16. 9. svátek má Ludmila

Jezdíte na kole za šera? Buďte vidět

17. srpna 2019   (09:20)
Jezdíte na kole za šera? Buďte vidět

Než začne řidič automobilu reagovat, uběhnou více jak dvě sekundy. Za tu dobu ujede vozidlo poměrně velkou vzdálenost


Asi každý z nás se někdy ocitnul v situaci, kdy musel vyrazit na kole za šera nebo dokonce i po setmění. V době letních prázdnin a celodenních cyklovýletů to není vůbec nic ojedinělého. Je třeba však pamatovat na to, že musíte být dobře vidět. A to z dálky a ze všech stran. Stejně jako pro chodce, platí i na kole pravidla viditelnosti.

Řidič reaguje se zpožděním
Pro cyklistu je důležité, aby byl řidičem motorového vozidla včas viděn a ten se mu mohl včas vyhnout. Je třeba si uvědomit, že řidič reaguje se zpožděním. Aby mohl šofér včas zabrzdit či zastavit, musí vás vidět již z dálky. Než vůbec začne řidič reagovat, uběhnou totiž více jak dvě sekundy a za tu dobu ujede vozidlo poměrně velkou vzdálenost.

Cyklista musí být vidět ze všech stran
Zezadu: Cyklista jezdí po stejné straně jako vozidla, která jezdí mnohem rychleji, proto je důležitá viditelnost zezadu. Z tohoto důvodu je nutné, aby bylo kolo vybaveno povinnými červenými odrazkami (vzadu a na šlapadlech) a zadním červeným světlem. Světlo může i blikat.

Asi každý z nás se někdy ocitnul …
Z boku: Cyklista projíždějící křižovatkou po hlavní silnici musí být viděn pro vozidla přijíždějící z vedlejší silnice, musí být tedy viděn i z boku. Proto je nutné mít kolo vybaveno oranžovými odrazkami, které jsou umístěny ve výpletu kol. Nesmíte však zapomínat ani na reflexní prvky oblečení.

Z boku: Cyklista projíždějící křižovatkou …
Zepředu: Za snížené viditelnosti musí být kolo vybaveno nejen odrazkami, ale i předním  světlem. Svou bezpečnost můžet však výrazně zvýšit použitím reflexních materiálů na svém oblečení.

Zepředu: Za snížené viditelnosti musí být kolo …
Snížená viditelnost není jen za tmy
Zhoršená viditelnost je i v mlze, za hustého deště, sněžení, od soumraku do svítání, či v tunelu. Zde je opět nejlepším pomocníkem reflexní vesta, protože ta je vybavena nejen reflexní pruhy, ale je vyrobena ze svítivého (fluorescenčního) materiálu, takže je  dobře vidět i za šera a snížené viditelnosti.

Nejvíce opatrný musí být cyklista za tmy nebo za deště
Řidič má špatný výhled, díky kapkám deště na okně vozidla se okolní světla „rozpíjejí“ a řidič je také oslňován světly protijedoucích vozidel.

Snížená viditelnost není jen za tmy
Zhoršená …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: MěÚ

autor: mirDalší články

Příbram zateplí některé budovy, náklady pokryje z úspor energií Příbram zateplí některé budovy, náklady pokryje z úspor energií Zateplena má být například střecha auly v Základní škole Březové Hory nebo budova na náměstí T. G. Masaryka, v níž sídlí odbor sociálních věcí. 16. září 2019   (08:54) Na Vrškamýcké pivoslávě byl k mání i orosený Hulvát Na Vrškamýcké pivoslávě byl k mání i orosený Hulvát V sobotu 14. září se v areálu zříceniny gotického hradu Vrškamýk konal pátý ročník pivoslávy 16. září 2019   (06:27) Svatohorská Šalmaj: Den plný hudby, tanců, loutek a šermu Svatohorská Šalmaj: Den plný hudby, tanců, loutek a šermu Celodenní veselí přilákalo spoustu pocestných 15. září 2019   (17:19) Březohorští hasiči udržují spolupráci s kolegy z Nizozemska Březohorští hasiči udržují spolupráci s kolegy z Nizozemska Ve čtvrtek 29. srpna v brzkých ranních hodinách vyrazila osmičlenná skupina členů SDH Březové Hory na čtyřdenní cestu do zahraničí. Cílem bylo partnerské město Hoorn v Severním Holandsku. 15. září 2019   (14:55) Požár rodinného domu ve Voznici způsobil dvoumilionovou škodu Požár rodinného domu ve Voznici způsobil dvoumilionovou škodu V nedýchatelném prostředí hořícího domu zahynuli dva psi. 15. září 2019   (12:14) Mladoboleslavští zařadili klukům na cestu zpátky k Litavce šestku Mladoboleslavští zařadili klukům na cestu zpátky k Litavce šestku FK Mladá Boleslav - 1.FK Příbram 6:0 (3:0). V sobotu 14. září zavítala v 9. kole FORTUNA:LIGY Příbram do města automobilového průmyslu 15. září 2019   (11:57) Rozpadá se až 45 procent manželství.  Jak jsou na tom rodiny v Příbrami? Rozpadá se až 45 procent manželství. Jak jsou na tom rodiny v Příbrami? Rozpadá se velké procento rodin. Přesto podle Českého statistického úřadu v posledních letech rozvodovost klesá 15. září 2019   (09:45) Příbram je již 60 let městem se stálou divadelní scénou Příbram je již 60 let městem se stálou divadelní scénou Divadlo, které několikrát měnilo název (Městské divadlo, Divadlo Příbram, Krajské divadlo až po současný Divadlo Antonína Dvořáka podle slavného hudebního skladatele, ne prvního ředitele), je v současnosti významnou regionální divadelní scénou. 15. září 2019   (07:42) Na autobusovém nádraží v Příbrami vyhasl lidský život, okolnosti úmrtí šetří kriminální policie Na autobusovém nádraží v Příbrami vyhasl lidský život, okolnosti úmrtí šetří kriminální policie Policisté se snažili muže zachránit. 14. září 2019   (21:50) Rodinný dům zachvátily plameny, desítky hasičů bojovaly s ohněm Rodinný dům zachvátily plameny, desítky hasičů bojovaly s ohněm Uvnitř budovy byla propanbutanová lahev, hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích. 14. září 2019   (21:17)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz