29. 9. svátek má Michal

Jezdit na kole je trapné i nebezpečné, míní žáci

10. července 2021   (16:45)
Jezdit na kole je trapné i nebezpečné, míní žáci
foto: město Dobříš

Cestování do dobříšských škol na kole nebude jednoduché zavést do praxe. Žáci si stěžují na dlouhou cestu, špatné komunikace i těžké aktovky. Velká část školáků má ale chuť začít.


Dobříšská radnice usiluje o posílení cyklistické dopravy ve městě. V rámci této snahy se ve zdejších školách uskutečnila anketa, která přímo mezi žáky zjišťovala, jak cestují do školy a co by se muselo stát, aby více využívali kola nebo koloběžky. Anonymní dotazníky vyplnily téměř tři stovky dětí.
 

„Autobusem či vlakem dojíždí denně 41 procent žáků, pěšky 34 procent, autem s rodiči 18 procent. Z 300 dětí pouze šest uvedlo, že jezdí na kole či koloběžce,“ shrnul hlavní poznatky dobříšský starosta Pavel Svoboda. Tři čtvrtiny žáků se dostanou do školy během 30 minut, do čtvrthodiny je to dokonce 41 % dětí.
 
Anketa obsahovala také otázku, co by se muselo změnit, aby školou povinní cestovali do školy více na kole nebo na koloběžce. Žáci nejčastěji reagovali tak, že se může stát cokoliv, ale oni stejně jezdit nebudou. Druhým nejfrekventovanějším důvodem byla nedostatečná možnost pro bezpečné uložení kol. Na třetí pozici pak figurovaly špatný stav komunikací a obavy o bezpečnost v dobříšském provozu.
 
„S malým zájmem o cesty na kole souvisí i odpovědi na poslední otázku, kolikrát by žáci jeli na kole, pokud by byly odstraněny všechny překážky. I zde 54 procent odpovědělo, že stejně na kole jezdit nebude. Na druhou stranu 46 procent žáků by rádo jezdilo. To je dvacetkrát více, než jezdí nyní,“ komentoval výsledky Pavel Svoboda.
 

Ve slovním hodnocení mnoho žáků uvedlo, že se obávají pustit do městského provozu. „Někde dokonce upřímně odpověděli, že důvodem je strach rodičů o jejich bezpečnost. Objevily se i odpovědi, že jezdit na kole je trapné,“ dodal dobříšský starosta.
 
Vybrané komentáře dobříšských žáků:
- 12 km na kole ráno neujedu.
- Odmítám ráno sportovat.
- Nejsou tady nikde cyklostezky.
- Jelo by se mi špatně s těžkou taškou.
- Potřeboval bych širší a lepší silnici, a ne tu děravou.
- Mám to po silnici a nechci jít do školy zpocená.
- Nejezdím na kole, ale na skejtu. A chci víc spotů na skejt.
- Jezdil bych do školy, kdyby nebyly rozkopané cesty.
- Nedostatek stojanů na kolo.
- Rodiče by se nesměli o mě bát.
- Protože je ráno zima, chci je autem.
- Je to nudné, trapné a mám na nic kolo.
- Nemám, jak zamykat kolo.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková

Další články

Král: Nová cyklotrasa opět ukazuje, že radnice má v oblibě polovičatá řešení Král: Nová cyklotrasa opět ukazuje, že radnice má v oblibě polovičatá řešení Zastupitel města Příbrami Vladimír Král (Šance pro Příbram) reaguje na nově vznikající … Kvůli ptačí chřipce muselo být letos utraceno přes čtvrt milionu ptáků Kvůli ptačí chřipce muselo být letos utraceno přes čtvrt milionu ptáků Ptačí chřipka se nyní vyskytla v obci Trhové Dušníky. V okolí ohniska se vytyčí … Po čtyřech měsících se v ČR znovu objevila ptačí chřipka, je na Příbramsku Po čtyřech měsících se v ČR znovu objevila ptačí chřipka, je na Příbramsku Ohnisko je v malochovu v obci Trhové Dušníky. V Rožmitále se konala Myslivecko-rybářská slavnost spojená s výlovem Sadoňského rybníka V Rožmitále se konala Myslivecko-rybářská slavnost spojená s výlovem Sadoňského rybníka V Rožmitále pod Třemšínem se konal v sobotu 25. září další ročník Myslivecko-rybářské … Česko slaví svátek svatého Václava. Podle legend pečoval o chudé a založil v zemi tradici pěstování vína Česko slaví svátek svatého Václava. Podle legend pečoval o chudé a založil v zemi tradici pěstování vína V kalendáři na svátek Václava připadá Den české státnosti. Proč se vůbec slaví a jaké … Jak bude v příštích týdnech? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Jak bude v příštích týdnech? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Nejchladnější byl v tomto období rok 1972, kdy průměr klesl na šest stupňů. Naopak v … ŘSD ve středu zahájí opravu silnice I/18 v úseku Líchovy - Břekova Lhota ŘSD ve středu zahájí opravu silnice I/18 v úseku Líchovy - Břekova Lhota Provoz bude řízený kyvadlově. K pocitu bezpečí se můžete vyjádřit v dotazníkovém šetření K pocitu bezpečí se můžete vyjádřit v dotazníkovém šetření Čas na vyplnění a odevzdání dotazníku je do 31. října 2021. Podívejte se, kdo na Příbramsku kandiduje do Poslanecké sněmovny Podívejte se, kdo na Příbramsku kandiduje do Poslanecké sněmovny Volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční v pátek 8. října a v sobotu 9. října.
Říjnová výzva 10 000 kroků startuje za pár dní Říjnová výzva 10 000 kroků startuje za pár dní Zcela nejpřirozenějším lidským pohybem je chůze. Aniž bychom o tom přemýšleli, …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz