4. 6. svátek má Dalibor

Jaroslav Starka: Hluboce smekám před zdravotníky, a všemi, kdo s koronavirem bojují v první linii

Nepřehlédněte
2. dubna 2020   (08:37)
Jaroslav Starka: Hluboce smekám před zdravotníky, a všemi, kdo s koronavirem bojují v první linii

"Velice soucítím s těmi nemocnými. Vím, o čem mluvím. Před lety, když se tu objevila prasečí chřipka, nakazil jsem se. Bylo to v době, kdy na ni umíralo sedm lidí z deseti. Měl jsem štěstí, že jsem byl díky úžasné péči lékařů a zdravotního personálu mezi těmi třemi šťastnými," říká v rozhovoru Jaroslav Starka, prezident 1.FK Příbram.


Příbram má z prvoligových klubů nejnižší rozpočet, nedosahuje ani 50 milionů korun. Nehrozí klubu něco podobného, jako potkalo Žilinu, tedy v podstatě zánik klubu?
Naše situace je hodně těžká. Nemáme peníze od města, jako jiné kluby. Dostáváme čtyři milióny ročně na mládež, za které jsme rádi. Naši partneři mají sami velké potíže. Klubu nemohu výrazně pomoci ani já jako podnikatel. Vlastním hotely a restaurace, které jsou teď zavřené a příjem je nula. Sám jsem ve svízelné situaci. A co se týká klubu, věřím a udělám maximum, abychom pokračovali. Nikdy jsme nikdo z nás takovou situaci nezažili, hledáme řešení a řeknu upřímně, že si kolikrát nevím rady, ale klub bych rozhodně nechtěl zavřít. Musíme zkrátka přežít, ale jak, to se teprve uvidí. Hlavní je teď ale zdraví.

Některé kluby už se dohodly s hráči na snížení platů. Chystáte něco takového?
Budeme muset sáhnout i k tomuto opatření. V nejbližších dnech se chci spojit s hráči, těmi staršími i mladšími. Chtěl bych se dohodnout s těmi, kteří mají vyšší platy na nějaké formě snížení. U těch, kteří mají minimální příjmy a živí rodiny, by snížení mělo být menší, nebo žádné. Musíme dojít k nějakému rozumnému řešení, je to velice citlivé a individuální. Před problémy jsem nikdy neuhýbal a tím spíš se jim musím postavit čelem v této době. Co si přeji nejvíc, aby se situace obrátila, a hlavně přestali umírat lidé. To mi dělá největší starost.
Říkáte to velmi emotivně...
Velice soucítím s těmi nemocnými. Vím, o čem mluvím. Před lety, když se tu objevila prasečí chřipka, nakazil jsem se. Bylo to v době, kdy na ni umíralo sedm lidí z deseti. Měl jsem štěstí, že jsem byl díky úžasné péči lékařů a zdravotního personálu mezi těmi třemi šťastnými. Jsem jim nesmírně vděčný. Vím, jaké to je, vrátit se odněkud, kde už není nic... Hluboce proto smekám před zdravotníky, a všemi, kdo s koronavirem bojují v první linii a rozumím těm, kteří trpí se svými nemocnými blízkými. Brzké uzdravení přeji i Danovi Křetínskému, který do fotbalu dává velké prostředky.
Přišel jste s myšlenkou, že by se nejvyšší soutěž mohla rozšířit na dvacet klubů. Přibrány by byly čtyři druholigové, které mají odpovídající stadiony. U vedení Ligové fotbalové asociace se setkalo s kritikou, a dokonce jste byl osočen, že nebojujete fér a jde vám jen o to, aby Příbram nesestoupila...
Řekl jsem svůj názor, netvrdím, že mám pravdu. Navrhl jsem to k diskuzi. Postoupily by ty kluby, které mají stadióny, odpovídající platným řádům, a tak by to bylo i v dalších ročnících. K čemu je, když si klub vybojuje postup, ale nesplňuje podmínky, a pak jde nahoru někdo jiný. Rozhodně v tom není žádná spekulace.

Vy jste velkým kritikem vedení LFA, co vám vadí?
V současnosti nečinnost jejího šéfa Dušana Svobody. Nic nedělá, jen čeká, co UEFA, a podle toho se bude dohrávat. To je hodně málo. Měl by soutěže řídit, ne čekat a koukat, co Anglie, Německo, Španělsko, Itálie... Očekával bych od něj, že bude diskutovat s profesionálními kluby, udělá videokonferenci, jak je to dneska naprosto běžné.
O čem by kluby měly se šéfem diskutovat?
O tom, kdy a za jakých podmínek bychom mohli soutěže dohrát, a jestli vůbec. V tom případě, co uděláme, protože jedenáct kol před koncem ukončit ligu a vyhlásit pořadí jako konečné, by bylo neregulérní. To už by bylo rozumnější celý ročník anulovat a dohodnout se, jak to bude s účastníky evropských pohárů. Prostě hledat řešení, varianty, i když je situace může změnit. A on jako šéf by měl shánět peníze, což je v této situaci nesmírně těžké. Problémy mají všichni, lze předpokládat, že původní smlouvy nebudou naplněny a menší kluby budou mít potíže, větší, než mají už teď. Co vím, dostává LFA 150 milionů od O2 a 70 od Fortuny, AAA nám dávají k dispozici auta. O jiných příjmech pro fotbal nevím. Nikdo klubům nikdy nedal k dispozici přesná čísla, kolik peněz LFA dostává. To se dělí mezi dvaatřicet profesionálních klubů. Mluvit bychom měli také o tom, co s přestupním termínem a končícími smlouvami hráčů. Nikdo ani netuší, za kolik let se situace vrátí k době před koronavirem a jestli vůbec. A nejen fotbal, ale sport jako takový nebude určitě v první linii zájmu potencionálních sponzorů a podle mne ani státu.

Myslíte si, že existuje i varianta nedohrání soutěží?
Myslím si, že to je hodně pravděpodobná varianta. Podívejte se kolem sebe. Na celém světě umírají lidé, denně tisíce. Situace se nezlepšuje, naopak. U nás jsme na tom relativně dobře, ale může být hůř, i když si to nikdo z nás nepřeje, vyloučit to nelze. Těžko někdo odhadne vývoj. UEFA může stanovit nějaké termíny, ale není jistota, že budou reálné. Už teď bych začal připravovat nový ročník.

Kdy je podle vás hraniční termín pro dohrání soutěží?
Těžko se stanovuje, když v podstatě nevidíte ani to světýlko na konci tunelu. Podle mne minimálně dva měsíce budou hráči mimo a individuální příprava u fotbalisty je pojem hodně pofidérní. To mohou třeba boxeři, fotbalista potřebuje úplně jiný trénink. Pokud budou povoleny společné tréninky, a pak soutěže, je třeba reálně počítat se třemi týdny přípravy, aby se hráči dali dohromady fyzicky, sehráli se, vůbec viděli balon. Když tohle období zkrátíte, vystavujete je riziku vážných zranění. Je tu těch zbývajících jedenáct kol a závěr poháru.

Myšlenka, že by se začalo hrát třeba týden poté, co karanténa skončí, je nesmyslná?
Totálně! Když v optimálním případě začneme na přelomu května a června, budeme hrát ještě v červenci. Každý další odklad by situaci zhoršoval. A to nemluvím o tom, že hrát bez diváků je také nesmyslné. Neumím si představit, že by se dohrávalo někdy v srpnu nebo dokonce v září, a hned se začalo znovu. Hráči potřebují nějakou dovolenou, znovu přípravné období, byť zkrácené. Upřímně, nevěřím, že se začne do prázdnin. Spíš vůbec...

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: 1.FK Příbram
Tomáš Větrovský
Karel Felt
sport.cz
Právo
foto: Tomáš Větrovský

autor: Tomáš PečenkaNepřehlédněte

Chcete, aby váš blízký umřel doma? Ať jde na týden do nemocnice Chcete, aby váš blízký umřel doma? Ať jde na týden do nemocnice V červenci 2018 začala fungovat dávka dlouhodobého ošetřovného. Po téměř dvou letech se prokazuje potřeba změn zejména u onkologicky nemocných, jejichž blízcí na dávku mnohdy vůbec nedosáhnou. Každý by měl mít právo volit místo svého umírání a využít podpory, kterou umožňuje stát - bez zbytečných překážek. Podpořte pozitivní změnu, komunikujte s poslanci. 1. června 2020   (08:52) Nepřehlédněte Přibylo lidí s úzkostí nebo sebevražednými myšlenkami. Na Příbramsku ukončili život dva lidé Přibylo lidí s úzkostí nebo sebevražednými myšlenkami. Na Příbramsku ukončili život dva lidé Během čtrnácti dnů spáchali sebevraždu skokem z hráze Orlické přehrady dva lidé. 26. května 2020   (21:43) Nepřehlédněte Příbramská studentka bojuje o finále Miss České republiky Příbramská studentka bojuje o finále Miss České republiky Barboru kromě dalších kol soutěže letos čeká i maturita a přijímací zkoušky na vysokou školu. 26. května 2020   (06:29) Nepřehlédněte Od úterý se otevřou všechny přechody s Německem a Rakouskem. Na Slovensko od středy na 48 hodin bez testů Od úterý se otevřou všechny přechody s Německem a Rakouskem. Na Slovensko od středy na 48 hodin bez testů Od úterý se otevřou všechny silniční a železniční přechody na hranicích s Rakouskem a Německem. Od středy budou moci Češi a Slováci mezi zeměmi cestovat bez nutnosti negativních testů na onemocnění covid-19 a bez karantény, pokud se vrátí zpět do své země do 48 hodin. 25. května 2020   (18:53) Nepřehlédněte Firmám do 50 zaměstnanců by stát mohl odpustit sociální odvody za červen až srpen Firmám do 50 zaměstnanců by stát mohl odpustit sociální odvody za červen až srpen Sociální pojištění a příspěvek na politiku zaměstnanosti, které platí zaměstnavatel, činí 24,8 procenta pracovníkova výdělku. 25. května 2020   (18:21) Nepřehlédněte


Další články

České jahody letos podraží na 120 až 150 korun za kilogram České jahody letos podraží na 120 až 150 korun za kilogram Hasiči vyjížděli k požáru bytu, dovnitř se museli dostat násilím Hasiči vyjížděli k požáru bytu, dovnitř se museli dostat násilím Městští strážníci pomohli vyprostit dítě z uzamčeného auta Městští strážníci pomohli vyprostit dítě z uzamčeného auta Přes 83 procent Čechů ocenilo během krize informace z médií Přes 83 procent Čechů ocenilo během krize informace z médií Nejvyhledávanější byly zprávy v televizi, kde svůj aktuální přehled získávalo 67 procent respondentů, následovaly zpravodajské weby a tisk. 3. června 2020   (13:49) Havárie skútru uzavřela silnici u Tochovic Havárie skútru uzavřela silnici u Tochovic Dopravní nehoda byla původně ohlášena jako střet skútru s autem, což se nakonec nepotvrdilo. 3. června 2020   (12:25) Čapkův památník otevřel expozici Loupežníkova Lásky hra osudná Čapkův památník otevřel expozici Loupežníkova Lásky hra osudná Expozice autorky Terezy Petřek Todorové představuje archivní fotografie, ohlasy na nejzajímavější inscenace obou děl před domácím i zahraničním publikem a připomíná i jejich zpracování ve světě hudby a filmu. 3. června 2020   (10:40) Fotbalisté Slavie zvítězili nad Příbramí 1:0 Fotbalisté Slavie zvítězili nad Příbramí 1:0 Příbram poprvé pod trenérem Pavlem Horváthem prohrála a na předposlední Opavu ztrácí bod. 3. června 2020   (07:48) Bowie, Depp, Clooney a válka: Objektiv fotografa Antonína Kratochvíla zaznamenává slávu i hrůzy Bowie, Depp, Clooney a válka: Objektiv fotografa Antonína Kratochvíla zaznamenává slávu i hrůzy Fotografoval herecké a hudební ikony, aby pak zběhl tam, odkud se naopak utíká. Světoznámý český fotograf, o kterém ve čtvrtek 4. června uvede dokument příbramské kino, má za sebou podobných profesních a životních otoček více než dost. 3. června 2020   (06:58) Projekt Na hřišti to žije! poběží celé léto Projekt Na hřišti to žije! poběží celé léto
S obnovením provozu mateřinek souvisí povinnost hradit „školkovné“ S obnovením provozu mateřinek souvisí povinnost hradit „školkovné“ Po dobu necelých dvou měsíců byly příbramské mateřské školy a dětské skupiny uzavřeny. 2. června 2020   (16:21) Hejtmanka kvůli trestnímu oznámení čelí na sociálních sítích kritice, někteří požadují rezignaci Hejtmanka kvůli trestnímu oznámení čelí na sociálních sítích kritice, někteří požadují rezignaci U Obořiště vylétl s fordem mimo silnici, přerazil strom a skončil na střeše U Obořiště vylétl s fordem mimo silnici, přerazil strom a skončil na střeše Více než tři čtvrtiny Čechů podporují zákaz klecového chovu slepic Více než tři čtvrtiny Čechů podporují zákaz klecového chovu slepic Na půjčky podnikatelům si vezme kraj úvěr 2,75 miliardy korun Na půjčky podnikatelům si vezme kraj úvěr 2,75 miliardy korun Zastupitelstvo Středočeského kraje schválilo v pondělí 1. června 2020 přijetí bankovního úvěru na financování návratných finančních výpomocí pro živnostníky, o něž mohou žádat v souvislosti s pandemií COVID-19. Úvěr si kraj vezme od Komerční banky, a. s., která se stala vítězem poptávkového řízení, v němž bylo osloveno deset bankovních ústavů. 2. června 2020   (07:57) ČOI si došlápla na příbramské obchody, kontrolovala prodej alkoholu mladistvým ČOI si došlápla na příbramské obchody, kontrolovala prodej alkoholu mladistvým Řidička hyundaie vyjela mimo silnici, porazila lampu a zastavila o strom Řidička hyundaie vyjela mimo silnici, porazila lampu a zastavila o strom Žena byla převezena k ošetření do nemocnice. 1. června 2020   (20:42) Na koupalištích nebude povinnost nosit roušky, kina a divadla zruší kapacitní omezení Na koupalištích nebude povinnost nosit roušky, kina a divadla zruší kapacitní omezení Jermanová vidí záchranářku jako oběť dění v zákulisí Jermanová vidí záchranářku jako oběť dění v zákulisí Brožová s vyjádřením hejtmanky nesouhlasí. 1. června 2020   (16:09) K ochranným pomůckám se mohl každý dostat, tvrdí vedení záchranky K ochranným pomůckám se mohl každý dostat, tvrdí vedení záchranky Na dnešním jednání krajského zastupitelstva to za záchranku řekl Martin Houdek, zodpovědný za krizové vedení. 1. června 2020   (13:20) SOUTĚŽ o 3x kredit na mytí zdarma v hodnotě 1000 Kč na nově otevřené automyčce RACEWASH SOUTĚŽ o 3x kredit na mytí zdarma v hodnotě 1000 Kč na nově otevřené automyčce RACEWASH Chcete, aby váš blízký umřel doma? Ať jde na týden do nemocnice Chcete, aby váš blízký umřel doma? Ať jde na týden do nemocnice V červenci 2018 začala fungovat dávka dlouhodobého ošetřovného. Po téměř dvou letech se prokazuje potřeba změn zejména u onkologicky nemocných, jejichž blízcí na dávku mnohdy vůbec nedosáhnou. Každý by měl mít právo volit místo svého umírání a využít podpory, kterou umožňuje stát - bez zbytečných překážek. Podpořte pozitivní změnu, komunikujte s poslanci. 1. června 2020   (08:52) Nepřehlédněte Výstava Loupežníkova Lásky hra osudná v Památníku Karla Čapka na Strži přiblíží vztah bratří Čapků k ženám a lásce Výstava Loupežníkova Lásky hra osudná v Památníku Karla Čapka na Strži přiblíží vztah bratří Čapků k ženám a lásce Výstava začne 2. června a potrvá až do 12. září. 1. června 2020   (08:24) Děti dnes oslaví svůj svátek Děti dnes oslaví svůj svátek Hejtmanka hledala se zástupci podnikatelů cesty k oživení regionu Hejtmanka hledala se zástupci podnikatelů cesty k oživení regionu Cílem jednání bylo zjištění reálných dopadů krize na podnikatele a hledání možných forem podpory. 31. května 2020   (16:08) Češi ve velkém nakupují stany, spacáky a trvanlivé kempingové jídlo Češi ve velkém nakupují stany, spacáky a trvanlivé kempingové jídlo Prodejci evidují vyšší zájem také o kempingový nábytek, vařiče či treckingové hole. 31. května 2020   (13:36) Karel Čapek: Kdo radí šoférovi, dokazuje tím, že sedí v autě poprvé Karel Čapek: Kdo radí šoférovi, dokazuje tím, že sedí v autě poprvé Nezodpovědní chovatelé podporují existenci množíren Nezodpovědní chovatelé podporují existenci množíren Příbram porazila Olomouc 2:1. V tabulce se odrazila z posledního místa Příbram porazila Olomouc 2:1. V tabulce se odrazila z posledního místa Na prázdném Andrově stadionu se dlouho hrál především atletický fotbal bez šancí. 30. května 2020   (18:46) Testem z matematiky a francouzštiny začne v pondělí ráno státní část maturitních zkoušek Testem z matematiky a francouzštiny začne v pondělí ráno státní část maturitních zkoušek Zkoušky se letos budou konat za zvýšených hygienických opatření k ochraně proti koronaviru. 30. května 2020   (15:24) Za krádež aviváží může skončit až na tři roky ve vězení Za krádež aviváží může skončit až na tři roky ve vězení Třiačtyřicetiletý muž se bude zpovídat z přečinu krádeže. 30. května 2020   (12:02) S příchodem astronomického léta se oteplí, bude až 27 stupňů S příchodem astronomického léta se oteplí, bude až 27 stupňů Čapkův památník v červenci zpřístupní spisovatelovu garáž Čapkův památník v červenci zpřístupní spisovatelovu garáž Součástí budou i panely s informacemi pro návštěvníky. 30. května 2020   (07:01) Babiš: Postup hejtmanky Jermanové byl zbytečný. Trestní oznámení nepřinese žádný užitek Babiš: Postup hejtmanky Jermanové byl zbytečný. Trestní oznámení nepřinese žádný užitek Případem se zabývají kriminalisté z odboru extremismu a terorismu. 29. května 2020   (19:09) Rozsáhlý výpadek Vodafonu způsobily technické chyby Rozsáhlý výpadek Vodafonu způsobily technické chyby Vodafone jako kompenzaci výpadku nebude během dneška odečítat svým zákazníkům data z mobilních tarifů. Opatření se týká jak firemních, tak nefiremních zákazníků, tarifů i předplacených karet. 29. května 2020   (14:59) Víte, po kom se jmenují příbramské ulice? Město nainstaluje dodatkové tabule Víte, po kom se jmenují příbramské ulice? Město nainstaluje dodatkové tabule U některých názvů je to zcela jasné, některé by si zasloužili více pozornosti. Ta se jim nyní dostane díky projektu Poznejte ulice Příbrami. 29. května 2020   (14:37) Motorkář přišel při havárii u Lochovic o nohu, první pomoc muži poskytla projíždějící zdravotní sestra Motorkář přišel při havárii u Lochovic o nohu, první pomoc muži poskytla projíždějící zdravotní sestra Foto: Neznámý vandal posprejoval fasádu vodojemu u Milína Foto: Neznámý vandal posprejoval fasádu vodojemu u Milína Příbramští policisté pátrají po pachateli trestného činu poškození cizí věci, za který může skončit až rok ve vězení. 29. května 2020   (10:26) Pátrání: Řidič nedal přednost motorkáři a z místa nehody ujel Pátrání: Řidič nedal přednost motorkáři a z místa nehody ujel Sanitka zraněného muže přepravila do nemocnice k ošetření. 29. května 2020   (08:12) Hejtmanka žádá policii, aby opět posoudila oznámení v kauze roušek Hejtmanka žádá policii, aby opět posoudila oznámení v kauze roušek Výsuvné sloupky v Pražské ulici budou mít akustické detektory sirén, záchranářům umožní bezproblémový přístup Výsuvné sloupky v Pražské ulici budou mít akustické detektory sirén, záchranářům umožní bezproblémový přístup


Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz