4. 12. svátek má Barbora
Ježci bez domova: Dokonale uklizené zahrady jim nesvědčí

4. listopadu 2019   (09:09)
Ježci bez domova: Dokonale uklizené zahrady jim nesvědčí

Aby ježek dokázal přečkat zimu, musí se mít především kam schovatJežek je jeden z nejstarších savců, které žijí na naší planetě. Nemá to však s námi lidmi ani trochu jednoduché. Třeba naše záliba v úzkostlivém úklidu zahrad jim vůbec nesvědčí. Bereme jim tak jejich přirozené prostředí a oni se pak často nemají kam schovat a kde přečkat zimu.

Možná jste také na podzim ve volné přírodě natrefili na pobíhajícího ježka a přemýšleli jste, jak mu nejlépe pomoci. Spousta lidí si dnes již navykla kontaktovat záchrannou stanici. Například v Hrachově již tři týdny nejezdí téměř pro žádná jiná zvířata. Každý den jich přivezou minimálně pět.

Lidé však do záchranných stanic vozí i dospělé jedince. Takové je přitom lepší nechat ve volné přírodě. Jsou totiž už dostatečně velcí na to, aby zimu přežili.

Jak se tedy pozná ježek, který má šanci v přírodě přežít do jara?
Podle Českého svazu ochránců přírody se v první polovině října sbírají jedinci pod 250 gramů, v listopadu pak všichni pod 600 gramů nebo ti, kteří mají méně než 15 cm na délku. Ti údajně nemají bez vaší pomoci šanci zimu přežít. Existuje dokonce i ježčí poradna a ježčí kalendář.

Než však ježky přeměřovat a vážit, je určitě lepší, řídit se zdravým selským rozumem.

Pokud Vám běhá po zahradě, máte vyhráno. Jedině on totiž dokáže zlikvidovat veliké množství slimáků. Rád vyhrabává a pořádá jejich vajíčka. Nechte mu někde na zahradě hromadu listí nebo složená prkna, aby měl kde v bezpečí prožít svůj zimní spánek. Nebo mu kupte speciální dřevěný domeček, který ho uchrání před psy a kočkami. Před usnutím ho můžete krmit kočičími granulemi a konzervami. Na jaře se vám bohatě odvděčí.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: mir

Další články

Ve středočeských nemocnicích je 447 lidí s covidem, zařízení omezují péči Ve středočeských nemocnicích je 447 lidí s covidem, zařízení omezují péči V posledních třech dnech přibývalo zhruba po 20 pacientech s covidem denně Ministr zdravotnictví nedoporučuje návštěvu čerta a Mikuláše, případně mají mít respirátory Ministr zdravotnictví nedoporučuje návštěvu čerta a Mikuláše, případně mají mít respirátory Další protiepidemická doporučení se chystají k vánočním svátkům. V Novém Kníně ukradl zloděj cigarety za tři tisíce. Do pátrání se zapojilo 11 policejních hlídek i vrtulník V Novém Kníně ukradl zloděj cigarety za tři tisíce. Do pátrání se zapojilo 11 policejních hlídek i vrtulník Po pachateli policie pátrá, ujížděl směrem k hlavnímu městu. Příbramská nemocnice od pondělí opět spustí aplikaci protilátek Příbramská nemocnice od pondělí opět spustí aplikaci protilátek Počet pacientů s koronavirem během tohoto týdne poklesl. Po nárazu auta do stromu museli hasiči řidičku vyprostit, cestovala s malým dítětem Po nárazu auta do stromu museli hasiči řidičku vyprostit, cestovala s malým dítětem Žena utrpěla vážné poranění hlavy. S napojením na umělou plicní ventilaci byla letecky … Příbramští zastupitelé budou jednat o rozpočtu i ceně vodného Příbramští zastupitelé budou jednat o rozpočtu i ceně vodného Poslední jednání zastupitelstva v letošním roce proběhne v pondělí 6. prosince. Na … Setkání při bronzové adventní neděli bude na březohorském náměstí J. A. Alise. Setkání při bronzové adventní neděli bude na březohorském náměstí J. A. Alise. V kostele sv. Vojtěcha bude vystupovat Vepřekův smíšený sbor a zapálena bude také … Bezdomovec v Březnické pravděpodobně zemřel na otravu oxidem uhelnatým Bezdomovec v Březnické pravděpodobně zemřel na otravu oxidem uhelnatým V Příbrami v noci na čtvrtek hořela garáž, uvnitř našli hasiči mrtvého muže. Speciálně … Dětský domov v Lazci letos přivítal pět nováčků, čtyři z nich jsou sourozenci Dětský domov v Lazci letos přivítal pět nováčků, čtyři z nich jsou sourozenci „Z domova odešlo na konci školního roku pět dospělých dětí, které ukončily střední …
Testování v příbramských školách odhalilo necelé procento pozitivních žáků Testování v příbramských školách odhalilo necelé procento pozitivních žáků Nejvíc ohnisek je ve školách a začínají se objevovat ohniska v zařízeních sociální …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz