Jaký bude říjen? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď
26. září 2022 (19:47)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Dlouhodobá průměrná teplota v ČR v období od 1. do 31. října je 8,9 stupně Celsia. Nejchladnější byl v tomto období rok 1946, kdy průměr klesl na 5,3 stupňů. Naopak v roce 1966 dosáhl 13 stupňů Celsia, což je dosud nejvíc.
Babí léto na konci září letos Česko nezažije, teploty přes den se budou v toto týdnu pohybovat většinou jen do 16 stupňů Celsia a obloha bude spíš zatažená. Pršet bude nejvíc zřejmě v úterý, ojediněle se mohou objevit i bouřky, na vrcholcích hor může uprostřed týdne sněžit. Od středy se ráno mohou vyskytovat přízemní mrazíky. Vyplývá to z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Navíc chladné počasí z posledních dvou týdnů bude podle dlouhodobého výhledu počasí pokračovat minimálně až do konce první dekády října.
"Ani poslední zářijové dny babí léto nepřinesou. Dnešní odpoledne sice bude slunečné a s výjimkou deštivého úterý se i v dalších dnech týdne dočkáme slunečných chvil, ale teploty zůstanou podprůměrné. Dnešní maxima se budou pohybovat kolem 16 stupňů Celsia, od zítřka (úterý) se ochladí a na hřebenech hor se uprostřed týdne znovu objeví sněhové vločky. Ranní teploty se při zmenšené oblačnosti opět přiblíží k nule. Až v závěru týdne by se mohly odpolední teploty na většině území vrátit nad 15 stupňů," uvedl dnes ČHMÚ na facebooku.
V úterý začne přes Česko přecházet studená fronta, na většině území bude pršet a nejvyšší teploty vystoupají na 12 až 16 stupňů Celsia, na západě bude jen kolem deseti stupňů.
Ve středu zejména na severu a západě zpočátku nad 1200 metrů nad mořem by srážky mohly být smíšené nebo sněhové. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi devíti až 13 stupni Celsia. Nejnižší noční teploty budou mezi sedmi a třemi stupni, při zmenšené oblačnosti a uklidnění větru klesnou až k jednomu stupni Celsia a ojediněle se mohou objevit přízemní mrazíky. Ve čtvrtek a v pátek se mírně oteplí, odpolední teploty se znovu vrátí k 16 stupňům. Podobné teploty a proměnlivá oblačnost asi vydrží i během víkendu.
Meteorologové očekávají, že následující čtyři týdny, tedy ode dneška do 23. října, budou teplotně podprůměrné. I když bude chladno, vzhledem k tomu, že tento a příští týden převládne zvětšená oblačnost a četnější srážky, výskyt přízemních mrazů v nižších polohách považují za málo pravděpodobný. Pršet by mělo hlavně v tomto týdnu, v těch dalších bude srážek pozvolna ubývat. "Z hlediska celkového množství srážek je předpoklad, že období od 26. září do 23. října bude na území ČR jako celek průměrné," uvedl dnes ČHMÚ v pravidelné měsíční prognóze.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK/ČHMÚ
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Poslední zářijové dny babí léto nepřinesou
•Dnes nastává podzimní rovnodennost a začíná astronomický podzim
•Na víkend se přes den oteplí, v noci může při zemi mrznout
Další články
Středočeský kraj rekordně investuje do vody: modernizace pěti projektů zajistí stabilní dodávky pitné vody
Středočeští zastupitelé schválili dotace na modernizaci pěti vodohospodářských …
Čím si připíjíme na Silvestra a Vánoce: prosecco, šampaňské nebo český sekt?
Bublinky patří k největším symbolům oslav. Na Silvestra i o Vánocích saháme po šumivém …
Zajímavosti
Last Vish Nite potřetí: Rocková a punková noc rozezní Příbram
Rock, punk a pořádná dávka energie. Už 30. prosince se v Příbrami uskuteční třetí …
Chovatelé musí být ve střehu kvůli ptačí chřipce
Rostoucí počet ohnisek ptačí chřipky a šíření nákazy může zasáhnout i Příbramsko. …
Sváteční past: Co dělat, když vám dojdou léky a ordinace je zavřená
Sváteční volno je pro většinu lidí čas klidu. Pro pacienty, kterým dojdou pravidelně …
Zdravotnictví
Tento týden nás čeká chladno a větrno, na hory dorazí i trvalejší sněžení
Pondělí 29. prosince začalo přesně podle předpovědí Českého hydrometeorologického …
Kompletní novoroční mozaika: co opozice přeje Příbrami do roku 2026
Z radnice už zazněla oficiální přání, své novoroční slovo přidala i naše redakce. Aby …
Nepřehlédněte
Ohňostroj chystá na Nový rok z velkých středočeských měst Kutná Hora a Kolín, Příbram bude bez ohňostroje
Z velkých měst ve středních Čechách přivítá nový rok tradičním ohňostrojem Kutná Hora …
Nové standardy sjednotí podobu a služby parkovišť P+R ve Středočeském kraji
Jednotná pravidla, moderní technologie a propojení do jednoho systému. Středočeský …
Nový klip hudebníka Kocouru se natáčel v Příbrami
Na tvorbě videoklipu k písni Prolomíme ledy se podílel třicetičlenný tým. „Klip má …




