vývoj epidemie COVID-19
aktualizováno:   22. 9. 2020
Bohutín 3
Březnice 10
Chotilsko 1
Čím 3
Dobříš 25
Dolní Hbity 2
Drásov 1
Drevníky 1
Háje 5
Hluboš 2
Jablonná 2
Jince 3
Kamýk nad Vlt. 6
Klučenice 1
Kosova Hora 1
Lazsko 2
Lešetice 1
Lhota u Příbramě 1
Malá Hraštice 2
Milín 2
Mokrovraty 2
Narysov 2
Nechvalice 6
Nečín 1
Nedrahovice 1
Nová Ves pod Pleší 3
Nový Knín 4
Obecnice 5
Ohrazenice 3
Pečice 2
Podlesí 2
Příbram 130
Příčovy 5
Řitka 1
Rosovice 2
Rožmitál p. Tř. 11
Rybníky 2
Sedlčany 12
Sedlec-Prčice 5
Smolotely 2
Stará Huť 2
Štětkovice 1
Suchodol 1
Svaté Pole 2
Trhové Dušníky 2
Višňová 1
Vysoký Chlumec 1
Zbenice 1
Zduchovice 1

Jan Konvalinka: Probouzíme se ze zlého snu pandemie

19. května 2020   (14:08)
Jan Konvalinka: Probouzíme se ze zlého snu pandemie

Zastupitelstvo bude pokračovat příští pondělí od 16:00 v estrádním sále KD.


Včera se po dlouhé době konalo zasedání zastupitelstva. Naposledy se zastupitelé sešli 17. února. Březnové zastupitelstvo bylo z důvodu pandemie koronaviru zrušeno. Na pořad jednání se tak dostalo mnoho zásadních bodů.

Zasedání probíhalo netradičně v estrádním sále Kulturního domu, a to z důvodu dodržení hygienických opatření. Zastupitelé měli po celou dobu na sobě ochranné pomůcky. Zajímavým poznatkem byl fakt, že někteří opoziční zastupitelé byli ve skvělé formě, působili opravdu odpočatým dojmem, hýřili nápady a příspěvky, kladli otázky a v některých případech se pokoušeli o drobné popichování směrem k vedení města. Skoro by se dalo říct, že se snad na zasedání těšili. Oproti nim jsme my z vedení města museli působit přinejmenším opotřebovaně. Je to nejspíš tím, že jsme v uplynulých týdnech, vynakládali enormní úsilí na to, aby naše město přestálo pandemii a s ní související opatření v klidu a v bezpečí. Sil na hašteření nám tedy moc nezbylo.
Z programu zastupitelstva vyberu tři zásadní body, oblasti, které byly z mého pohledu stěžejní. Prvním bylo hlasování o zrušení zakázky na rekonstrukci aquaparku. Tento bod jsem měl připravený už na březnové zastupitelstvo. Díky posunu se k obhajobě zrušení zakázky přidal ještě pádný argument ekonomického zásahu pandemie. Nebudu dlouze rozebírat, jaké byly původní motivy k zastavení zakázky, podstatné je, že k tomu došlo. V současné době je to to nejrozumnější, co jsme mohli udělat. Rada města dostala za úkol, aby nejpozději do zářijového zastupitelstva předložila návrhy jiných, ekonomicky méně náročných, řešení. Chceme, aby se na jejich tvorbě podíleli, pokud možno, všichni zastupitelé, aby se nejednalo jen o „radniční“ návrh. Závěrem k tématu aquaparku dodám, že i když chápu důvody rozhodnutí o zrušení přípravných prací v tomto rozsahu, zůstává ve mně trochu lítosti a pocitu zmaru z neuskutečněného cíle. O to více se musí napřít síly k co nejrychlejšímu nalezení varianty náhradní.
Bodem, který trochu rozvířil do té doby klidné zastupitelské vody byl ten, ve kterém měl být zvolen předseda finančního výboru. Měl se jím stát pan Mgr. Školoud. Z průběhu rozprav tohoto bodu i bodu číslo 5 šla pojmout určitá nejistota o tom, jak vedení finančního výboru funguje. Jak je definována, a hlavně respektována pozice jeho předsedy. Finančnímu výboru byla vytýkána nízká efektivita jednání, časté cyklení se v řešení dílčích záležitostí a také to, že výbor nedokázal projednat rozpočet města před tím, než směřoval na zastupitelstvo. Všechny tyto okolnosti vyústily k odvolání všech členů výboru s tím, že dojde k volbě nové. Slovy radního pana Ing. Vařeky se hnutí ANO vzdalo jakýchkoliv požadavků na obsazení míst ve finančním výboru, tato se nebrání přenechat jiným politickým subjektům. Argument opozice o snaze kumulovat moc se tak stal zcela lichým. Vyzval jsem stávající členy výboru, mezi nimiž jsou skutečně velmi erudovaní lidé, aby se v případě zájmu znovu ucházeli o členství ve výboru. Otevřená je i otázka počtu členů výboru. Lze tedy mít členů 7 ale klidně i 9. Předpokládám, že na červnovém zasedání zastupitelstva dojde k zvolení nového výboru, třeba ve staronovém složení. Uvidíme, zda tato „léčba šokem“ nebo lépe „restart“ pomohou vrátit finančnímu výboru tu efektivitu, kterou měl v minulém volebním období.

Oblast dotací byla třetím zásadním bodem jednání. Po předchozích nekonečných jednáních se nám v rámci vedení města podařilo najít i v oblasti dotací úspory v řádu milionů korun. Netřeba zde zdůrazňovat, že se nyní každá uspořená koruna počítá. Dlouhá debata se mezi zastupiteli strhla u oblasti životního prostředí, kam náleží, mimo jiné, dotace pro spolky pečující o opuštěné kočky. Zastupitelé měli řadu pozměňujících návrhů, z nichž, doufám, vzešel návrh nejlepší. Debatou o kočičkách (a také o včelách) jsme strávili několik desítek minut. Dlouze se ještě hovořilo o dotacích ve sportu. Zastupitel Mgr. Král se dotazoval, zda je vhodné, aby město dotovalo subjekty, které jsou jinak ziskové – jako příklad uváděl fotbalovou akademii při 1. FK. Dále se řešily větší i menší detaily jednotlivých dotačních oblastí. K problematice se vyjadřoval pan radní Ing. Holý, a to jak po stránce sportovní, tak ve smyslu účtování konkrétních položek.
Následovat měl blok materiálů týkajících se dispozic s pozemky. Z nich byly projednány jen dva, neboť zastupitelstvo bylo na návrh pana Mgr. Švendy přerušeno. U projednávání pozemků jsem se dopustil chyby, když jsem předkladatelku důvodové zprávy vyzval, aby se, z časových důvodů, čtení textu usnesení omezilo na minimum. Takto to být nemá, a to z důvodu transparentnosti a zřejmosti toho, co je aktuálně projednáváno. Za tento můj chybný pokyn se omlouvám.
Pocity, které jsem měl, když jsem z přerušeného zasedání odcházel, lze popsat slovem smíšené s tím, že převažovala drobná skleslost. Ale to vůbec nevadí, není podstatné, jak se starosta cítí, ale to, jestli město žije a funguje. Probouzíme se ze zlého snu pandemie a makáme na tom, aby se v našem městě život co nejdříve vrátil do normálu.  

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Jan Konvalinka foto: Jakub Pečenka

autor: Tomáš Pečenka

Další články

Březohorské náměstí čeká rekonstrukce. Na její podobě se mohou podílet i občané Březohorské náměstí čeká rekonstrukce. Na její podobě se mohou podílet i občané Zadání architektonické soutěže, kterou město vyhlásí v souvislosti s rekonstrukcí nám. J. A. Alise, bude veřejně projednáno ve středu 23. září v sále Kulturního domu Příbram. 22. září 2020   (14:56) Navzdory doporučení Prymuly školy v Příbrami v pátek nezavřou Navzdory doporučení Prymuly školy v Příbrami v pátek nezavřou Vláda zřejmě omezí otevírací dobu restaurací a barů. Ředitelům škol doporučuje nechat děti tento pátek doma Vláda zřejmě omezí otevírací dobu restaurací a barů. Ředitelům škol doporučuje nechat děti tento pátek doma V souvislosti s výskytem COVID-19 realizujeme plošné dezinfekce interiérů a budov V souvislosti s výskytem COVID-19 realizujeme plošné dezinfekce interiérů a budov PR Při 120.000 nakažených hrozí omezení lůžkové péče, říká Hamáček Při 120.000 nakažených hrozí omezení lůžkové péče, říká Hamáček Aktuální situace v zemi je podle Hamáčka vážná. 22. září 2020   (08:13) Nepřehlédněte Jak se cítí milenka a jak podváděná žena? Do kin míří Bábovky Jak se cítí milenka a jak podváděná žena? Do kin míří Bábovky Film podle bestselleru spisovatelky Radky Třeštíkové uvede v premiéře příbramské kino 24. září. 22. září 2020   (07:55) Příbramská knihovna byla i v budově městského chudobince. Letos slaví 120 let Příbramská knihovna byla i v budově městského chudobince. Letos slaví 120 let Knihovna Jana Drdy si brzy připomene den svého založení – 1. října 1900. Projděme se její historií i současností. 22. září 2020   (06:03) Středočeské nemocnice mohou zřídit další lůžka pro lidi s covidem Středočeské nemocnice mohou zřídit další lůžka pro lidi s covidem "Ředitelé našich nemocnic mají připravené plány, jak budou v případě potřeby navyšovat kapacitu, uzavírat třeba část oddělení a tak dále. Takže ta kapacita je mnohem větší," uvedla hejtmanka. 21. září 2020   (18:25) Podle svazu jsou lidé v obchodech agresivní, chce pomoc policie Podle svazu jsou lidé v obchodech agresivní, chce pomoc policie Pro pracovníky prodejen je velmi obtížné vymáhat dodržování vládních opatření po zákaznicích, kteří to odmítají. 21. září 2020   (16:42)
SÚKL: Pošta porušila požadavky při dodání roušek seniorům SÚKL: Pošta porušila požadavky při dodání roušek seniorům Pět roušek, které pošta posílala v obálce, bylo vyňato z větších balení o 50 kusech. Respirátor zase neměl informace v češtině a podle SÚKL nenesou správné označení shody s evropskými normami CE. 21. září 2020   (15:33) Nepřehlédněte
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz