Janeček nazval premiéra Fialu ignorantem. Je Vám jedno, co se bude dít s lidmi v naší zemi, napsal
29. srpna 2022 (12:11)
foto: pribram.cz / Jakub Pečenka
Nemůžeme si opět dovolit uvěřit pouhým slibům, které mnoho z nás přivedly do dluhů, a nakonec ke krachu, uvedl Jiří Janeček – majitel pivovaru v Jincích.
Dodavatelé energií opět zvedají pro část zákazníků ceny. Zdražení některých produktů dosáhne i desítek procent. Někteří zvedli ceny již od července, jiní zdražování podle svého vyjádření nemohou vyloučit. Ceny elektřiny a plynu rostou od loňského podzimu. Navýšení cen energií přidělává vrásky také podnikatelům. Jeden z nich, Jiří Janeček – majitel pivovaru v Jincích, se v otevřeném dopise, který má redakce pribram.cz k dispozici, obrátil na premiéra Petra Fialu. V něm ho vyzval k zastropování cen, či jiných kompenzací.
„Po včerejším rozhovoru s dodavatelem energií, který nám sdělil, že koncem roku nám končí fixace a že současná tržní cena elektřiny je 12 000 Kč za 1 MW/h a u plynu 5 000 Kč za 1 MW/h, jsem se rozhodl Vám napsat tento otevřený dopis. Uvedené ceny nám zvedají provozní náklady o 250tis Kč měsíčně. Když se k tomu připočtou od června zvednuté úroky kvůli ČNB o 7 %, činí nárůst celkových vícenákladů 350tis Kč měsíčně,“ napsal začátkem srpna Janeček Fialovi.
Podle Janečka nejsou tyto ceny způsobeny špatným řízením podniku, ale špatným řízením státu. V dopise Fialu vyzval, aby do 14 dnů jasně řekl, jak tuto situaci bude řešit, zda jako v Německu, kde vláda plně kompenzuje vzniklé vícenáklady, nebo zastropováním cen.
Ten dále uvedl, že předchozí Babišova vláda lhala v tom, že mají podnikatelé vydržet a nepropouštět své zaměstnance. „Nemůžeme si opět dovolit uvěřit pouhým slibům, které mnoho z nás přivedly do dluhů, a nakonec ke krachu,“ dodal v dopise.
Janeček během dnešního dne informoval novináře, že do dnešního dne nepřišla od Fialy žádná reakce. „Čekal jsem až do dnešního dne, že přijde nějaká odpověď, uplynulo víc než 14 dnů a energie opět zdražily,“ uvedl s tím, že nárůst cen elektřiny je za poslední tři týdny dvojnásobný. „Musím konstatovat, že náš premiér je ignorant, kterému je evidentně jedno, co se bude dít s lidmi v naší zemi,“ uvedl Janeček.
„Před třemi týdny jsem varoval před blížící se katastrofou v podnikatelském prostředí a žádal jsem o informaci, jak máme postupovat. Už několik měsíců, díky úrokům ČNB a zdražování vstupů, se nám navýšily provozní náklady o 40 %, a protože nám končí fixace na energie, tak od ledna 2023 by nás stál provoz o 600 tis. korun měsíčně víc než v minulém roce,“ napsal s tím, že jedinou možností, jak donutit Fialu k činnosti je demonstrace. „28. září bude demonstrace na Staroměstském náměstí v Praze, o měsíc později v Brně a další chystáme v Ostravě, Plzni, Ústí nad Labem a Českých Budějovicích,“ dodal Janeček.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Na konci funkčního období: Bilancující rozhovor se starostou
•Z Příbrami pojede přímá linka na Prahu
•Středočeská statutární divadla dostanou od kraje 4,6 milionu korun
Další články
Cyklohráček láká i výletníky z Příbrami. Připravil 14 prázdninových expedic
Oblíbený výletní vlak Cyklohráček vyráží i letos na mimořádné prázdninové výlety. Od …
AKTUÁLNĚ
Bezpečně u vody: Stačí chvilka nepozornosti a letní pohoda může skončit tragédií
Léto a prázdniny jsou obdobím, kdy tisíce lidí míří k moři, na koupaliště, k rybníkům …
AKTUÁLNĚ
Z Příbrami až na vrchol. Petra Škopková je mistryní České republiky ve sportovní gymnastice
Příbram má nový velký sportovní úspěch. Petruška Škopková se na letošním Mistrovství …
SPORT
Jen jednou v roce! Hornické muzeum zpřístupní v neděli všechny expozice za symbolickou korunu
První červencový víkend patří v Příbrami tradiční Prokopské pouti. Největší a …
ZAJÍMAVOSTI
Slavíme Cyrila, Metoděje i Husa. A obchody? Otevřené, jak jste zvyklí
Červencové státní svátky letos připadají na neděli 5. července a pondělí 6. července. …
AKTUÁLNĚ
Mateřídouška provoněla brdské stráně. Drobounká bylinka s velkou silou
Začátek léta přináší do brdských luk a pastvin jednu z nejkrásnějších a …
POZNÁVÁME BRDY
Drahenice znovu ožijí sportem. Tradiční Drahenice Cup nabídne fotbal, volejbal i bohatý doprovodný program
V sobotu 4. července od 9 hodin se v Drahenicích uskuteční tradiční Drahenice Cup ve …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Pohonné hmoty v Příbrami: Ceny se po celý týden prakticky nezměnily
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami stejně jako minulý týden a to v …
DOPRAVA
Příbramské iktové centrum získalo už pošesté prestižní evropské ocenění. Za rok 2025 obdrželo nejvyšší diamantovou plaketu
Iktové centrum Oblastní nemocnice Příbram, specializované pracoviště určené pro …
AKTUÁLNĚ
Na silnici II/604 u Milína se řetězově srazila dvě auta s motorkou, zranila se spolujezdkyně
K řetězové dopravní nehodě došlo v pátek dopoledne na silnici II/604 u Milína, která …
AKTUALIZOVÁNO




