15. 8. svátek má Hana

Jezdíte na kole za šera? Buďte vidět

17. srpna 2019   (09:20)
Jezdíte na kole za šera? Buďte vidět

Než začne řidič automobilu reagovat, uběhnou více jak dvě sekundy. Za tu dobu ujede vozidlo poměrně velkou vzdálenost


Asi každý z nás se někdy ocitnul v situaci, kdy musel vyrazit na kole za šera nebo dokonce i po setmění. V době letních prázdnin a celodenních cyklovýletů to není vůbec nic ojedinělého. Je třeba však pamatovat na to, že musíte být dobře vidět. A to z dálky a ze všech stran. Stejně jako pro chodce, platí i na kole pravidla viditelnosti.

Řidič reaguje se zpožděním
Pro cyklistu je důležité, aby byl řidičem motorového vozidla včas viděn a ten se mu mohl včas vyhnout. Je třeba si uvědomit, že řidič reaguje se zpožděním. Aby mohl šofér včas zabrzdit či zastavit, musí vás vidět již z dálky. Než vůbec začne řidič reagovat, uběhnou totiž více jak dvě sekundy a za tu dobu ujede vozidlo poměrně velkou vzdálenost.

Cyklista musí být vidět ze všech stran
Zezadu: Cyklista jezdí po stejné straně jako vozidla, která jezdí mnohem rychleji, proto je důležitá viditelnost zezadu. Z tohoto důvodu je nutné, aby bylo kolo vybaveno povinnými červenými odrazkami (vzadu a na šlapadlech) a zadním červeným světlem. Světlo může i blikat.
Asi každý z nás se někdy ocitnul …

Z boku: Cyklista projíždějící křižovatkou po hlavní silnici musí být viděn pro vozidla přijíždějící z vedlejší silnice, musí být tedy viděn i z boku. Proto je nutné mít kolo vybaveno oranžovými odrazkami, které jsou umístěny ve výpletu kol. Nesmíte však zapomínat ani na reflexní prvky oblečení.
Z boku: Cyklista projíždějící křižovatkou …
Zepředu: Za snížené viditelnosti musí být kolo vybaveno nejen odrazkami, ale i předním  světlem. Svou bezpečnost můžet však výrazně zvýšit použitím reflexních materiálů na svém oblečení.
Zepředu: Za snížené viditelnosti musí být kolo …
Snížená viditelnost není jen za tmy
Zhoršená viditelnost je i v mlze, za hustého deště, sněžení, od soumraku do svítání, či v tunelu. Zde je opět nejlepším pomocníkem reflexní vesta, protože ta je vybavena nejen reflexní pruhy, ale je vyrobena ze svítivého (fluorescenčního) materiálu, takže je  dobře vidět i za šera a snížené viditelnosti.

Nejvíce opatrný musí být cyklista za tmy nebo za deště
Řidič má špatný výhled, díky kapkám deště na okně vozidla se okolní světla „rozpíjejí“ a řidič je také oslňován světly protijedoucích vozidel.
Snížená viditelnost není jen za tmy
Zhoršená …


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: MěÚ

autor: mir

Další články

Orlík vyplavil tělo mrtvého muže Orlík vyplavil tělo mrtvého muže Česko se připravuje na další bouřky, které doprovodí přívalové deště s kroupami Česko se připravuje na další bouřky, které doprovodí přívalové deště s kroupami Adventure golf baví malé i velké. Příbramské hřiště se dnes otevře také v noci Adventure golf baví malé i velké. Příbramské hřiště se dnes otevře také v noci Golf označovaný jako dobrodružný je především zábavou, která přesto důkladně prozkouší schopnosti hráče. V Příbrami a v blízkém okolí najdeme netradičních minigolfových hřišť hned několik. 15. srpna 2020   (11:45) Kvalita vody se v některých přírodních koupalištích opět zhoršila Kvalita vody se v některých přírodních koupalištích opět zhoršila Loutkové odpoledne v Březnici navštíví také pejsek, kočička a brdský duch Fabián Loutkové odpoledne v Březnici navštíví také pejsek, kočička a brdský duch Fabián Setkání loutek a malých diváků patří v Březnici již k tradičním prázdninovým událostem. Letošní Konvent plný loutek se koná příští sobotu. 15. srpna 2020   (07:16) Hasiči vyjížděli k dopravní nehodě na dálnici D4. Během několika okamžiků došlo k další Hasiči vyjížděli k dopravní nehodě na dálnici D4. Během několika okamžiků došlo k další Jedna nehoda se obešla bez zranění, při druhé skončily tři osoby v nemocnici. 14. srpna 2020   (21:17) Záviš v Dobříši, Divokej Bill v Chlumci: Open air akce jsou stále na programu Záviš v Dobříši, Divokej Bill v Chlumci: Open air akce jsou stále na programu Počasí letním festivalům a koncertům doposud celkem přálo. Některé akce se ale ruší. 14. srpna 2020   (18:20) Špičkoví jezdci na skateboardu se předvedou v Příbrami Špičkoví jezdci na skateboardu se předvedou v Příbrami Reprezentační tým České republiky ve skateboardingu vyrazil na exhibiční turné. V neděli 23. srpna uvidíme tricky vrcholových sportovců i v Příbrami. Na programu je také soutěžní klání pro místní skateboardisty a workshop. 14. srpna 2020   (14:55) Meteorologové zpřísnili varování: Bouřky budou mnohem intenzivnější Meteorologové zpřísnili varování: Bouřky budou mnohem intenzivnější
V obvodu Příbram jde do senátních voleb osm kandidátů V obvodu Příbram jde do senátních voleb osm kandidátů ANO na Příbramsku nenasadilo žádného kandidáta. 14. srpna 2020   (12:23)
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz