Jan Konvalinka k plánovanému zvýšení vodného a stočného
NEPŘEHLÉDNĚTE
14. listopadu 2019 (12:02)
Pokud zastupitelé navýšení schválí, od ledna do května 2020 nově občané zaplatí měsíčně o zhruba 44 korun více. Po květnovém poklesu DPH to bude o cca 34 Kč měsíčně více na každého člena domácnosti
Do příštího zastupitelstva města Příbram půjde materiál, který v případě schválení zvýší občanům Příbrami od 1. ledna 2020 cenu vodného a stočného na zhruba 92 Kč/m3 vč. DPH (přesně 91,69 Kč/m3 vč. 15% DPH). V souvislosti s tímto rozhodnutím se na starostu města obrátila obyvatelka Příbrami, která považuje tento krok jako bezohledné vytahování peněz z občanů. Argumentuje tím, že „máme Brdy a nemusíme nikde vodu pracně hledat.“ Zároveň zmiňuje, že i v Praze je cena pod 90 Kč/m3.
Zeptali jsme se Mgr. Jana Konvalinky, z čeho město při výpočtu nové ceny vycházelo a co zastupitele ke zvýšení vodného a stočného vedlo.
Z čeho přesně město při modelaci cen vycházelo?
Cena byla takto primárně stanovena s ohledem na zákonnou povinnost vlastníka vodohospodářské sítě k tvorbě fondu obnovy vodohospodářského majetku, což je fond, ze kterého se financují investice do vodohospodářského systému.
Při modelaci ceny jsme vycházeli i z cen v republice obvyklých tak, aby ta příbramská nevyčnívala a dala se zahrnout pod celostátní průměr. Pochopitelně jsou města s levnější vodou, ale i ta s výrazně dražší. Aktuální cena 75,37 Kč vč. DPH se řadí k těm opravdu nízkým a v rámci republiky spíše neobvyklým. Příbramská vodohospodářská síť je navíc v porovnání s jinými velice složitá a komplikovaná.
Kolik tedy konkrétně občan Příbrami za vodné a stočné příští rok zaplatí?
Cena vodného a stočného za 1 m3 má vzrůst od ledna 2020 o 16,35 Kč, což je nárůst o cca 21 %. Po květnovém snížení DPH na 10% bude cena činit 87,71 Kč. Zde se tedy bude jednat o nárůst o 12,34 Kč na 1 m3, respektive o cca 16,37 %.
Průměrný občan ČR spotřebuje denně asi 90 litrů vody (zdroj: Český statistický úřad). Za rok se tedy jedná o 32.850 litrů vody, po přepočtu 32,85 m3 vody za rok a osobu. Při stávající ceně zaplatí občan za toto množství vody ročně asi 2.476 Kč (měsíčně se jedná o cca 206 Kč). Od ledna do května zaplatí měsíčně o cca 44 korun více, po květnovém poklesu DPH to bude o cca 34 Kč měsíčně více na každého člena domácnosti.
Koho se zdražení dotkne nejvíce?
Úsporných domácností se zvýšení dotkne pochopitelně méně, plýtvajících více. Nízkopříjmové skupiny – například senioři, mají statisticky spotřebu vody úplně nejnižší. Jich se zdražení dotkne úplně nejméně. Nejvíce si za vodu připlatí ti, kteří jí používají např. k napouštění bazénů, zalévání zahrad či k mytí aut.
Město svou vodovodní a kanalizační síť pronajímá 1. SčV a. s.
VHM infrastruktura patří přímo městu, to však tuto síť samo neprovozuje. Provoz přenechává společnosti 1. SčV a. s. Děje se tak za úplatu (1. SčV platí městu nájemné), na oplátku si ponechává příjem z vodného a stočného. Tento model vznikl zhruba před patnácti léty, a ještě zhruba pět let bude toto nastavení dle smlouvy v platnosti. Není to nic neobvyklého, takto funguje ve většině měst. Málokteré město naší velikosti si samo provozuje vodovody a kanalizace.
Tím, že zvýšíme vodné a stočné o cca 20 %, navýšíme automaticky nájemné společnosti 1. SčV ze současných cca 30 milionů Kč na nových 49 milionů Kč. Stejná částka bude automaticky investována do obnovy vodohospodářského majetku. Díky zvýšení poplatků budeme moci více investovat a udržet majetek i nadále v provozuschopném stavu.
Podstatné je to, že peníze, které se vyberou navíc, budou použity do obnovy VHM. Neposlouží jako bonusový zisk ani 1. SčV, ani městu.
Je vodohospodářský majetek opravu v tak špatném stavu?
Krátce před naším rozhovorem jsem se vrátil z jednání, které se týkalo analýzy stavu naší příbramské čističky odpadních vod. Ta je ve stavu, který zakrátko zamezí povolování dalších kanalizačních přípojek a tím značně ovlivní rozvoj bydlení ve městě a v jeho okolí. To pochopitelně nechceme dopustit a budeme do „čovky“ investovat.
Vodohospodářský majetek města má souhrnnou hodnotu okolo 3 miliard Kč. Naprostá většina vodovodní sítě včetně armatur vykazuje stáří 50 – 80 let, tudíž je buď na konci své životnosti, nebo se mu přibližuje. Tempo obnovy sítí (vodovodní i kanalizační) neodpovídá rychlosti, s jakou síť stárne. Po mnoho let zpátky se do VHM investovalo v míře, která se dá označit jako minimálně udržitelná a později spíše jako nedostatečná. Nemůžeme již dále tolerovat stav, kdy nám voda samovolně mizí.
Množí se havarijní opravy, do nichž město vynakládá mnoho milionů korun ročně. Za deset měsíců tohoto roku se do oprav havárií vodovodů a kanalizací investovalo více než 10 milionů korun.
Jsou vodní zdroje v Příbrami dostatečné?
Naše město má tu výhodu, že disponuje více zdroji pitné vody. V posledních letech byly však zaznamenány hraniční stavy hladin u našich základních vodních zdrojů - nádržích Pilská a Lázská. Musíme být tedy připraveni na zkapacitnění alternativních zdrojů – zde mám na mysli přívod vody z Vltavy. Zvýšeně investovat do vodovodní a kanalizační infrastruktury tedy musíme i z důvodu pozorovatelných klimatických změn.
„Konkrétně ty vodovodní a odpadní „trubky“ jsou něčím, co je de-facto společným vlastnictvím občanů města a něco, o co se v zájmu našeho pohodlí a bezpečnosti v budoucnu musíme starat. Ani ne čtyřicetikorunové měsíční navýšení na osobu snad nebude pro občany města natolik neúnosné, aby bylo možné jej označovat za bezohledné. Od příštího roku se můžeme naopak těšit na snížení ceny tepla, což bude alespoň malou „náplastí“ za zdražení vody.“ dodal starosta.
Zeptali jsme se Mgr. Jana Konvalinky, z čeho město při výpočtu nové ceny vycházelo a co zastupitele ke zvýšení vodného a stočného vedlo.
Z čeho přesně město při modelaci cen vycházelo?
Cena byla takto primárně stanovena s ohledem na zákonnou povinnost vlastníka vodohospodářské sítě k tvorbě fondu obnovy vodohospodářského majetku, což je fond, ze kterého se financují investice do vodohospodářského systému.
Při modelaci ceny jsme vycházeli i z cen v republice obvyklých tak, aby ta příbramská nevyčnívala a dala se zahrnout pod celostátní průměr. Pochopitelně jsou města s levnější vodou, ale i ta s výrazně dražší. Aktuální cena 75,37 Kč vč. DPH se řadí k těm opravdu nízkým a v rámci republiky spíše neobvyklým. Příbramská vodohospodářská síť je navíc v porovnání s jinými velice složitá a komplikovaná.
Kolik tedy konkrétně občan Příbrami za vodné a stočné příští rok zaplatí?
Cena vodného a stočného za 1 m3 má vzrůst od ledna 2020 o 16,35 Kč, což je nárůst o cca 21 %. Po květnovém snížení DPH na 10% bude cena činit 87,71 Kč. Zde se tedy bude jednat o nárůst o 12,34 Kč na 1 m3, respektive o cca 16,37 %.
Průměrný občan ČR spotřebuje denně asi 90 litrů vody (zdroj: Český statistický úřad). Za rok se tedy jedná o 32.850 litrů vody, po přepočtu 32,85 m3 vody za rok a osobu. Při stávající ceně zaplatí občan za toto množství vody ročně asi 2.476 Kč (měsíčně se jedná o cca 206 Kč). Od ledna do května zaplatí měsíčně o cca 44 korun více, po květnovém poklesu DPH to bude o cca 34 Kč měsíčně více na každého člena domácnosti.
Koho se zdražení dotkne nejvíce?
Úsporných domácností se zvýšení dotkne pochopitelně méně, plýtvajících více. Nízkopříjmové skupiny – například senioři, mají statisticky spotřebu vody úplně nejnižší. Jich se zdražení dotkne úplně nejméně. Nejvíce si za vodu připlatí ti, kteří jí používají např. k napouštění bazénů, zalévání zahrad či k mytí aut.
Město svou vodovodní a kanalizační síť pronajímá 1. SčV a. s.
VHM infrastruktura patří přímo městu, to však tuto síť samo neprovozuje. Provoz přenechává společnosti 1. SčV a. s. Děje se tak za úplatu (1. SčV platí městu nájemné), na oplátku si ponechává příjem z vodného a stočného. Tento model vznikl zhruba před patnácti léty, a ještě zhruba pět let bude toto nastavení dle smlouvy v platnosti. Není to nic neobvyklého, takto funguje ve většině měst. Málokteré město naší velikosti si samo provozuje vodovody a kanalizace.
Tím, že zvýšíme vodné a stočné o cca 20 %, navýšíme automaticky nájemné společnosti 1. SčV ze současných cca 30 milionů Kč na nových 49 milionů Kč. Stejná částka bude automaticky investována do obnovy vodohospodářského majetku. Díky zvýšení poplatků budeme moci více investovat a udržet majetek i nadále v provozuschopném stavu.
Podstatné je to, že peníze, které se vyberou navíc, budou použity do obnovy VHM. Neposlouží jako bonusový zisk ani 1. SčV, ani městu.
Je vodohospodářský majetek opravu v tak špatném stavu?
Krátce před naším rozhovorem jsem se vrátil z jednání, které se týkalo analýzy stavu naší příbramské čističky odpadních vod. Ta je ve stavu, který zakrátko zamezí povolování dalších kanalizačních přípojek a tím značně ovlivní rozvoj bydlení ve městě a v jeho okolí. To pochopitelně nechceme dopustit a budeme do „čovky“ investovat.
Vodohospodářský majetek města má souhrnnou hodnotu okolo 3 miliard Kč. Naprostá většina vodovodní sítě včetně armatur vykazuje stáří 50 – 80 let, tudíž je buď na konci své životnosti, nebo se mu přibližuje. Tempo obnovy sítí (vodovodní i kanalizační) neodpovídá rychlosti, s jakou síť stárne. Po mnoho let zpátky se do VHM investovalo v míře, která se dá označit jako minimálně udržitelná a později spíše jako nedostatečná. Nemůžeme již dále tolerovat stav, kdy nám voda samovolně mizí.
Množí se havarijní opravy, do nichž město vynakládá mnoho milionů korun ročně. Za deset měsíců tohoto roku se do oprav havárií vodovodů a kanalizací investovalo více než 10 milionů korun.
Jsou vodní zdroje v Příbrami dostatečné?
Naše město má tu výhodu, že disponuje více zdroji pitné vody. V posledních letech byly však zaznamenány hraniční stavy hladin u našich základních vodních zdrojů - nádržích Pilská a Lázská. Musíme být tedy připraveni na zkapacitnění alternativních zdrojů – zde mám na mysli přívod vody z Vltavy. Zvýšeně investovat do vodovodní a kanalizační infrastruktury tedy musíme i z důvodu pozorovatelných klimatických změn.
„Konkrétně ty vodovodní a odpadní „trubky“ jsou něčím, co je de-facto společným vlastnictvím občanů města a něco, o co se v zájmu našeho pohodlí a bezpečnosti v budoucnu musíme starat. Ani ne čtyřicetikorunové měsíční navýšení na osobu snad nebude pro občany města natolik neúnosné, aby bylo možné jej označovat za bezohledné. Od příštího roku se můžeme naopak těšit na snížení ceny tepla, což bude alespoň malou „náplastí“ za zdražení vody.“ dodal starosta.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: mir
Další články
U Dubna vyletěl motorkář ze silnice, pro zraněného letěl vrtulník, hlavní tah je uzavřen
Na Příbramsku pokračuje série vážných dopravních nehod. Po včerejší hromadné havárii u …
AKTUALIZOVÁNO
Vědci zjistili, proč nás nové oblečení tak vzrušuje. A není to kvůli módě.
Nový outfit dokáže mozek na pár minut rozsvítit jako světelnou show. Věda to …
LIFESTYLE
Irský válečník, příbramské srdce: Fleury vítězí a podporuje Pudilovou před jejím titulákem
Irský šampion a partner příbramské zápasnice Lucie Pudilové, Will Fleury, v neděli …
SPORT
Chceme se raději koupat, nebo mít co pít? Studny ani zásoby spodních vod nejsou bezedné
V době veder je vodovodní síť pod velkým tlakem a každá zbytečně spotřebovaná kapka se …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Václav Chaloupek zavítal do regionu natáčet další díly z cyklu Ostrovy naděje
Vzácná orchidej bradáček srdčitý se stal jedním z důvodů, proč k nám do regionu opět …
PŘÍRODA
Odešla Bára Tlučhořová. Příbramská rodačka a moderátorka rádia Kiss
Nejen Příbram zasáhla bolestná zpráva. Ve věku 37 let zemřela Bára Tlučhořová, rodačka …
AKTUÁLNĚ
Jelen míří do Příbrami. Ještě před koncertem odhaluje Jindra Polák tajemství vzniku největších hitů
Kapela Jelen patří k nejpopulárnějším českým skupinám současnosti a už tuto sobotu 27. …
ROZHOVOR
Příbram sčítá následky bouřek a postupně odstraňuje vzniklé škody
Silně bouřky, které se po oba víkendové dny prohnaly Příbramskem a přímo i městem, …
AKTUALIZOVÁNO
Music Club Peklo vstupuje do nové etapy. Do vedení přichází Tomáš Bezouška a chystá moderní klubový program
Music Club Peklo v Příbrami čeká výrazná změna. Do vedení klubu přichází Tomáš …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Mělo by Česko přijmout euro? Výrok prezidenta Pavla stále budí emoce
Měla by Česká republika v budoucnu přijmout euro? Téma, které pravidelně vyvolává …
ANKETA




