Jan Konvalinka: V určité převaze jsou směry, které souzní s naším pojetím komunální politiky
ROZHOVOR
3. října 2022 (08:43)
foto: Jan Konvalinka/se souhlasem
Příbramské hnutí ANO dnes uveřejnilo, s kým hodlá po letošních volbách vstoupit do koaliční spolupráce. Není překvapením, že jde o Občanskou demokratickou stranu, se kterou stávající vedení radnice spolupracovalo i v minulosti. Zeptali jsme se starosty Jana Konvalinky na důvody, které vedly k tomuto kroku.
Není spojenectví pouze s jednou stranou rizikem? Dva mandáty ODS vám zajistí jen těsnou většinu v zastupitelstvu.
I těsná většina je většina. Předpokládáme, že budeme v rámci zastupitelstva nacházet i podporu jiných stran a uskupení, s nimiž máme společné programové priority. Byl bych opravdu rád, kdybychom pro následující čtyři roky hledali společné místo rozdílného, a abychom byli schopni domluvit se napříč politickým spektrem.
I těsná většina je většina. Předpokládáme, že budeme v rámci zastupitelstva nacházet i podporu jiných stran a uskupení, s nimiž máme společné programové priority. Byl bych opravdu rád, kdybychom pro následující čtyři roky hledali společné místo rozdílného, a abychom byli schopni domluvit se napříč politickým spektrem.
Na druhém místě co do počtu hlasů se umístili Spojenci. Už ve volbách v roce 2018 bylo poukazováno na to, že hnutí ANO nerespektovalo výsledky voleb a nedalo tehdy samotné TOP 09 příležitost podílet se na vedení města. Opakuje se tedy stejný scénář?
Spojenci jsou předvolebním účelovým slepencem, jehož hlavním cílem bylo posbírat co nejvíce hlasů. Kdybychom si dali tu práci a propočetli, kolik mandátů by dostaly jednotlivé strany jako je TOP09 nebo STAN, byl by výsledek voleb ještě jednoznačnější. Má-li být někdo skutečně smutný z toho, jak volby dopadly, jsou to právě Spojenci. Jejich spojenectví v kombinaci s negativní kampaní jim vynesly ztrátu jednoho mandátu. Budu rád, když s lidmi od Spojenců najdeme společnou řeč, nikdo z nás nestojí o šarvátky. Nicméně. Jejich rétorika během voleb je jednoznačně předurčila jako naši opozici.
Spojenci jsou předvolebním účelovým slepencem, jehož hlavním cílem bylo posbírat co nejvíce hlasů. Kdybychom si dali tu práci a propočetli, kolik mandátů by dostaly jednotlivé strany jako je TOP09 nebo STAN, byl by výsledek voleb ještě jednoznačnější. Má-li být někdo skutečně smutný z toho, jak volby dopadly, jsou to právě Spojenci. Jejich spojenectví v kombinaci s negativní kampaní jim vynesly ztrátu jednoho mandátu. Budu rád, když s lidmi od Spojenců najdeme společnou řeč, nikdo z nás nestojí o šarvátky. Nicméně. Jejich rétorika během voleb je jednoznačně předurčila jako naši opozici.
Uvažovali jste třeba o koalici s Šancí pro Příbram?
I kdybychom stokrát uvažovali, tak Šance ústy svého lídra mnohokrát deklarovala, že s hnutím ANO spolupracovat nehodlá. Tím je to pro nás vyřešené. U Šance se v letošních volbách odehrála nesmírně zajímavá věc. Doslova “skokanem roku” se stal Aleš Barášek, který se preferenčními hlasy posunul až na druhé místo. Pana Baráška si osobně velmi vážím, vnímám ho jako velice inteligentního a schopného člověka – vizionáře a někoho, s kým bychom nesmírně rádi vedli konstruktivní dialog.
I kdybychom stokrát uvažovali, tak Šance ústy svého lídra mnohokrát deklarovala, že s hnutím ANO spolupracovat nehodlá. Tím je to pro nás vyřešené. U Šance se v letošních volbách odehrála nesmírně zajímavá věc. Doslova “skokanem roku” se stal Aleš Barášek, který se preferenčními hlasy posunul až na druhé místo. Pana Baráška si osobně velmi vážím, vnímám ho jako velice inteligentního a schopného člověka – vizionáře a někoho, s kým bychom nesmírně rádi vedli konstruktivní dialog.
Pro někoho může být překvapením i to, že nehodláte dále spolupracovat se stávajícím místostarostou panem Buršíkem. Jak k tomu došlo?
To, že s panem Buršíkem nezasedneme v radě města, neznamená, že se s ním odmítáme už navždy bavit. Popravdě, nad spoluprací s uskupením Příbram 2030 se v rámci našeho týmu dlouze a poměrně vášnivě diskutovalo. V prvním kole vyjednávání jsme mu nabídli jedno místo v radě města. To odmítl s tím, že si nárokuje dvě a ideálně i post místostarosty. Nakonec převládl názor, který jsem ani já v počátku nesdílel, že se pan Buršík až příliš vymezil proti lidem, se kterými čtyři roky úspěšně spolupracoval. Nejprve odešel z hnutí ANO, do nějž před lety s ideály vstupoval a pak, v rámci kampaně, hovořil o nutnosti změny a o tom, že konečně našel recept na to, jak se má vést komunální politika – tedy úplně jinak než doposud. Tento jeho názorový obrat a do jisté míry popření naší dosavadní spolupráce byl nakonec tím pověstným zrnkem na vahách při rozhodování o koaliční spolupráci s jeho uskupením.
To, že s panem Buršíkem nezasedneme v radě města, neznamená, že se s ním odmítáme už navždy bavit. Popravdě, nad spoluprací s uskupením Příbram 2030 se v rámci našeho týmu dlouze a poměrně vášnivě diskutovalo. V prvním kole vyjednávání jsme mu nabídli jedno místo v radě města. To odmítl s tím, že si nárokuje dvě a ideálně i post místostarosty. Nakonec převládl názor, který jsem ani já v počátku nesdílel, že se pan Buršík až příliš vymezil proti lidem, se kterými čtyři roky úspěšně spolupracoval. Nejprve odešel z hnutí ANO, do nějž před lety s ideály vstupoval a pak, v rámci kampaně, hovořil o nutnosti změny a o tom, že konečně našel recept na to, jak se má vést komunální politika – tedy úplně jinak než doposud. Tento jeho názorový obrat a do jisté míry popření naší dosavadní spolupráce byl nakonec tím pověstným zrnkem na vahách při rozhodování o koaliční spolupráci s jeho uskupením.
Myslíte si, že jsou tedy síly a politické směry v novém zastupitelstvu vyvážené? Bude se vám pracovat dobře?
Věřím, že ano. Pokud se ze zastupitelstva nestane politické kolbiště nebo aréna pro trénink vlastního ega. V určité převaze jsou směry, které souzní s naším pojetím komunální politiky. Máme v zastupitelstvu i zcela nový subjekt, kterým je SPD. Věřím, že i jeho zástupci, manželé Novotní, budou nakloněni konstruktivní spolupráci, a že budou chtít naplňovat svůj volební program prostřednictvím rozumného dialogu.
Věřím, že ano. Pokud se ze zastupitelstva nestane politické kolbiště nebo aréna pro trénink vlastního ega. V určité převaze jsou směry, které souzní s naším pojetím komunální politiky. Máme v zastupitelstvu i zcela nový subjekt, kterým je SPD. Věřím, že i jeho zástupci, manželé Novotní, budou nakloněni konstruktivní spolupráci, a že budou chtít naplňovat svůj volební program prostřednictvím rozumného dialogu.
Poslední, trochu možná nekorektní, otázkou je to, zda nenaštve vaše voliče spojenectví právě s ODS, se stranou, vůči které Andrej Babiš vystupuje asi nejčastěji?
Skalní odpůrci vlády Petra Fialy s tím asi budou mít malinko problém. Je potřeba si ale uvědomit zásadní rozdíl, který panuje mezi celostátní a komunální politikou. Komunál je o osobnostech, o jednotlivcích. Je o tom, kdo co umí a zvládne, a ne o tom, jakou barvu trička právě obléká. Konvalinka není Babiš a Peterka není Fiala, asi takto by to šlo zjednodušeně popsat. Jde nám o město, ne o politiku. Pro dobro města chceme spolupracovat se všemi, kdo chtějí posouvat věci dál.
Skalní odpůrci vlády Petra Fialy s tím asi budou mít malinko problém. Je potřeba si ale uvědomit zásadní rozdíl, který panuje mezi celostátní a komunální politikou. Komunál je o osobnostech, o jednotlivcích. Je o tom, kdo co umí a zvládne, a ne o tom, jakou barvu trička právě obléká. Konvalinka není Babiš a Peterka není Fiala, asi takto by to šlo zjednodušeně popsat. Jde nám o město, ne o politiku. Pro dobro města chceme spolupracovat se všemi, kdo chtějí posouvat věci dál.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Jakub Pečenka
Související
•Dodatečné volby v Třebsku, kde nebyly minulý týden, budou 7. ledna 2023
•Nejvíce zastupitelů získali ze stran ve Středočeském kraji STAN, druhá ODS
•Povolební glosa: Kdo bude spokojen a kdo ostrouhal
Další články
U Dubna vyletěl motorkář ze silnice, pro zraněného letěl vrtulník, hlavní tah je uzavřen
Na Příbramsku pokračuje série vážných dopravních nehod. Po včerejší hromadné havárii u …
AKTUALIZOVÁNO
Vědci zjistili, proč nás nové oblečení tak vzrušuje. A není to kvůli módě.
Nový outfit dokáže mozek na pár minut rozsvítit jako světelnou show. Věda to …
LIFESTYLE
Irský válečník, příbramské srdce: Fleury vítězí a podporuje Pudilovou před jejím titulákem
Irský šampion a partner příbramské zápasnice Lucie Pudilové, Will Fleury, v neděli …
SPORT
Chceme se raději koupat, nebo mít co pít? Studny ani zásoby spodních vod nejsou bezedné
V době veder je vodovodní síť pod velkým tlakem a každá zbytečně spotřebovaná kapka se …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Václav Chaloupek zavítal do regionu natáčet další díly z cyklu Ostrovy naděje
Vzácná orchidej bradáček srdčitý se stal jedním z důvodů, proč k nám do regionu opět …
PŘÍRODA
Odešla Bára Tlučhořová. Příbramská rodačka a moderátorka rádia Kiss
Nejen Příbram zasáhla bolestná zpráva. Ve věku 37 let zemřela Bára Tlučhořová, rodačka …
AKTUÁLNĚ
Jelen míří do Příbrami. Ještě před koncertem odhaluje Jindra Polák tajemství vzniku největších hitů
Kapela Jelen patří k nejpopulárnějším českým skupinám současnosti a už tuto sobotu 27. …
ROZHOVOR
Příbram sčítá následky bouřek a postupně odstraňuje vzniklé škody
Silně bouřky, které se po oba víkendové dny prohnaly Příbramskem a přímo i městem, …
AKTUALIZOVÁNO
Music Club Peklo vstupuje do nové etapy. Do vedení přichází Tomáš Bezouška a chystá moderní klubový program
Music Club Peklo v Příbrami čeká výrazná změna. Do vedení klubu přichází Tomáš …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Mělo by Česko přijmout euro? Výrok prezidenta Pavla stále budí emoce
Měla by Česká republika v budoucnu přijmout euro? Téma, které pravidelně vyvolává …
ANKETA




