15. 11. svátek má Leopold

Jezdíte na kole za šera? Buďte vidět

17. srpna 2019   (09:20)
Jezdíte na kole za šera? Buďte vidět

Než začne řidič automobilu reagovat, uběhnou více jak dvě sekundy. Za tu dobu ujede vozidlo poměrně velkou vzdálenost


Asi každý z nás se někdy ocitnul v situaci, kdy musel vyrazit na kole za šera nebo dokonce i po setmění. V době letních prázdnin a celodenních cyklovýletů to není vůbec nic ojedinělého. Je třeba však pamatovat na to, že musíte být dobře vidět. A to z dálky a ze všech stran. Stejně jako pro chodce, platí i na kole pravidla viditelnosti.

Řidič reaguje se zpožděním
Pro cyklistu je důležité, aby byl řidičem motorového vozidla včas viděn a ten se mu mohl včas vyhnout. Je třeba si uvědomit, že řidič reaguje se zpožděním. Aby mohl šofér včas zabrzdit či zastavit, musí vás vidět již z dálky. Než vůbec začne řidič reagovat, uběhnou totiž více jak dvě sekundy a za tu dobu ujede vozidlo poměrně velkou vzdálenost.

Cyklista musí být vidět ze všech stran
Zezadu: Cyklista jezdí po stejné straně jako vozidla, která jezdí mnohem rychleji, proto je důležitá viditelnost zezadu. Z tohoto důvodu je nutné, aby bylo kolo vybaveno povinnými červenými odrazkami (vzadu a na šlapadlech) a zadním červeným světlem. Světlo může i blikat.

Asi každý z nás se někdy ocitnul …
Z boku: Cyklista projíždějící křižovatkou po hlavní silnici musí být viděn pro vozidla přijíždějící z vedlejší silnice, musí být tedy viděn i z boku. Proto je nutné mít kolo vybaveno oranžovými odrazkami, které jsou umístěny ve výpletu kol. Nesmíte však zapomínat ani na reflexní prvky oblečení.

Z boku: Cyklista projíždějící křižovatkou …
Zepředu: Za snížené viditelnosti musí být kolo vybaveno nejen odrazkami, ale i předním  světlem. Svou bezpečnost můžet však výrazně zvýšit použitím reflexních materiálů na svém oblečení.

Zepředu: Za snížené viditelnosti musí být kolo …
Snížená viditelnost není jen za tmy
Zhoršená viditelnost je i v mlze, za hustého deště, sněžení, od soumraku do svítání, či v tunelu. Zde je opět nejlepším pomocníkem reflexní vesta, protože ta je vybavena nejen reflexní pruhy, ale je vyrobena ze svítivého (fluorescenčního) materiálu, takže je  dobře vidět i za šera a snížené viditelnosti.

Nejvíce opatrný musí být cyklista za tmy nebo za deště
Řidič má špatný výhled, díky kapkám deště na okně vozidla se okolní světla „rozpíjejí“ a řidič je také oslňován světly protijedoucích vozidel.

Snížená viditelnost není jen za tmy
Zhoršená …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: MěÚ

autor: mirDalší články

Přejel do protisměru a porazil sloup veřejného osvětlení Přejel do protisměru a porazil sloup veřejného osvětlení Městští strážníci řídí dopravu kyvadlově, v místě se tvoří kolony. 15. listopadu 2019   (15:27) Policisté pátrají po šestatřicetiletém muži. Hledaný  neplní dohled ve zkušení době podmíněného propuštění Policisté pátrají po šestatřicetiletém muži. Hledaný neplní dohled ve zkušení době podmíněného propuštění Okresní soud na muže vydal příkaz k zatčení. 15. listopadu 2019   (14:19) Méně známé skutečnosti o událostech kolem 17. listopadu 1939 odhaluje nová výstava v Památníku Vojna v Lešeticích Méně známé skutečnosti o událostech kolem 17. listopadu 1939 odhaluje nová výstava v Památníku Vojna v Lešeticích Výstava pojednává mimo jiné o likvidaci Vysoké školy báňské v Příbrami a odvlečení části studentů do koncentračního tábora. 15. listopadu 2019   (12:16) Šel pomoct známé s úklidem, pomohl ale hlavně sobě Šel pomoct známé s úklidem, pomohl ale hlavně sobě Policisté tento týden obvinili dva muže z krádeže. 15. listopadu 2019   (09:47) Policisté obvinili muže, který vykřikoval nacistická hesla Policisté obvinili muže, který vykřikoval nacistická hesla K události došlo před příbramským obchodním centrem Skalka. 15. listopadu 2019   (08:36) Do rozpočtu na příští rok se dostal deset let starý projekt Do rozpočtu na příští rok se dostal deset let starý projekt Práce na místní komunikaci v Orlově-Hájetina byly započaty v roce 2009. Do dnešní doby však nebyla cesta dokončena 15. listopadu 2019   (06:18) Na Cenu hejtmanky Středočeského kraje byli nominováni i Příbramáci Na Cenu hejtmanky Středočeského kraje byli nominováni i Příbramáci Mezi nominovanými jsou i hasiči, kteří díky pohotovému zásahu při dopravní nehodě zachránili život několika lidem 14. listopadu 2019   (19:21) Na Orlické přehradě jsou v plném proudu práce na přestavbě lodního výtahu Na Orlické přehradě jsou v plném proudu práce na přestavbě lodního výtahu Stavbaři vybourali původní železobetonovou konstrukci a chystají základy pro novou stavbu. Nová kolejová dráha bude o 12 metrů delší, což umožní přepravu lodí při nižším stavu hladiny než dosud. Zároveň se zvýší nosnost výtahu z 3,5 na 6,6 tuny. 14. listopadu 2019   (17:03) Karel Daniel Gangloff: Stopy českého Archiméda jsou v Brdech znatelné dodnes Karel Daniel Gangloff: Stopy českého Archiméda jsou v Brdech znatelné dodnes Při cestě z Nepomuku k Padrťským rybníkům se nachází Gangloffův náhon. Historická vodní stavba, která měla zamezit odtoku vod z Rožmitálského panství 14. listopadu 2019   (15:07) Elektro Kačeři již v sobotu v Březnici Elektro Kačeři již v sobotu v Březnici Festival Kačeři je zpět s hvězdnou sestavou. 14. listopadu 2019   (15:06)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz