24. 5. svátek má Jana

Je město proti nepřizpůsobivým bezmocné?

7. května 2019   (19:27)
Je město proti nepřizpůsobivým bezmocné?

Svoboda volného pohybu v praxi


Nastávající teplé a slunečné počasí nahrává tomu, že nejen lidé bez domova popíjejí alkohol v ulicích města. V Příbrami proti pití alkoholu na veřejnosti od roku 2016 bojují obecně závaznou vyhláškou městští strážníci.

Problémovými místy jsou především vnitrobloky bytových domů. V poslední době se tito lidé shlukují především v ulici Boženy Němcové. Na toto místo pravidelně, nejen na popud obyvatel, vyjíždí policisté společně se strážníky městské policie.

​Občas se stane, že pod vlivem alkoholu pokřikují i na kolemjdoucí

„Chodím sem s dětmi, když to počasí dovolí. Dřív tady byl klid, ale asi před měsícem začalo peklo. Bezdomovci tady popíjejí víno z umělohmotných lahví a dělají kravál. Navíc po sobě ani neuklízejí, několikrát jsem ten bordel házela sama do popelnice,“  vypráví své pocity maminka, která zde bydlí. 

„Když na hřišti nejsou jiné děti, zůstáváme doma. Ne, že bych měla úplně strach, ale přeci jen nevím, co se jim v hlavě odehrává. Hlavním problémem shledávám, že mluví vulgárně, a to není nic příjemného. Děti to vše vnímají a dokonce se mi stalo, že jsem musela synovi vysvětlovat, co znamená slovo, které vám snad ani neřeknu,“ pokračuje v rozhovoru žena bydlící ve dvoře.

S chybějícími toaletami si nepřizpůsobiví hlavu nedělají. Močí na budovy kolem nebo vezmou za vděk i křoví. 
„O tom bych vám mohla vyprávět. Přišli jste sem, když není takové teplo, jako minulý týden. Ten smrad bych jim přála mít doma, dobytkům!“  uzavřela naštvaná maminka.

Dohled nad osobami, které se dopouštějí rušení veřejného pořádku, provádí i pracovnice terénních služeb Centra sociálních a zdravotních služeb města Příbrami.
„Co se týče lidí, kteří popíjejí alkoholické nápoje ve vnitrobloku ulice Boženy Němcové, nejsou našimi klienty. Ale i přes tuto skutečnost budeme na místě s osobami pracovat. Pomůžeme jim, pokud projeví zájem o naše služby,“ říká Miroslava Němcová, pracovnice terénních služeb.

Problémem je, že tito lidé o sociální služby ve většině případů nestojí. Ačkoliv někteří z nich mají kde bydlet a pobírají sociální dávky, jakoukoli pomoc odmítají, tento styl života jim vyhovuje. Pokud sami o pomoc nepožádají, nezbývá terénním pracovníkům nic jiného, než neustále nabízet pomocnou ruku. Pokud nemá někdo z nich kde spát, doporučují využití noclehárny Nízkoprahového centra na Rynečku.

Dalším problémem je, že někteří lidé bez domova se nechtějí zařadit do normálního života. „Když už se nám podaří pomoci lidem bez přístřeší, kteří jsou z Příbrami, přichází další z okolních měst. Pokud se člověk pro tento způsob života rozhodne, jsme bezmocní,“ uzavírá Němcová.

Vykázat nepřizpůsobivé z místa? Ve většině případů není důvod

Hlavním a stěžejním problémem je, že povalování lidí na lavičkách, i v blízkosti dětských hřišť, není důvodem k vykázání z místa.  Pokud například nepopíjejí alkoholické nápoje, vlastně nic neporušují. Opakem je, když dochází k narušování veřejného pořádku, což se ve vnitrobloku ulice Boženy Němcové neděje. 

„Co se týká prostoru u bývalé Mototechny v Příbrami, nejedná se z hlediska kriminálních činů o rizikovou lokalitu. To ostatně ukazuje i mapa kriminality. Na základě předaných informací se však policejní hlídky na uvedené místo více zaměří,“ sdělila na dotaz redakce policejní mluvčí Monika Schindlová.

Městská policie Příbram se na toto místo zaměřuje na základě podnětu občanů již od konce dubna letošního roku.  ​„V ulici Boženy Němcové provádíme kontrolu dodržování obecně závazné vyhlášky města Příbram č. 3/2018 o zákazu požívání alkoholu na veřejném prostranství. V případě porušení této vyhlášky či narušení veřejného pořádku strážníci využívají všech dostupných možností,“ informovala velitelka městské policie Jaroslava Vodičková.

Dle Vodičkové vyjíždějí strážníci na toto místo několikrát za den, a to nejen na podněty občanů, ale v rámci pravidelných kontrol. V letošním roce je v této lokalitě plánováno rozšíření kamerového systému.

Tip redakce: Bezdomovci v Březnické: Na vystěhování z garáže jsme měli deset minut, pak přijel traktor
 

Nastávající teplé a slunečné počasí nahrává …
Mapa kriminality v dané oblasti

Mapa kriminality v dané oblasti
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: topDalší články

PID v praxi: Za 84 Kč můžete jet do Prahy i zpět, pokud se nezdržíte příliš dlouho PID v praxi: Za 84 Kč můžete jet do Prahy i zpět, pokud se nezdržíte příliš dlouho Za měsíc se spouští PID, víme, kolik zaplatíte za cestu. 23. května 2019   (19:25) Nový majitel teplárny chce letos investovat 140 milionů, rekonstrukce neomezí dodávky tepla Nový majitel teplárny chce letos investovat 140 milionů, rekonstrukce neomezí dodávky tepla Nový provozovatel počítá i se zachováním počtu zaměstnanců. Do Příbrami by se mohlo přesunout i sídlo firmy. 23. května 2019   (17:22) Uzavírka ulice Balbínova končí Uzavírka ulice Balbínova končí Do konce května měla být z důvodu výměny vodovodního řadu uzavřena křižovatka ulic Balbínova, Hrabákova a Na Leštině. Práce jsou již dokončeny a křižovatka bude v průběhu pár hodin otevřena. 23. května 2019   (15:19) Město zakládá své kulturní centrum, fungovat bude od září Město zakládá své kulturní centrum, fungovat bude od září Jedna z verzí počítala s integrací všech kulturních organizací do jednoho centra, od této myšlenky se ale upustilo. 23. května 2019   (12:45) Zranění se z nepřístupných Brd brzy svezou na čtyřkolce Zranění se z nepřístupných Brd brzy svezou na čtyřkolce Nová technika bude sloužit pro transport zraněných imobilních osob, případně pro hlášení skrytých ohnisek požárů uvnitř nepřístupného terénu CHKO Brdy 23. května 2019   (10:55) Z třetího prvním Z třetího prvním Jan Konvalinka se vyjadřuje ke svému zvolení na pozici starosty města Příbrami. 23. května 2019   (08:48) Některé příbramské základní školy zakazují dětem mobily i o přestávkách Některé příbramské základní školy zakazují dětem mobily i o přestávkách Příbramské základní školy sice regulují používání mobilů mezi žáky, využití moderních technologií při výuce se však nebrání 23. května 2019   (06:16) Děkujeme za stále narůstající návštěvnost! Děkujeme za stále narůstající návštěvnost! Hranice 2 milionů návštěv v tomto roce padla. Jak to vnímá majitel portálu pribram.cz Tomáš Pečenka? 22. května 2019   (20:16) ROZHOVOR HC Příbram zakoupil licenci 2. hokejové ligy České republiky HC Příbram zakoupil licenci 2. hokejové ligy České republiky Hokejový klub HC Příbram se rozhodl pro následující sezónu 2019/20 zajistit pro své hráče licenci třetí nejvyšší soutěže ledního hokeje v České republice 22. května 2019   (17:34) Parkování v centru omezí vinaři, dopravu poblíž divadla dětské atrakce Parkování v centru omezí vinaři, dopravu poblíž divadla dětské atrakce O nadcházejícím víkendu musí řidiči v Příbrami počítat s několika dopravními omezeními 22. května 2019   (14:36)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz