4. 5. svátek má Květoslav




Javory červené oživí městskou zeleň v Žežické ulici

31. března 2025   (16:20)
Javory červené oživí městskou zeleň v Žežické ulici
foto: Topoly z ulice už zmizely. / Ludmila Zelenková

Stromořadí podél plotu nemocnice, v blízkosti staré vrátnice, čeká významná proměna. Přestárlé a křehké topoly kanadské byly pokáceny. Jejich místo nahradí mladé javory červené, které v příštích letech přinesou do této části města zcela nový ráz.


Žežická ulice v Příbrami prochází proměnou. Přestárlé topoly, které lemovaly plot Oblastní nemocnice Příbram, byly pokáceny. Tyto stromy dosáhly konce své přirozené životnosti – jejich větve prosychaly, lámaly se a představovaly bezpečnostní riziko. Na jejich místo nyní přicházejí mladé javory červené, které přinesou nový život a krásu do této frekventované lokality.

Přestárlé stromy, jako byly topoly v Žežické ulici, představují specifický problém. Podle starosty města Jana Konvalinky (ANO) se jedná se o dřeviny, které dosáhly hranice své přirozené životnosti, a proto po konzultaci s odborníky došlo k jejich pokácení. Větve těchto stromů často prosychají, lámou se a ohrožují okolí. Takto staré stromy mají také omezenou schopnost regenerace, což zvyšuje riziko nebezpečí, například při silném větru.

Proč právě javory červené?
Javory červené (Acer rubrum) jsou známé svou odolností a schopností přizpůsobit se městskému prostředí. Tento druh pochází ze Severní Ameriky, kde je jedním z nejrozšířenějších stromů. Javory červené dorůstají výšky až 30 metrů a jejich listy se na podzim zbarvují do nádherných odstínů červené, oranžové a žluté, což z nich činí oblíbenou volbu pro městskou zeleň.

Kromě estetické hodnoty mají javory červené i ekologický přínos. Jsou schopné růst na různých typech půd, včetně těch méně úrodných, a poskytují útočiště pro ptáky a další živočichy. Jejich semena, známá jako dvounažky, jsou oblíbenou potravou pro mnoho druhů ptáků.

Nové stromořadí z javorů červených, které jsou pověstné svou adaptabilitou na městské prostředí, slibuje zlepšení vzhledu této části města a také vytvoření příjemnějšího prostředí pro každodenní život.
Přestárlé stromy, jako byly topoly v Žežické …
foto: Javor červený. / Pixabay

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
autor: Ludmila Zelenková








Další články

Megaknedlík budí pozornost. A Příbram už si tiše klade otázku: A kdy přijde k nám? Megaknedlík budí pozornost. A Příbram už si tiše klade otázku: A kdy přijde k nám? V české gastronomii se občas objeví jídlo, které nerozdělí jen přílohu od masa, ale i … ZAJÍMAVOSTI Kraj dá potravinové bance peníze na provoz, jenom v Příbrami je sedmáct sběrných míst Kraj dá potravinové bance peníze na provoz, jenom v Příbrami je sedmáct sběrných míst Středočeský kraj dá letos na provoz Potravinové banky pro Prahu a střední Čechy 2,5 … Nejsušší jaro od roku 1961: úroda v ohrožení, vysoké riziko požárů Nejsušší jaro od roku 1961: úroda v ohrožení, vysoké riziko požárů Česká republika zažívá mimořádně suché období. Součet srážek za měsíce březen a duben … NEPŘEHLÉDNĚTE Chcete vidět, jak se řídí moderní dálnice? V Příbrami otevřou zákulisí D4 i operační centrum Via Salis Chcete vidět, jak se řídí moderní dálnice? V Příbrami otevřou zákulisí D4 i operační centrum Via Salis Co se děje na dálnici, když jen projíždíte autem? Jak vypadá místo, odkud se hlídá … AKTUÁLNĚ Prodej budovy Střední školy pedagogiky, cestovního ruchu a gastronomie získal podporu zastupitelů. O podmínkách se rozhodne v červnu Prodej budovy Střední školy pedagogiky, cestovního ruchu a gastronomie získal podporu zastupitelů. O podmínkách se rozhodne v červnu Středočeský kraj chce od města Příbrami koupit školní budovu v ulici Gen. R. Tesaříka … AKTUÁLNĚ Zoopark Jeleni Homole hlásí spor o přístupovou cestu. Majitel podal podnět na státní zastupitelství Zoopark Jeleni Homole hlásí spor o přístupovou cestu. Majitel podal podnět na státní zastupitelství Zoopark Jeleni Homole zveřejnil prohlášení, ve kterém upozorňuje na spor s novým … ZVÍŘATA Až do nebes v Příbrami: Monika Absolonová vystoupí ve sportovní hale Až do nebes v Příbrami: Monika Absolonová vystoupí ve sportovní hale Příbram se může těšit na výjimečný hudební večer. Monika Absolonová vystoupí 17. … KULTURA Černá sobota na Příbramsku: Další auto skončilo na střeše u Milína Černá sobota na Příbramsku: Další auto skončilo na střeše u Milína Série nehod s vozy převrácenými na střechu pokračuje. Po odpolední havárii u Sedlčan … AKTUÁLNĚ Podvodníci se vydávají i za příbramskou policii! Lidem berou úspory přímo po telefonu Podvodníci se vydávají i za příbramskou policii! Lidem berou úspory přímo po telefonu Kriminalita páchaná v kyberprostoru neustává a drzost podvodníků roste. Nově se … NEPŘEHLÉDNĚTE
Nehoda u Libíně: Auto skončilo na střeše, zraněnou ženu transportovali do Příbrami Nehoda u Libíně: Auto skončilo na střeše, zraněnou ženu transportovali do Příbrami Odpolední havárie u obce Libíň na Sedlčansku si vyžádala zásah záchranářů, policistů i … AKTUALIZOVÁNO
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz