1. 8. svátek má Oskar

Jeden z nejníže položených úplňků bude vidět z pátku na sobotu

18. června 2024   (06:09)
Jeden z nejníže položených úplňků bude vidět z pátku na sobotu
foto: pixabay

V noci z pátku 21. června na sobotu 22. června bude nejjižněji, tedy nejníže nad obzorem, položený úplněk roku. Zároveň bude úplněk 28 hodin po letním slunovratu a v té době se bude Měsíc nacházet prakticky na nejjižnějším bodu své dráhy. Podobný úkaz bude možné vidět příští rok a poté za 18 let, uvedl astronom Petr Horálek z Fyzikálního ústavu.


Měsíc obíhá po dráze mírně skloněné od roviny zemské dráhy, které se odborně říká ekliptika. Ekliptika se lidem díky sklonu osy zemské rotace jeví v některých místech na obloze níže, v jiných výše. Nejjižnější bod leží v souhvězdí Střelce. V době červnového úplňku se bude Měsíc nacházet poblíž tohoto bodu a navíc nejjižněji na své dráze. Bude tedy téměř nejníže, kde při úplňku v Česku může být. Na některých místech nevystoupá výš než nad 10 stupňů nad obzor.

Měsíc samotný nebude větší než obvykle, ale při západu nebo východu se může lidem větší zdát. Jedná se o optickou iluzi. Vycházející či zapadající Měsíc lidský mozek porovnává se vzdálenými objekty na obzoru. Díky tomu vypadá větší, než když se nachází vysoko na obloze.
Patrné bude žlutější zbarvení a menší jas Měsíce. Při této malé výšce Měsíce nad obzorem bude podle Horálka dost hrát úlohu zeslabení světla v zemské atmosféře, neboť paprsky jdoucí od Měsíce k pozorovateli budou muset urazit delší dráhu zemským vzduchem.
Takto nízko položený úplněk nad obzorem bude ještě příští rok, konkrétně 11. června. Další podobná příležitost pak nastane 22. června 2043. Jedná se tedy o poměrně jedinečnou příležitost, dodal Horálek.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka








Související


Další články

Obří sumec z Orlíku má nový domov, v akváriu u zámku obdivují 160centimetrového dravce Obří sumec z Orlíku má nový domov, v akváriu u zámku obdivují 160centimetrového dravce Sladkovodní expozice nedaleko zámku Orlík nad Vltavou láká na novou atrakci v podobě … AKTUÁLNĚ V červenci zemřel na středočeských silnicích jeden člověk, loni jedenáct V červenci zemřel na středočeských silnicích jeden člověk, loni jedenáct V červenci zemřel při dopravních nehodách na silnicích ve Středočeském kraji jeden … DOPRAVA Nejdražší chyba při prodeji domu? Uděláte ji dřív, než zveřejníte první inzerát Nejdražší chyba při prodeji domu? Uděláte ji dřív, než zveřejníte první inzerát Co nám říkají klienti... „Podíval jsem se na podobné domy na internetu a cenu jsem … PR Kvalitu vody v části přírodních koupališť v Česku zhoršily sinice Kvalitu vody v části přírodních koupališť v Česku zhoršily sinice S narůstajícími teplotami se v části přírodních koupališť v Česku zhoršila kvalita … AKTUÁLNĚ Zralé léto v Brdech voní vřesovým nektarem Zralé léto v Brdech voní vřesovým nektarem Když se léto přehoupne do své druhé poloviny, bývá les krásně barevný. Tedy pokud není … POZNÁVÁME BRDY Moderní technika zůstala "v garáži": Při požáru pole u Milína musel zasahovat nezmar Tatra 148 Moderní technika zůstala "v garáži": Při požáru pole u Milína musel zasahovat nezmar Tatra 148 K požáru strniště na poli u obce Milín vyjížděly dnes odpoledne profesionální i … AKTUALIZOVÁNO Češi mění pláže za hory. Nový trend „coolcation“ dobývá Evropu Češi mění pláže za hory. Nový trend „coolcation“ dobývá Evropu Zatímco ještě před několika lety byly hlavním cílem letních dovolených pláže u … LIFESTYLE Pohonné hmoty v Příbrami: Benzin stagnuje, nafta někde podražila Pohonné hmoty v Příbrami: Benzin stagnuje, nafta někde podražila Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 41,50 Kč do 42,90 Kč … AKTUÁLNĚ Nebezpečí požárů je extrémní. Středočeský kraj zavádí přísné zákazy Nebezpečí požárů je extrémní. Středočeský kraj zavádí přísné zákazy Od páteční půlnoci bude platit na celém území Středočeského kraje období zvýšeného … AKTUÁLNĚ
Březnická pouť nabídne víkend plný tradic a zábavy. Akce uzavře dvě ulice Březnická pouť nabídne víkend plný tradic a zábavy. Akce uzavře dvě ulice První srpnový víkend bude v Březnici patřit tradiční pouti, která každoročně láká … NEPŘEHLÉDNĚTE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz