22. 7. svátek má Magdaléna

Je město proti nepřizpůsobivým bezmocné?

7. května 2019   (19:27)
Je město proti nepřizpůsobivým bezmocné?

Svoboda volného pohybu v praxi


Nastávající teplé a slunečné počasí nahrává tomu, že nejen lidé bez domova popíjejí alkohol v ulicích města. V Příbrami proti pití alkoholu na veřejnosti od roku 2016 bojují obecně závaznou vyhláškou městští strážníci.

Problémovými místy jsou především vnitrobloky bytových domů. V poslední době se tito lidé shlukují především v ulici Boženy Němcové. Na toto místo pravidelně, nejen na popud obyvatel, vyjíždí policisté společně se strážníky městské policie.

​Občas se stane, že pod vlivem alkoholu pokřikují i na kolemjdoucí

„Chodím sem s dětmi, když to počasí dovolí. Dřív tady byl klid, ale asi před měsícem začalo peklo. Bezdomovci tady popíjejí víno z umělohmotných lahví a dělají kravál. Navíc po sobě ani neuklízejí, několikrát jsem ten bordel házela sama do popelnice,“  vypráví své pocity maminka, která zde bydlí. 

„Když na hřišti nejsou jiné děti, zůstáváme doma. Ne, že bych měla úplně strach, ale přeci jen nevím, co se jim v hlavě odehrává. Hlavním problémem shledávám, že mluví vulgárně, a to není nic příjemného. Děti to vše vnímají a dokonce se mi stalo, že jsem musela synovi vysvětlovat, co znamená slovo, které vám snad ani neřeknu,“ pokračuje v rozhovoru žena bydlící ve dvoře.

S chybějícími toaletami si nepřizpůsobiví hlavu nedělají. Močí na budovy kolem nebo vezmou za vděk i křoví. 
„O tom bych vám mohla vyprávět. Přišli jste sem, když není takové teplo, jako minulý týden. Ten smrad bych jim přála mít doma, dobytkům!“  uzavřela naštvaná maminka.

Dohled nad osobami, které se dopouštějí rušení veřejného pořádku, provádí i pracovnice terénních služeb Centra sociálních a zdravotních služeb města Příbrami.
„Co se týče lidí, kteří popíjejí alkoholické nápoje ve vnitrobloku ulice Boženy Němcové, nejsou našimi klienty. Ale i přes tuto skutečnost budeme na místě s osobami pracovat. Pomůžeme jim, pokud projeví zájem o naše služby,“ říká Miroslava Němcová, pracovnice terénních služeb.

Problémem je, že tito lidé o sociální služby ve většině případů nestojí. Ačkoliv někteří z nich mají kde bydlet a pobírají sociální dávky, jakoukoli pomoc odmítají, tento styl života jim vyhovuje. Pokud sami o pomoc nepožádají, nezbývá terénním pracovníkům nic jiného, než neustále nabízet pomocnou ruku. Pokud nemá někdo z nich kde spát, doporučují využití noclehárny Nízkoprahového centra na Rynečku.

Dalším problémem je, že někteří lidé bez domova se nechtějí zařadit do normálního života. „Když už se nám podaří pomoci lidem bez přístřeší, kteří jsou z Příbrami, přichází další z okolních měst. Pokud se člověk pro tento způsob života rozhodne, jsme bezmocní,“ uzavírá Němcová.

Vykázat nepřizpůsobivé z místa? Ve většině případů není důvod

Hlavním a stěžejním problémem je, že povalování lidí na lavičkách, i v blízkosti dětských hřišť, není důvodem k vykázání z místa.  Pokud například nepopíjejí alkoholické nápoje, vlastně nic neporušují. Opakem je, když dochází k narušování veřejného pořádku, což se ve vnitrobloku ulice Boženy Němcové neděje. 

„Co se týká prostoru u bývalé Mototechny v Příbrami, nejedná se z hlediska kriminálních činů o rizikovou lokalitu. To ostatně ukazuje i mapa kriminality. Na základě předaných informací se však policejní hlídky na uvedené místo více zaměří,“ sdělila na dotaz redakce policejní mluvčí Monika Schindlová.

Městská policie Příbram se na toto místo zaměřuje na základě podnětu občanů již od konce dubna letošního roku.  ​„V ulici Boženy Němcové provádíme kontrolu dodržování obecně závazné vyhlášky města Příbram č. 3/2018 o zákazu požívání alkoholu na veřejném prostranství. V případě porušení této vyhlášky či narušení veřejného pořádku strážníci využívají všech dostupných možností,“ informovala velitelka městské policie Jaroslava Vodičková.

Dle Vodičkové vyjíždějí strážníci na toto místo několikrát za den, a to nejen na podněty občanů, ale v rámci pravidelných kontrol. V letošním roce je v této lokalitě plánováno rozšíření kamerového systému.

Tip redakce: Bezdomovci v Březnické: Na vystěhování z garáže jsme měli deset minut, pak přijel traktor
 

Nastávající teplé a slunečné počasí nahrává …
Mapa kriminality v dané oblasti

Mapa kriminality v dané oblasti
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: topDalší články

Opilý řidič naboural do policejního auta se zapnutými majáky Opilý řidič naboural do policejního auta se zapnutými majáky Zkouška na alkohol ukázala u řidiče hodnotu 2,5 promile 22. července 2019   (10:17) Teploty až 35 stupňů, tropický týden začíná Teploty až 35 stupňů, tropický týden začíná Ideální příležitost vzít si dovolenou a celý týden odpočívat u vody 22. července 2019   (08:49) I přívalové deště mohou být noční můrou. Obyvatelé Hornického náměstí o tom ví své I přívalové deště mohou být noční můrou. Obyvatelé Hornického náměstí o tom ví své Za deště jsou obyvatelé Hornického náměstí v pohotovosti. Již několikrát se stalo, že se jim při přívalových deštích voda dostala do nemovitostí 22. července 2019   (06:18) Cyklista po střetu s nákladním vozem skončil v nemocnici Cyklista po střetu s nákladním vozem skončil v nemocnici Doprava je v místě omezena 21. července 2019   (18:55) Olympiáda seniorů se blíží, přihlášky se přijímají v Senior Pointu Olympiáda seniorů se blíží, přihlášky se přijímají v Senior Pointu Cílem pobytu je zvýšení úrovně pohybových aktivit seniorů. 21. července 2019   (17:12) Zvěř zavinila na Příbramsku čtvrtinu nehod Zvěř zavinila na Příbramsku čtvrtinu nehod Jak reagovat při setkání se zvěří na komunikaci? 21. července 2019   (14:32) Na Dobříši vzniká rekordní pikniková deka Na Dobříši vzniká rekordní pikniková deka Šijí spolu děti, jejich rodiče a babičky. Chceme, aby se lidé na chvíli zastavili a zamysleli se nad tím, co je v životě důležité. Že to není o honbě za penězi, ale o tom být spolu,“ říká Jakub Jánský, předseda správní rady nadačního fondu Děti bez mobilu 21. července 2019   (11:32) Dedič odhlavičkoval všechny body těsně před koncem utkání Dedič odhlavičkoval všechny body těsně před koncem utkání SFC Opava - 1.FK Příbram 1:0 (0:0) V sobotu 20. července zavítala ve 2. kole FORTUNA:LIGY Příbram na stadion v Městských sadech do Opavy. 21. července 2019   (09:19) Příbramská radnice bude mít opravenou fasádu a okna za 3 miliony korun Příbramská radnice bude mít opravenou fasádu a okna za 3 miliony korun Stavební práce by měly být hotovy během podzimu. 21. července 2019   (06:57) Po včelím bodnutí letěl pro cyklistu vrtulník Po včelím bodnutí letěl pro cyklistu vrtulník Posádka Letecké záchranné služby zasahovala u obce Planiny 20. července 2019   (18:57)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz