Jan Konvalinka: V určité převaze jsou směry, které souzní s naším pojetím komunální politiky
ROZHOVOR
3. října 2022 (08:43)
foto: Jan Konvalinka/se souhlasem
Příbramské hnutí ANO dnes uveřejnilo, s kým hodlá po letošních volbách vstoupit do koaliční spolupráce. Není překvapením, že jde o Občanskou demokratickou stranu, se kterou stávající vedení radnice spolupracovalo i v minulosti. Zeptali jsme se starosty Jana Konvalinky na důvody, které vedly k tomuto kroku.
Není spojenectví pouze s jednou stranou rizikem? Dva mandáty ODS vám zajistí jen těsnou většinu v zastupitelstvu.
I těsná většina je většina. Předpokládáme, že budeme v rámci zastupitelstva nacházet i podporu jiných stran a uskupení, s nimiž máme společné programové priority. Byl bych opravdu rád, kdybychom pro následující čtyři roky hledali společné místo rozdílného, a abychom byli schopni domluvit se napříč politickým spektrem.
I těsná většina je většina. Předpokládáme, že budeme v rámci zastupitelstva nacházet i podporu jiných stran a uskupení, s nimiž máme společné programové priority. Byl bych opravdu rád, kdybychom pro následující čtyři roky hledali společné místo rozdílného, a abychom byli schopni domluvit se napříč politickým spektrem.
Na druhém místě co do počtu hlasů se umístili Spojenci. Už ve volbách v roce 2018 bylo poukazováno na to, že hnutí ANO nerespektovalo výsledky voleb a nedalo tehdy samotné TOP 09 příležitost podílet se na vedení města. Opakuje se tedy stejný scénář?
Spojenci jsou předvolebním účelovým slepencem, jehož hlavním cílem bylo posbírat co nejvíce hlasů. Kdybychom si dali tu práci a propočetli, kolik mandátů by dostaly jednotlivé strany jako je TOP09 nebo STAN, byl by výsledek voleb ještě jednoznačnější. Má-li být někdo skutečně smutný z toho, jak volby dopadly, jsou to právě Spojenci. Jejich spojenectví v kombinaci s negativní kampaní jim vynesly ztrátu jednoho mandátu. Budu rád, když s lidmi od Spojenců najdeme společnou řeč, nikdo z nás nestojí o šarvátky. Nicméně. Jejich rétorika během voleb je jednoznačně předurčila jako naši opozici.
Spojenci jsou předvolebním účelovým slepencem, jehož hlavním cílem bylo posbírat co nejvíce hlasů. Kdybychom si dali tu práci a propočetli, kolik mandátů by dostaly jednotlivé strany jako je TOP09 nebo STAN, byl by výsledek voleb ještě jednoznačnější. Má-li být někdo skutečně smutný z toho, jak volby dopadly, jsou to právě Spojenci. Jejich spojenectví v kombinaci s negativní kampaní jim vynesly ztrátu jednoho mandátu. Budu rád, když s lidmi od Spojenců najdeme společnou řeč, nikdo z nás nestojí o šarvátky. Nicméně. Jejich rétorika během voleb je jednoznačně předurčila jako naši opozici.
Uvažovali jste třeba o koalici s Šancí pro Příbram?
I kdybychom stokrát uvažovali, tak Šance ústy svého lídra mnohokrát deklarovala, že s hnutím ANO spolupracovat nehodlá. Tím je to pro nás vyřešené. U Šance se v letošních volbách odehrála nesmírně zajímavá věc. Doslova “skokanem roku” se stal Aleš Barášek, který se preferenčními hlasy posunul až na druhé místo. Pana Baráška si osobně velmi vážím, vnímám ho jako velice inteligentního a schopného člověka – vizionáře a někoho, s kým bychom nesmírně rádi vedli konstruktivní dialog.
I kdybychom stokrát uvažovali, tak Šance ústy svého lídra mnohokrát deklarovala, že s hnutím ANO spolupracovat nehodlá. Tím je to pro nás vyřešené. U Šance se v letošních volbách odehrála nesmírně zajímavá věc. Doslova “skokanem roku” se stal Aleš Barášek, který se preferenčními hlasy posunul až na druhé místo. Pana Baráška si osobně velmi vážím, vnímám ho jako velice inteligentního a schopného člověka – vizionáře a někoho, s kým bychom nesmírně rádi vedli konstruktivní dialog.
Pro někoho může být překvapením i to, že nehodláte dále spolupracovat se stávajícím místostarostou panem Buršíkem. Jak k tomu došlo?
To, že s panem Buršíkem nezasedneme v radě města, neznamená, že se s ním odmítáme už navždy bavit. Popravdě, nad spoluprací s uskupením Příbram 2030 se v rámci našeho týmu dlouze a poměrně vášnivě diskutovalo. V prvním kole vyjednávání jsme mu nabídli jedno místo v radě města. To odmítl s tím, že si nárokuje dvě a ideálně i post místostarosty. Nakonec převládl názor, který jsem ani já v počátku nesdílel, že se pan Buršík až příliš vymezil proti lidem, se kterými čtyři roky úspěšně spolupracoval. Nejprve odešel z hnutí ANO, do nějž před lety s ideály vstupoval a pak, v rámci kampaně, hovořil o nutnosti změny a o tom, že konečně našel recept na to, jak se má vést komunální politika – tedy úplně jinak než doposud. Tento jeho názorový obrat a do jisté míry popření naší dosavadní spolupráce byl nakonec tím pověstným zrnkem na vahách při rozhodování o koaliční spolupráci s jeho uskupením.
To, že s panem Buršíkem nezasedneme v radě města, neznamená, že se s ním odmítáme už navždy bavit. Popravdě, nad spoluprací s uskupením Příbram 2030 se v rámci našeho týmu dlouze a poměrně vášnivě diskutovalo. V prvním kole vyjednávání jsme mu nabídli jedno místo v radě města. To odmítl s tím, že si nárokuje dvě a ideálně i post místostarosty. Nakonec převládl názor, který jsem ani já v počátku nesdílel, že se pan Buršík až příliš vymezil proti lidem, se kterými čtyři roky úspěšně spolupracoval. Nejprve odešel z hnutí ANO, do nějž před lety s ideály vstupoval a pak, v rámci kampaně, hovořil o nutnosti změny a o tom, že konečně našel recept na to, jak se má vést komunální politika – tedy úplně jinak než doposud. Tento jeho názorový obrat a do jisté míry popření naší dosavadní spolupráce byl nakonec tím pověstným zrnkem na vahách při rozhodování o koaliční spolupráci s jeho uskupením.
Myslíte si, že jsou tedy síly a politické směry v novém zastupitelstvu vyvážené? Bude se vám pracovat dobře?
Věřím, že ano. Pokud se ze zastupitelstva nestane politické kolbiště nebo aréna pro trénink vlastního ega. V určité převaze jsou směry, které souzní s naším pojetím komunální politiky. Máme v zastupitelstvu i zcela nový subjekt, kterým je SPD. Věřím, že i jeho zástupci, manželé Novotní, budou nakloněni konstruktivní spolupráci, a že budou chtít naplňovat svůj volební program prostřednictvím rozumného dialogu.
Věřím, že ano. Pokud se ze zastupitelstva nestane politické kolbiště nebo aréna pro trénink vlastního ega. V určité převaze jsou směry, které souzní s naším pojetím komunální politiky. Máme v zastupitelstvu i zcela nový subjekt, kterým je SPD. Věřím, že i jeho zástupci, manželé Novotní, budou nakloněni konstruktivní spolupráci, a že budou chtít naplňovat svůj volební program prostřednictvím rozumného dialogu.
Poslední, trochu možná nekorektní, otázkou je to, zda nenaštve vaše voliče spojenectví právě s ODS, se stranou, vůči které Andrej Babiš vystupuje asi nejčastěji?
Skalní odpůrci vlády Petra Fialy s tím asi budou mít malinko problém. Je potřeba si ale uvědomit zásadní rozdíl, který panuje mezi celostátní a komunální politikou. Komunál je o osobnostech, o jednotlivcích. Je o tom, kdo co umí a zvládne, a ne o tom, jakou barvu trička právě obléká. Konvalinka není Babiš a Peterka není Fiala, asi takto by to šlo zjednodušeně popsat. Jde nám o město, ne o politiku. Pro dobro města chceme spolupracovat se všemi, kdo chtějí posouvat věci dál.
Skalní odpůrci vlády Petra Fialy s tím asi budou mít malinko problém. Je potřeba si ale uvědomit zásadní rozdíl, který panuje mezi celostátní a komunální politikou. Komunál je o osobnostech, o jednotlivcích. Je o tom, kdo co umí a zvládne, a ne o tom, jakou barvu trička právě obléká. Konvalinka není Babiš a Peterka není Fiala, asi takto by to šlo zjednodušeně popsat. Jde nám o město, ne o politiku. Pro dobro města chceme spolupracovat se všemi, kdo chtějí posouvat věci dál.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Jakub Pečenka
Související
•Dodatečné volby v Třebsku, kde nebyly minulý týden, budou 7. ledna 2023
•Nejvíce zastupitelů získali ze stran ve Středočeském kraji STAN, druhá ODS
•Povolební glosa: Kdo bude spokojen a kdo ostrouhal
Další články
Příbram.cz se žene dopředu! Přes 10 000 na IG a velké překvapení na cestě
Znovu jsme překročili hranici, která ještě před pár měsíci vypadala jako něco …
AKTUÁLNĚ
Tropické počasí zaměstnává zdravotníky. Nemocnice radí: pozor hlavně na děti a seniory
Meteorologové varují před etrémními teplotami a v té souvislosti zdravotníci …
AKTUÁLNĚ
Tipy na víkend: Festivalový víkend pro mladou kulturu, milovníky piva i motorových vozidel
I tento víkend bude program na Příbramsku velmi pestrý. Barokní zámek ve Rtišovicích u …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Nebezpečné kuřecí maso se salmonelou se objevilo v obchodech. Inspekce varuje spotřebitele
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) vydala důrazné varování před …
AKTUÁLNĚ
Děti se hroutí kvůli známkám. Problém nejsou školy, ale naše očekávání
Konec školního roku je pro část dětí radost, pro jinou část období, kdy se jim svírá …
AKTUÁLNĚ
Pozor! Ve Středočeském kraji platí kvůli vedrům a suchu mimořádná opatření. Zákaz ohňů i pyrotechniky
Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje upozorňuje obyvatele na mimořádně vysoké …
AKTUÁLNĚ
Proč většina lidí při ohrožení ztuhne? Pravda, o které se moc nemluví
Když se člověk ocitne v ohrožení, málokdy reaguje tak, jak si představuje. Většina …
LIFESTYLE
Záhada opuštěného sídla králů: Na Vrškamýku dodnes straší krutý rytíř
V hlubokých lesích nad řekou Vltavou se ukrývá jedno z nejvýznamnějších míst české …
TIP NA VÝLET
Pohonné hmoty v Příbrami: Ceny spadly i o několik korun
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 37,89 Kč do 39,90 Kč …
DOPRAVA
Chystáte se na vodu? Ne všechny řeky mají dost vody, před cestou si ověřte jejich sjízdnost
S blížícími se letními prázdninami a obdobím dovolených začínají tisíce Čechů plánovat …
NEPŘEHLÉDNĚTE




