vývoj epidemie COVID-19
testovaní nemocní uzdravení zesnulí
celá ČR 36374 2663 11 11
Středočeský kraj 1747 260 -- 1
okres Příbram -- 19 -- --
Příbram -- 6 -- --
Jan Liška: Dějepis už není jen výčtem letopočtů a jmen

19. listopadu 2019   (06:16)
Jan Liška: Dějepis už není jen výčtem letopočtů a jmen

„Je třeba dětem ukázat, že dějiny nejsou jen nudným memorováním a mohou být jednou velkou cestou za dobrodružstvím,“ říká učitel dějepisu Mgr. Jan LiškaTvorba videoklipu, natočení filmu či reportáže. Čím dál více učitelů ustupuje od tradiční výuky formou výkladu od tabule podle učebnice. Doba, kdy se při výuce v českých školách nepočítalo s přílišnou aktivitou žáků, je už naštěstí pryč. Žáci jsou zapojováni do školních projektů, diskusí a debat. Jedním z předmětů, který byl vždy spojován s nudným memorováním, je dějepis. Žáci si jednotlivé události často nedokázali dát do souvislostí a mnohdy tak ani nechápali, k čemu je takový předmět dobrý. Jak se dějiny vyučují dnes? Je stále dějepis pouhým výčtem letopočtů a jmen? Zeptali jsme se přímo učitele dějepisu.
 
Jan Liška učí již třináctým rokem dějepis na jedné z příbramských základních škol. Pochází z rodiny známého výtvarného umělce Václava Mathausera, který ho svou tvorbou inspiroval a zároveň ho připravoval na studia na Pedagogické fakultě v Českých Budějovicích. Jeho velkým koníčkem jsou dějiny výtvarného umění. Kromě dějepisu učí také pracovní činnosti a vede kroužek loutkového divadla.
 
Uvažoval jste někdy, že půjdete ve stejných šlépějích svého dědy a stanete se výtvarníkem?
Původně jsem se chtěl stát pouze výtvarníkem, ale osud tomu chtěl jinak. Učitelem jsem se chtěl stát až po studiu gastronomie, tedy asi ve dvaceti letech. Kdybych neudělal tenkrát přijímací zkoušky na VŠ, skončil bych pravděpodobně někde jako kuchař na zaoceánské lodi.
 
Jaké historické období je Vám nejbližší?
Ve volném čase se stále rád zabývám dějinami výtvarné kultury, ve škole mne to stále čím dál více táhne k období 20. století.
 
Mají dnes žáci zájem o dějiny? Nebo k dějepisu spíše přistupují tak, že ho v životě nebudou nikdy potřebovat?
Myslím si, že se i v současné době najde mnoho žáků, kteří o historii zájem mají. Naštěstí. Samozřejmě zde hraje klíčovou roli osobnost vyučujícího, dále potom vliv rodiny a blízkých přátel.

Je dějepis pouhým výčtem letopočtů a jmen, jak tomu bylo dříve?
Já pevně doufám, že již ne. Tedy alespoň ne v mém případě. Faktografie je jistě nezbytná, bez základů se nedá stavět dál. Také já po žácích chci znát některé významné události, letopočty a osobnosti. Dějiny však nejsou jenom o faktech. Jsou také o svědectví, minulosti, identitě, tradici a vyprávění.
 
Jak nejlépe probudit v dětech zájem o dějiny?
Tak například já vždy na začátku roku začínám své úvodní hodiny dějepisu tématem „Jaké znáte historické prameny v našem blízkém okolí?“ a „Proč je vlastně vůbec důležitý dějepis?" Myslím, že to by mohla být jedna z cest, jak probudit v dětech zájem o tento předmět.
 
Je důležité učit děti dějepis takovým způsobem, aby je bavil. Lehce se to řekne, mnohem těžší je však realita. Je třeba probudit u žáků větší zvídavost a touhu po poznání, dále potom ukázat, že dějiny nejsou jen nudným memorováním, ale mohou být jednou velkou cestou za dobrodružstvím.
 
Snad každý z nás se začne více zajímat o minulost, týká-li se jej přímo osobně a ne, aby ji vnímal pouze v obecném, nezáživném kontextu. Je rozdíl, vyučujeme-li druhou světovou válku pouze stylem přímého výkladu bez zpětné vazby žáka, nebo dětem tuto dobu připomeneme formou osobních příběhů lidí, kteří kdysi válku prožili, zapojíme do vyučování moderní interaktivní technologie, či v nejlepším případě necháme hovořit samotné žáky o svých vlastních zkušenostech z minulosti (příběhy rodičů, prarodičů, rodinná dobová korespondence, obrazy či fotografie apod.).
 
Jak se Vám pracuje s  teenagery?
Myslím si, že se asi žádný kolega pedagog nikdy nesetkal s tím, že by se během své pedagogické praxe nedostal při vyučování do méně či více vážného konfliktu se žáky. Je to bohužel přirozená součást našeho povolání, se kterou se musíme vyrovnat. Drzí žáci byli, jsou a budou. Východisek může být určitě mnoho a ani já sám nevím, které je to nejoptimálnější. Snad být žákům přirozenou autoritou, snažit se si vybudovat mezi sebou vzájemnou úctu a stavět výuku nejen na jejím základním obsahu, ale také na správném způsobu předávání informací.

Máte zkušenost s výukou i na menší škole?
S menšími školami osobně zkušenost nemám. Z doslechu od svých kamarádů učitelů z menších, „vesnických“ škol, si myslím, že není důležité hodnotit dle kvantity, ale spíše dle kvality. Jedná se především o to, jakým způsobem jsou ve škole nastavená pravidla a jak se jimi pedagogové a žáci řídí. Z toho samozřejmě plyne i jaké je klima ve škole, jak se žáci ve škole cítí.
 
Jak to děláte, že jste do výuky pořád tak zapálený?
Ani sám nevím. Práce ve školství je velice náročná. Na učitele je kladena obrovská zodpovědnost a zátěž byrokracie je také nesmírná. Nejvíce energie mě snad dává pozitivní zpětné vazby od žáků. Mohu upřímně říci, že se zatím stále do zaměstnání více těším než naopak.
 
Přibližíte nám historický projekt, který nyní se svými žáky připravujete?
Jedná se již o třetí historicko-badatelský projekt, na kterém se podílejí žáci ve svém volném čase. Nejprve jsme se zabývali obdobím druhé světové války, potom se naše pozornost zaměřila na 50. léta minulého století. Současný projekt mapuje události z let 1968 až 1970. Je nutné podotknout, že se vždy jedná o badatelský výzkum žáků se zaměřením na regionální dějiny. Při pátrání po minulosti se snažíme pracovat nejen s dobovými dokumenty, ale i s pamětníky, což je pro žáky asi nejzajímavější oblastí celého projektu.
 
Navštěvujeme např. Státní okresní archiv Příbram, Hornické muzeum Příbram, ale takém mnohem vzdálenější instituce, jakými jsou například Národní muzeum či různé památníky významných osobností. Výstupem našeho projektu by měla být výstava ve Státním okresním archivu Příbram na počátku června 2020, kde bychom rádi prezentovali naše veškeré badatelské úspěchy.
 
Pro tento projekt hledáme příběhy z našeho okolí, které si zaslouží nebýt zapomenuty. Příběhy vztahující se k událostem období let 1968 – 1970 (období Pražského jara a následných osudných srpnových událostí, období sebeupálení Jana Palacha a období nástupu normalizace). S pamětníky bychom rádi natočili krátký audio či video-rozhovor, využili bychom také jejich vlastní dobové dokumenty a fotografie. Kontaktní údaje: liska@zsjs.cz
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mirNepřehlédněte

Salámu Čeřínek od společnosti Kostelecké uzeniny byla odebrána značka KLASA Salámu Čeřínek od společnosti Kostelecké uzeniny byla odebrána značka KLASA O značku kvality KLASA přišel salám Čeřínek společnosti Kostelecké uzeniny. Stalo se tak na základě výsledku kontroly Státní veterinární správy. Výrobek obsahoval nižší podíl masa, než výrobce deklaruje na etiketě výrobku. 27. března 2020   (10:22) Nepřehlédněte Žáci a studenti by se mohli vrátit do lavic na přelomu května a června Žáci a studenti by se mohli vrátit do lavic na přelomu května a června "Dáváme k veřejné diskusi, jestli by děti neměly třeba měsíc pak chodit do školy i v době běžných letních prázdnin," řekl předseda Ústředního krizového štábu Roman Prymula. 22. března 2020   (15:57) Nepřehlédněte Oslavte světový den spánku skvělým spánkem Oslavte světový den spánku skvělým spánkem Ať už pověrčiví jste nebo nejste, pátek 13. je tady a jak s ním naložíte, je zcela na Vás. My Vám dáme deset tipů, jak si zlepšit noc. 13. března 2020   (17:44) Nepřehlédněte Pátek třináctého. Proč lidi vlastně tolik děsí? Pátek třináctého. Proč lidi vlastně tolik děsí? Pátek třináctého není „výdobytkem“ moderní doby, opírá se o reálné historické události. A je jich hned několik 13. března 2020   (15:11) Nepřehlédněte Holobrada: Chceme směnu budov, aby centrum pro integraci cizinců nebylo v nemocnici Holobrada: Chceme směnu budov, aby centrum pro integraci cizinců nebylo v nemocnici Na jednání s vedením příbramské nemocnice a zaměstnanci přijel premiér Andrej Babiš v doprovodu ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha a zástupců Středočeského kraje. 27. února 2020   (06:16) Nepřehlédněte


Další články

Slunečné počasí přilákalo stovky návštěvníků k procházce do brdských lesů Slunečné počasí přilákalo stovky návštěvníků k procházce do brdských lesů Odstavená auta podél lesů připomínala jindy plná parkoviště u obchodních domů. 29. března 2020   (07:18) V souvislosti s koronavirem zemřeli další dva lidé V souvislosti s koronavirem zemřeli další dva lidé Podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví bylo ve 20:30 v Česku potvrzeno 2622 případů nákazy koronavirem. 28. března 2020   (18:48) Po chladném začátku příštího týdne se bude oteplovat Po chladném začátku příštího týdne se bude oteplovat Relativně nejteplejší by měl být týden od 13. do 19. dubna, kdy by se nejvyšší denní teploty měly pohybovat v průměru kolem 15 stupňů Celsia. Naproti tomu příští týden by to mělo být jen kolem osmi stupňů a v noci můžou spadnout až k minus čtyřem stupňům. 28. března 2020   (15:25) Domovy seniorů zpřísňují pravidla. Desetina lůžek je vyčleněna pro lidi s podezřením na nákazu koronavirem Domovy seniorů zpřísňují pravidla. Desetina lůžek je vyčleněna pro lidi s podezřením na nákazu koronavirem Personál musí ráno a večer všem klientům měřit teplotu, zakázané je společné stravování nebo aktivity. 28. března 2020   (11:56) V Česku je 2422 případů nákazy koronavirem V Česku je 2422 případů nákazy koronavirem Počet nakažených v pátek vzrostl o 373, což je zatím nejvyšší denní přírůstek. 28. března 2020   (09:17) Omilostněný muž už byl dříve kvůli neplacení alimentů za mřížemi celkem čtyřikrát Omilostněný muž už byl dříve kvůli neplacení alimentů za mřížemi celkem čtyřikrát Vězenství Česko má 2279 potvrzených případů nákazy koronavirem, dnes přibylo 257 nemocných Česko má 2279 potvrzených případů nákazy koronavirem, dnes přibylo 257 nemocných Na test na COVID-19 nově stačí teplota 37,5 stupně 27. března 2020   (18:22) Svatá Hora se ponoří do tmy Svatá Hora se ponoří do tmy Zajímavosti Řidič Seatu přetočil auto na střechu, vyvázl bez zranění Řidič Seatu přetočil auto na střechu, vyvázl bez zranění V pátek odpoledne vyjížděly záchranné složky k dopravní nehodě u Višňové. 27. března 2020   (16:09)
Tři náměstí, tři stánky, 2 600 šitých roušek Tři náměstí, tři stánky, 2 600 šitých roušek Roušek je prozatím dostatek, a tak mohla začít jejich distribuce i veřejnosti. 27. března 2020   (13:55) V příbramské nemocnici leží první pacient s koronavirem, je na umělé plicní ventilaci V příbramské nemocnici leží první pacient s koronavirem, je na umělé plicní ventilaci Koronavirus Středočeský kraj eviduje 231 nakažených, na Příbramsku onemocnělo 18 osob Středočeský kraj eviduje 231 nakažených, na Příbramsku onemocnělo 18 osob V Příbrami jsou hlášeny čtyři případy 27. března 2020   (10:44) Salámu Čeřínek od společnosti Kostelecké uzeniny byla odebrána značka KLASA Salámu Čeřínek od společnosti Kostelecké uzeniny byla odebrána značka KLASA O značku kvality KLASA přišel salám Čeřínek společnosti Kostelecké uzeniny. Stalo se tak na základě výsledku kontroly Státní veterinární správy. Výrobek obsahoval nižší podíl masa, než výrobce deklaruje na etiketě výrobku. 27. března 2020   (10:22) Nepřehlédněte Počet nakažených koronavirem překročil v Česku dvoutisícovku Počet nakažených koronavirem překročil v Česku dvoutisícovku Laboratořím se dál daří zvyšovat počet provedených testů, ve čtvrtek otestovaly rekordních 4429 lidí, celkem 31.127. 27. března 2020   (09:19) O víkendu začíná letní čas, noc bude o hodinu kratší O víkendu začíná letní čas, noc bude o hodinu kratší Změna času Příbramská nemocnice zažívá nevídanou vlnu solidarity Příbramská nemocnice zažívá nevídanou vlnu solidarity Některých ochranných pomůcek je však stále nedostatek. 27. března 2020   (06:48) Frontman skupiny E!E: Dřepte doma, nalaďte internet a my přijdeme k vám Frontman skupiny E!E: Dřepte doma, nalaďte internet a my přijdeme k vám Kultura Nakažených přibývá každou hodinu více než deset. V Česku onemocnělo 1925 lidí, devět zemřelo Nakažených přibývá každou hodinu více než deset. V Česku onemocnělo 1925 lidí, devět zemřelo Koronavirus Zemřel 80letý pacient nakažený koronavirem Zemřel 80letý pacient nakažený koronavirem V České republice jde o sedmé úmrtí v souvislosti s nákazou novým koronavirem, které úřady oznámily. 26. března 2020   (16:42) Hejtmanka: Byla jsem ubezpečena, že se nezadržují platby živnostníkům a malým firmám. Bylo by to pro ně likvidační Hejtmanka: Byla jsem ubezpečena, že se nezadržují platby živnostníkům a malým firmám. Bylo by to pro ně likvidační Středočeský kraj se intenzivně připravuje na ekonomické výzvy v návaznosti na škody způsobené současnou koronavirovou krizí. 26. března 2020   (16:13) O děti hasičů, policistů, záchranářů a lékařů je postaráno, město otevřelo mateřinku a základní školu ve Školní O děti hasičů, policistů, záchranářů a lékařů je postaráno, město otevřelo mateřinku a základní školu ve Školní Školství Podnikatelé budou moci od pondělí žádat o bezúročné úvěry s ročním odkladem splátek Podnikatelé budou moci od pondělí žádat o bezúročné úvěry s ročním odkladem splátek O úvěry bude možné žádat u většiny komerčních bank, se kterými se nyní podepisují smlouvy. 26. března 2020   (13:27) OSVČ postižení opatřeními budou zřejmě dostávat 15.000 Kč měsíčně OSVČ postižení opatřeními budou zřejmě dostávat 15.000 Kč měsíčně Sociální zabezpečení Zelená linka zaznamenala vice než 200 hovorů Zelená linka zaznamenala vice než 200 hovorů Už více než týden funguje ve městě Zelená linka pomoci. Do dnešního dne bylo zaznamenáno 220 příchozích telefonátů. 26. března 2020   (13:02) Středočeský kraj nebude omezovat dopravu, občané se musí dostat do zaměstnání, k lékaři, do lékáren a na nákup Středočeský kraj nebude omezovat dopravu, občané se musí dostat do zaměstnání, k lékaři, do lékáren a na nákup "Nemůžeme obyvatele malých obcí, které nemají k dispozici automobil, odříznout od světa,“ říká hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová. 26. března 2020   (11:22) V Čechách přibylo nakažených za jeden den 291. Příbramsko hlásí 16 potvrzených případů Covid-19 V Čechách přibylo nakažených za jeden den 291. Příbramsko hlásí 16 potvrzených případů Covid-19 Vláda projedná další opatření ke koronaviru 26. března 2020   (09:22) Ve středočeských městech vznikly rouškovníky i rouškomaty Ve středočeských městech vznikly rouškovníky i rouškomaty Koronavirus Dialyzační středisko v Příbrami slaví 35. výročí založení Dialyzační středisko v Příbrami slaví 35. výročí založení Díky zázemí předního poskytovatele dialyzační péče v České republice mají příbramští pacienti, kterých je v současné době téměř devadesát, k dispozici nejmodernější technologie 26. března 2020   (06:44) Koronavirem se v Česku nakazilo už 1654 lidí, šest zemřelo Koronavirem se v Česku nakazilo už 1654 lidí, šest zemřelo Laboratoře otestovaly na přítomnost koronaviru celkem 22.600 vzorků. 25. března 2020   (19:21) Lidé mohou být na veřejných místech nejvýše ve dvou Lidé mohou být na veřejných místech nejvýše ve dvou V Čechách zemřeli další tři lidé s koronavirem. 25. března 2020   (17:49) Policisté zahájili trestní stíhání proti osobám, které položily betonové sloupky na kolejiště Policisté zahájili trestní stíhání proti osobám, které položily betonové sloupky na kolejiště KRIMI Město Příbram zřizuje bezplatnou linku psychologické pomoci Město Příbram zřizuje bezplatnou linku psychologické pomoci Linka psychologické pomoci bude fungovat zdarma od pátku 27. března. 25. března 2020   (15:59) Zápisy do prvních tříd letos bez dětí Zápisy do prvních tříd letos bez dětí Děti se při zápisu prvně setkávají s prostředím, kde budou trávit dalších devět let života. V letošním roce se ovšem zápisů nebudou moci zúčastnit osobně. 25. března 2020   (14:38) Zemřel pátý český pacient s COVID-19, nakažených je 1497 Zemřel pátý český pacient s COVID-19, nakažených je 1497 Pacient byl v domácím léčení, novým koronavirem se nakazil v rodině a trpěl chronickým onemocněním 25. března 2020   (12:23) Zemřel čtvrtý český pacient s COVID-19 Zemřel čtvrtý český pacient s COVID-19 "Pacient měl dlouhodobé chronické zdravotní obtíže související s vysokým věkem," sdělila nemocnice. 25. března 2020   (12:17) Na Příbramsku onemocnělo koronavirem 14 osob. Příbram má stále tři nakažené Na Příbramsku onemocnělo koronavirem 14 osob. Příbram má stále tři nakažené Testováno na možnou nákazu koronavirem bylo ve Středočeském kraji zatím 1545 lidí. 25. března 2020   (10:58) Česko má 1497 potvrzených případů nákazy koronavirem. Deset lidí se z nemoci COVID-19 vyléčilo a tři pacienti zemřeli Česko má 1497 potvrzených případů nákazy koronavirem. Deset lidí se z nemoci COVID-19 vyléčilo a tři pacienti zemřeli Laboratoře ale v úterý také otestovaly nejvíce lidí, téměř 3000 lidí, celkem bylo testováno 22.600 lidí. 25. března 2020   (09:13) Ke střetu vlaku s betonovými pražci chybělo několik metrů Ke střetu vlaku s betonovými pražci chybělo několik metrů KRIMI Vojenské lesy spustily výtvarnou soutěž pro děti,  finalisty bude každý týden vybírat veřejnost Vojenské lesy spustily výtvarnou soutěž pro děti, finalisty bude každý týden vybírat veřejnost Vojenské lesy a statky v reakci na aktuální situaci odstartovaly výtvarnou soutěž pro školáky i předškoláky na téma Les a rodina. Probíhat bude v týdenních kolech ve dvou věkových kategoriích a výherci se mohou těšit na zajímavé ceny – od výletu za jelení říjí za asistence lesníků VLS pro celou rodinu, přes tablety a fotoaparáty až po sportovní oblečení. 25. března 2020   (06:45) Policisté hledají cestující z vlaku, který byl na trati zablokován betonovými pražci Policisté hledají cestující z vlaku, který byl na trati zablokován betonovými pražci KRIMI


Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz