Je Štědrý den, začínají Vánoce, opět jsou poznamenané epidemií covidu
24. prosince 2021 (06:53)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Oslavy Vánoc mají původ v dobách před příchodem křesťanství, v oslavách zimního slunovratu.
Štědrým dnem dnes začínají Vánoce, stejně jako v loňském roce je poznamená epidemie koronaviru, i když zřejmě v menší míře než loni. Křesťané si dnes na Štědrý den připomínají blížící se příchod Ježíše Krista, většina lidí se připravuje na slavnostní večeři a především děti se těší na rozdávání dárků. Ke Štědrému dni patří i večerní návštěvy kostelů a účast na půlnoční bohoslužbě. Letos není omezen počet účastníků, s ohledem na opatření proti šíření koronaviru je ale nutné, aby účastníci bohoslužeb měli zakryté dýchací cesty.
Letos v zemi na Štědrý den platí mírnější koronavirová opatření, než loni. Tehdy bylo například omezeno setkávání lidí mimo vlastní domácnost na maximálně šest osob. Platil také zákaz nočního vycházení, zavřené byly restaurace, hotely a penziony, památky i muzea, zoologické a botanické zahrady, bazény, vnitřní sportoviště a další místa, kde lidé jindy běžně trávili vánoční prázdniny.
Kostely se loni mohly zaplnit jen na 20 procent své kapacity. I když vláda tehdy udělila pro účastníky půlnočních mší výjimku z nočního vycházení, většina farností vysílala bohoslužby on-line, někde začátek posunuli na dřívější hodinu. Letos je povinný respirátor, účastníci musí mezi sebou dodržovat rozestupy alespoň 1,5 metru, s výjimkou členů jedné domácnosti. Omezeny jsou letos i restaurace. Zatímco loni byly zavřené zcela, letos zůstanou otevřené, zavřít ale musí ve 22:00.
Oslavy Vánoc mají původ v dobách před příchodem křesťanství, v oslavách zimního slunovratu. V lidových zvycích byl třeba Štědrý den magickým časem, kdy lidé věštili, jaká bude příští rok úroda nebo kdo se ožení a vdá. Dnešní podoba Vánoc je relativně nová. Dříve by také lidé třeba nenašli na štědrovečerní tabuli kapra, ale luštěniny a hlemýždě.
Štědrý den je nyní spojen se zdobením stromečku, slavnostní večeří a dárky. Vánoční stromky měly některé české rodiny už v 19. století, více se ale rozšířily až v dalším století. Stromeček se zdobil cukrovím, výrobky ze dřeva, perníku, pečiva a ovocem, především jablky. Skleněné ozdoby se vyráběly až později. Dárky se začaly více objevovat až v 19. století, a to hlavně skromné dárečky pro děti. Lidé také často na Štědrý den obdarovávali chudé.
Pro řadu rodin je dnešek časem volna, setkání s přáteli, klidné procházky, ale současně také připomínkou tradic. Mezi ně patří například schování kapří šupiny pod talíř, pouštění lodiček, rozkrajování jablka, házení pantoflem či lití olova.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Co znamená každoročně zlatá neděle ve spojení s řeznictvím ZEMAN maso-uzeniny? Jednoznačně speciální akce a prodloužená otevírací doba i na neděli 21. prosince
Poslední adventní nebo také zlatá neděle je za dveřmi a lidé si zapálí čtvrtou, …
PR
Mikulášské rybářské závody ve Vimperku: Úspěšná výprava rožmitálského rybářského kroužku
První prosincová sobota se pro děti z rybářského kroužku Rožmitál pod Třemšínem nesla …
Tajemství bukové stráně
/Příběh černých čápů/ Počasí tak trochu s námi laškovalo - však je také aprílové. Ale …
FOTO
Nebezpečná látka v kosmetice pod dohledem: hygienici našli jen pár hříšníků
Nebezpečná látka TPO, zakázaná v kosmetických přípravcích od 1. září, byla při …
Ve středních Čechách se lyžuje ve třech areálech, podmínky někde zhoršuje obleva
Ve středních Čechách jsou v provozu tři zimní střediska, po nejdříve otevřeném Monínci …
V neděli se uskuteční tradiční akce Vánoce v divadle
Již tradiční akci v předvánočním čase nabízí v neděli 14. prosince Divadlo Antonína …
Ceny benzinu a nafty v Příbrami: Nejdráž natankujete na čerpačkách OMV
Za benzin Natural 95 zaplatíte tento týden v Příbrami v rozmezí od 32,90 Kč do 34,90 …
Kdo z nás nikdy nepsal Ježíškovi? Vánoční pošta v Příbrami je připravená
Vánoční čas se blíží a k němu neodmyslitelně patří tradice psaní dopisů Ježíškovi. Pro …
Vánoce
/VIDEO/ U obce Háje havarovala řidička osobáku, po nehodě byla v šoku
V pátek ráno se stala nehoda na silnici II/118 v katastru obce Milín.
FOTO
Tipy na víkend: Třetí adventní víkend nabízí celou řadu tradičních akcí, tematické výstavy či koncerty – nalaďte se společně na Vánoce!
V sobotu a v neděli na vás čekají velmi oblíbené akce: Vánoce v hornickém domku, kde …




