídek i vrtulník Po pachateli policie pátrá, ujížděl směrem k hlavnímu městu. Příbramská nemocnice od pondělí opět spustí aplikaci protilátek Příbramská nemocnice od pondělí opět spustí aplikaci protilátek Počet pacientů s koronavirem během tohoto týdne poklesl. Po nárazu auta do stromu museli hasiči řidičku vyprostit, cestovala s malým dítětem Po nárazu auta do stromu museli hasiči řidičku vyprostit, cestovala s malým dítětem Žena utrpěla vážné poranění hlavy. S napojením na umělou plicní ventilaci byla letecky … Příbramští zastupitelé budou jednat o rozpočtu i ceně vodného Příbramští zastupitelé budou jednat o rozpočtu i ceně vodného Poslední jednání zastupitelstva v letošním roce proběhne v pondělí 6. prosince. Na … Setkání při bronzové adventní neděli bude na březohorském náměstí J. A. Alise. Setkání při bronzové adventní neděli bude na březohorském náměstí J. A. Alise. V kostele sv. Vojtěcha bude vystupovat Vepřekův smíšený sbor a zapálena bude také … Bezdomovec v Březnické pravděpodobně zemřel na otravu oxidem uhelnatým Bezdomovec v Březnické pravděpodobně zemřel na otravu oxidem uhelnatým V Příbrami v noci na čtvrtek hořela garáž, uvnitř našli hasiči mrtvého muže. Speciálně … Dětský domov v Lazci letos přivítal pět nováčků, čtyři z nich jsou sourozenci Dětský domov v Lazci letos přivítal pět nováčků, čtyři z nich jsou sourozenci „Z domova odešlo na konci školního roku pět dospělých dětí, které ukončily střední …
Testování v příbramských školách odhalilo necelé procento pozitivních žáků Testování v příbramských školách odhalilo necelé procento pozitivních žáků Nejvíc ohnisek je ve školách a začínají se objevovat ohniska v zařízeních sociální …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz