vývoj COVID-19
27. 1. 2021
Bezděkov 6
Bohostice 3
Bohutín 8
Borotice 4
Bratkovice 1
Březnice 41
Buková u Pb 3
Bukovany 1
Čenkov 1
Cetyně 1
Chotilsko 7
Chrást 1
Čím 12
Daleké Dušníky 1
Dlouhá Lhota 2
Dobříš 75
Dolní Hbity 6
Drahenice 3
Drahlín 17
Dubenec 8
Dublovice 6
Dubno 6
Háje 7
Hluboš 2
Hlubyně 4
Horčápsko 2
Hřiměždice 4
Hudčice 1
Hvožďany 16
Jablonná 4
Jesenice 6
Jince 13
Kamýk n. V. 6
Klučenice 4
Korkyně 1
Kosova H. 5
Koupě 1
Kozárovice 3
Krásná H. 3
Křešín 1
Láz 3
Lazsko 2
Lešetice 3
Lhota u Pb 3
M. Hraštice 10
Milín 16
Modřovice 1
Mokrovraty 7
Nalžovice 3
Narysov 6
Nechvalice 4
Nečín 2
Nedrahovice 3
Nestrašovice 1
Nová Ves p. P. 6
Nové Dvory 5
Nový Knín 19
Občov 2
Obecnice 16
Obořiště 7
Obory 1
Ohrazenice 1
Osečany 1
Ostrov 1
Ouběnice 1
Pečice 4
Petrovice 15
Pičín 8
Podlesí 15
Příbram 288
Příčovy 4
Prosen. L. 2
Radětice 1
Rosovice 8
Rožmitál p. T. 36
Rybníky 1
Sádek 3
Sedlčany 37
Sedlec-Prč. 40
Smolotely 2
Solenice 12
Stará Huť 9
Štětkovice 1
Suchodol 1
Svaté Pole 2
Svatý Jan 2
Tochovice 7
Třebsko 6
Trhové Dušníky 6
Velká Lečice 2
Věšín 3
Višňová 6
Volenice 4
Voznice 2
Vrančice 1
Vranovice 1
Vys. Chlumec 3
Vysoká u Příbramě 1
Zduchovice 1
Županovice 1
„Je to zřejmě nejtěžší období v mé funkci,” říká o epidemii ředitel příbramské nemocnice

Nepřehlédněte
16. dubna 2020   (06:42)
„Je to zřejmě nejtěžší období v mé funkci,” říká o epidemii ředitel příbramské nemocnice

V příbramské nemocnici byli doposud hospitalizováni dva pacienti s pozitivním testem na covid-19.


Ředitel příbramské nemocnice MUDr. Stanislav Holobrada považuje současnou epidemii za nejtěžší období, které ve své funkci zažil. To, jak se nemocnice bude vracet k běžnému režimu a jak budou zřejmě financovány ekonomické ztráty nám nastínil v rozhovoru.

Preventivní opatření se začínají uvolňovat, počet nakažených také klesá. Myslíte, že jsme z nejhoršího venku?
To nedokážu posoudit. Musel bych být prognostik nebo věštec. Ale je pravda, že průběh epidemie je v České republice zatím velmi příznivý. Myslím, že je to dané imunitou ročníků, které zažily plošné očkování v době socialismu. Je tedy možné, že máme lepší imunitní vybavení.

Kdy se nemocnice plánuje vrátit k běžnému režimu?
Předpokládám, že to bude začátkem května. Pokusíme se rozjet operativu, zatím se bude jednat o menší výkony, které nebudou tak náročné na pooperační péči, potřebu krve a podobně. Půjde například o operace žlučníku, kýly, artroskopie nebo další výkony v ortopedii a urologii.
Nemocnice se zákonitě dostanou do ztrát. Už víte, jak se tato situace bude řešit?
To zatím nevíme. Ze strany zdravotních pojišťoven nám bylo oznámeno, že nebudou krátit měsíční zálohové platby. Vyúčtování tohoto roku bude určitě předmětem dalšího vyjednávání se zdravotními pojišťovnami, protože to není otázka jen pro příbramskou nemocnici. Pojišťovny budou zřejmě muset ve spolupráci se státem vyčlenit nějaké prostředky na tuto koronavirovou pandemii.
Jak je na tom aktuálně zásoba ochranných pomůcek? Je jich již dostatek?
Já říkám, že dokud jsou potřeba, nikdy jich nebude dostatek. Až nebudou potřeba, určitě jich budeme mít dost. V současné chvíli je personál ochrannými pomůckami plně vybaven.

Ředitelem příbramské nemocnice jste již řadu let, považujete toto období za nejnáročnější?
Dá se říci, že ano. Je tu pro nás složitá ta neznalost situace i ekonomických dopadů. Proto se snažíme postupně rozbíhat soukolí té plánované zdravotní péče, na které je nemocnice ekonomicky postavená. Akutní péče, kterou nyní nejvíce prožíváme, je nesmírně drahá a náročná a nikdy není ze zdravotního pojištění plně hrazena.
Jak vám osobně změnil život nouzový stav a preventivní opatření? Máte víc času na rodinu, nebo naopak zabere více času práce v nemocnici?
Určitě je to více práce v nemocnici. Neustále se v rámci krizového týmu scházíme a hledáme řešení situací, které nastávají. A právě to neustálé hledání řešení v rámci týmu je pro všechny asi nejvíce vysilující. A co se týče rodiny, tak moje manželka je zdravotní sestra také v první linii, takže nás to doma zase tak neomezuje, protože pořád musíme jezdit do práce. Rozdíl je hlavně u dětí, které mají domácí výuku. Vídám je nyní častěji, ale bohužel málokdy v situaci, kdy sedí nad knížkami.

Na co se nejvíce těšíte, až bude po všem?
Uvidíme, jestli vůbec někdy budeme moct říci, že už je po všem. Doba po této pandemii nám přinese další výzvy a další hledání řešení. Jsem pozitivně naladěn tím, že s praktickými lékaři a stomatology jsme vybudovali v této době velmi dobrý vztah a věřím, že to je příležitost do budoucna, jak tyto zdravotníky více navázat na nemocnici. Dále mě myšlenky vrací k zájmu získat pod sebe budovu bývalé hygienické stanice. Je to možná příležitost k tomu, aby hygenická stanice byla více spjatá s poskytovateli zdravotní péče, protože při každé epidemii se očekává, že přijdou další vlny a o to víc by se hodilo, aby byla hygiena blíž nemocnici.

Je něco povzbudivého, co byste chtěl vzkázat veřejnosti?
Určitě to, že jsme připraveni na to, kdyby došlo k explozivnímu šíření epidemie. Na tomto místě bych chtěl pochválit pracovníky v první linii a všechny, kteří dodržují doporučení vlády. A věřím, že od této doby bude běžné, že pokud na sobě někdo zpozoruje nějaké znaky respiračního onemocnění, bude nosit roušku a celkově bude populace více ohleduplná a více dbát na hygienu.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: pribram.cz_Jakub Pečenka

autor: Jakub Pečenka

Další články

Další lidé z Dobříše, Hájů a Staré Huti začnou na jaře s kompostováním Další lidé z Dobříše, Hájů a Staré Huti začnou na jaře s kompostováním Nové nádoby na biologicky rozložitelný odpad z kuchyně a ze zahrad dostanou stovky … Utrhl oleandr a olízl si prsty. V obavě o svůj život si opilec v Bohosticích zavolal záchranku Utrhl oleandr a olízl si prsty. V obavě o svůj život si opilec v Bohosticích zavolal záchranku Z preventivních důvodů skončil v nemocnici. V Příbrami srazilo auto na přechodu dva chodce. Řidička ujela, ale nakonec se vrátila V Příbrami srazilo auto na přechodu dva chodce. Řidička ujela, ale nakonec se vrátila Policisté ve středu v podvečer šetřili příčinu dopravní nehody u OBI. Starostou Rožmitálu se stal Pavel Bártl, místostarostou je Josef Kaiser Starostou Rožmitálu se stal Pavel Bártl, místostarostou je Josef Kaiser Ke změně ve vedení města muselo dojít kvůli úmrtí Josefa Vondráška, který stál v čele … Nepřehlédněte Středočeský kraj trápí nedostatek vakcín, nemocnice ruší tisíce rezervací Středočeský kraj trápí nedostatek vakcín, nemocnice ruší tisíce rezervací V Příbrami očkování veřejnosti nad 80 let zatím neodstartovalo. Proti sloučení příbramských gymnázií vznikla petice Proti sloučení příbramských gymnázií vznikla petice Petici je možné podepsat do 1. března tohoto roku. V Příbrami se s vykradenými sklepy roztrhl pytel. Zloděje nezastavil ani nouzový stav V Příbrami se s vykradenými sklepy roztrhl pytel. Zloděje nezastavil ani nouzový stav V zimním období se do sklepů častěji vkrádají zloději, kteří nepohrdnou žádným zbožím. … Právní poradna on-line: Pozvání do chatu přijal příbramský advokát Michal Janík Právní poradna on-line: Pozvání do chatu přijal příbramský advokát Michal Janík Na vaše dotazy bude zdarma odpovídat 11. února od 13:00. Otázky můžete klást již … CHAT S OSOBNOSTÍ Policisté pátrají po svědcích nehody, při které mělo dojít ke střetu auta s chodcem Policisté pátrají po svědcích nehody, při které mělo dojít ke střetu auta s chodcem K nehodě mělo dojít v úterý odpoledne.
Mám problémy s přítelem, volala žena o pomoc. Po příjezdu policistů se strhla bitka, agresorka nadýchala přes dvě promile Mám problémy s přítelem, volala žena o pomoc. Po příjezdu policistů se strhla bitka, agresorka nadýchala přes dvě promile Noc strávila v policejní cele.
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz