Je možné zabránit kolapsu civilizace? Příbramské kino promítne dokument Petra Horkého
11. října 2022 (06:31)
foto: kino Příbram, k filmu Civilizace – Dobrá zpráva o konci světa
Hlavní osobností vědecké linie filmu Civilizace je egyptolog Miroslava Bárta, v Příbrami jej uvidíte v sobotu 15. října od 16.00.
Český egyptolog a archeolog Miroslav Bárta se dlouhodobě zabývá vývojem a kolapsem civilizací. Své teorie prezentuje knižně (např. Kolaps a regenerace, Příběh civilizace) a představuje široké odborné i laické veřejnosti, přednášel mimo jiné na summitu OECD v Paříži či před Poslaneckou sněmovnu Parlamentu České republiky. Petr Horký je autorem desítek, především cestopisných dokumentů (k posledním patří Balkánem nahoru a dolů s Adamem Ondrou z roku 2020). Nejnovějším počinem režiséra a vědce je film Civilizace, který do českých kin vstoupí v tomto týdnu.
Nový dokument se věnuje proměnám velkých civilizací a jejich podobností s tou současnou. „Zatím všechny civilizace zanikly. Ale proč bychom my nemohli být první, kdo chod dějin změní,“ ptá se anotace k filmu, která připomíná archeologovu stejnojmennou knihu Kolaps neznamená konec.
Film je vyprávěn i díky materiálům, které byly natočeny v uplynulých letech s osobnostmi, z nichž některé už nežijí. Mezi účinkujícími se objeví astronaut Eugen Cernan, který jako poslední stanul na povrchu Měsíce; dobrodruh a mořeplavec Thor Heyerdahl; první dobyvatel vrcholu Mount Everest Edmund Hillary a autor sci-fi Arthur C. Clarke; jednou z oslovených je také bioložka Jane Goodallová.
Premiéra dokumentu Civilizace s podtitulem Dobrá zpráva o konci světa je ve čtvrtek 13. října, příbramské kino jej uvede v sobotu 15. října od 16.00.
foto, video: trailer k filmu Civilizace – Dobrá zpráva o konci světa (Petr Horký)
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
•Během víkendu si lidé po celé republice připomínali Památný den sokolstva
•Areál Vystrkov jako pomník nespravedlivě vězněných architektů
•Mezinárodní den archeologie oslaví i příbramské muzeum, ukáže vědu v praxi
Další články
Ve Středočeském kraji pracuje přes 34.000 uprchlíků z Ukrajiny, meziročně víc
Ve Středočeském kraji pracuje podle lednových dat úřadu práce přes 34.000 uprchlíků z …
Kde v Příbrami dělají nejlepší pizzu? Spouštíme velkou pizzovou anketu! Hlasujte pro svůj podnik číslo jedna
Příbramští, připravte se. Teď jde o pizzu — a to je věc, na které se málokdo shodne. …
ANKETA
Hasiči nad ránem likvidovali požár v Březnici
Několik jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů vyjelo v noci na neděli k …
AKTUÁLNĚ
Příbram opravila čtyři rybníky za 20 milionů. Teď se chystá na Černé jezírko
Klimatické změny, sucho a proměny krajiny nutí města přemýšlet jinak o vodě. V …
PŘÍRODA
Světlo proti násilí. Policisté v Příbrami podpořili oběti minutou ticha
Evropský den obětí trestných činů, který připadá na 22. února, si už letos připomněli …
Měla by Příbram mít vlastní „nultou hodinu autoškoly“?
Co kdyby se ještě před první jízdou v autoškole mluvilo otevřeně o tom, co mladé …
ANKETA
Manželské večery: Svatá Hora zve na rande, které oživí váš vztah
Sedíte vedle sebe, a přesto máte pocit, že jste si nějak vzdálili? Rutina, únava a …
Příbramsko se bouří proti větrníkům. Chystají se další referenda, jediná obec zatím drží otevřené dveře
Debata o větrných elektrárnách na Příbramsku vstoupila do nové fáze. Většina obcí už …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Centrem Příbrami za tajemstvím: Vydejte se v neděli po stopách vzniku nového města!
Máte chuť objevit zákoutí Příbrami, o kterých jste doposud ani netušili, že existují? …
Za kouzlem a tajemstvím nevšedního světa lišejníků
Při toulkách lesem se setkáme s nevšední krásou všude kolem nás. Když nemám zrovna …
POZNÁVÁME BRDY




