25. 4. svátek má Marek
PB | Realitní

Jaké návykové látky užívají školáci a na co si dát pozor?

27. prosince 2022   (06:47)
Jaké návykové látky užívají školáci a na co si dát pozor?
foto: pixabay

Na nedávných třídních schůzkách učitelé znovu upozorňovali rodiče na opakovaný výskyt užívání návykových látek mezi školáky. Jedná se zejména o žvýkací tabák, nikotinové sáčky, vapování a kratom. Jejich užívání je velmi rizikové, ale děti si negativní vliv těchto látek často vůbec neuvědomují. Prevence v této oblasti není nikdy dost, a proto vznikl i tento článek.


Žvýkací tabák a nikotinové sáčky
Přímý kontakt tabáku s ústní dutinou je velmi rizikový a vede k poškození sliznice, dásní, zubů, jazyka a mandlí. Dalšími komplikacemi dlouhodobého užívání ústních forem tabáku mohou být poškození ústní dutiny (záněty dásní, zvýšená kazivost chrupu, leukoplakie), vyšší riziko rozvoje rakoviny (zejména ústní dutiny, jícnu a pankreatu) a v neposlední řadě srdečně cévní onemocnění (vysoký krevní tlak, mozková mrtvice, infarkt). Přesto podle kvalifikovaných odhadů užívá tyto látky aktuálně téměř 5 % žáků ve věku 13-15 let.
Žvýkací tabák a nikotinové sáčky
Přímý …
foto: pixabay

Toxické sliny poškozují i hltan, jícen a slinivku. Tabák je v kontaktu se sliznicí dlouho, takže třicet minut s tabákem v ústech odpovídá vykouření tří cigaret. Užívání žvýkacího tabáku i nikotinových sáčků je vysoce návykové. Nikotin je totiž extrémně návyková látka. Je dokonce návykovější než kokain a téměř stejně návykový jako heroin. Uživatelé mají abstinenční příznaky a odvykání je velmi komplikované a dlouhodobé.

Smutným faktem je, že užívání žvýkacího tabáku i nikotinových sáčků není v ČR dosud nijak omezováno nebo penalizováno. Sami si jistě vzpomeneme, že i za předchozích generací se vždy našlo ve třídě několik experimentátorů, kteří rádi zkoušeli „zakázané“ látky typu cigarety či alkohol. Chodili za školu kouřit a nabádali k tomu i ostatní spolužáky. Aktuální trendy v podobě nikotinových sáčků či žvýkacího tabáku jsou však bohužel ještě výrazně škodlivější. Obsahují totiž 28 karcinogenních látek a více nikotinu než cigarety.
Toxické sliny poškozují i hltan, jícen a …
foto: pixabay
Vaping alias vapování
Vyfouknout co největší oblak dýmu nebo z kouře vytvořit co nejhezčí kroužky je čím dál oblíbenější kratochvílí českých školáků. K trikům používají elektronické cigarety, a to i přesto, že je jejich prodej nezletilým zakázán. Odborníci varují, že i když školáci často kouří e-cigarety bez nikotinu, rozhodně nejde o neškodnou zábavu.

Vapování děti fascinuje a baví je zdokonalování se v nejrůznějších tricích, jak co nejefektivněji vyfouknout oblaka dýmu. Návody mohou najít i na internetu. Vapování se věnují čeští i zahraniční youtubeři. Školáci si často natáčejí vlastní krátká videa, kterými se pak chlubí na sociálních sítích. Mladí lidé totiž na elektronické cigarety nahlíží jako na součást trendu a stylu, spíše než jako na „kouření“.
Vaping alias vapování
Vyfouknout co největší …
foto: pixabay
Vaping existuje ve světě zhruba 10 let a jedná se v podstatě o proces používání elektronické cigarety ke konzumaci nikotinu podobným způsobem jako u kouření. E-cigareta nebo vape je sada, která vytváří páru podobnou kouři z ochucené tekutiny, která obsahuje nikotin. Proces odpařování tohoto nikotinového e-liquidu na realistickou páru, kterou vdechujete, se odborně nazývá vaping.

Na trhu existuje obrovské množství vapovacích sad, ze kterých lze vybírat. Tyto sady se dělí na dvě základní kategorie – uzavřené nebo otevřené systémy. Uzavřená startovací sada obvykle obsahuje dobíjecí baterii, nabíjecí kabel nebo USB pro dobití baterie vape, řadu předplněných podů nebo kazet, které obsahují e-liquid a související pokyny. Tyto sady bývají kompatibilní s řadou náplní nebo kapslí s různými příchutěmi a silami nikotinu. Otevřené systémy se liší větší baterií, vícero odnímatelnými částmi a vlastním naplňováním e-liquidu.
Vaping existuje ve světě zhruba 10 let a jedná …
foto: pixabay

V České republice děti poprvé vyzkouší e-cigaretu mezi 12. až 14. rokem. Příležitostně nebo pravidelně u nás e-cigaretu užívá až 11 % žáků ve věku 13 - 15 let. U 16letých studentů jich e-cigaretu vyzkoušelo alespoň jednou v životě 43 % a pravidelně ji užívá až 17 %. Ve srovnání pohlaví jsou v ČR e-cigarety používanější mezi chlapci.

Česká legislativa elektronické cigarety poměrně přísně reguluje. Jejich prodej upravuje tzv. nekuřácký zákon. Prodávat e-cigarety je u nás možné pouze osobám starším 18 let. Omezení věku se týká také prodeje jakýchkoliv součástek pro elektronické cigarety včetně e-liquidů. O to víc zaráží, jak je tento trend mezi nezletilými studenty rozšířen.
Kratom
Na začátku minulého roku začali slovenští psychoterapeuti u mnohých svých klientů zaznamenávat příznaky závislosti na látce zvané kratom. Jedná se o látku na přírodní bázi. Je to prášek z rozemletých listů tropické rostliny Mitragyna speciosa. Roste přirozeně v zemích jako je Indonésie či Thajsko a po staletí se v těchto končinách používá právě pro své stimulační účinky. U nás se kratom prodává obvykle ve formě prášku, kapslí, ale bohužel i různých extraktů, kde není známo množství aktivní látky, a proto může snadno dojít k předávkování.
Kratom
Na začátku minulého roku začali …
foto: pixabay
Kratom je dnes velmi rozšířený zejména mezi mladými. Malé dávky působí stimulačně, větší naopak uklidňujícím způsobem, až sedativně. Dotyčný může následně i usnout. Zatím se bohužel jedná o látku, která je volně prodejná. V Příbrami lze kratom jednoduše zakoupit v automatu u OC Skalka. Z toxikologického hlediska lze kratom přirovnat k cigaretám či ke kávě. Potenciál vzniku závislosti je středně vysoký. Jeho užívání v kombinaci s některými léky může vést k poškození jater, má vliv i na srdeční činnost.

Vzhledem k tomu, že se jedná o relativně novou látku, kterou česká legislativa dosud nezná, není její distribuce zatím nijak omezena. Jedná se o další módní vlnu, na které se vezou i čeští školáci. Podle aktuálních dat kratom užívá více než 4 % studentů základních a středních škol, což rozhodně není nezanedbatelné číslo.
Kratom je dnes velmi rozšířený zejména mezi …
foto: pixabay
Prevence
Absolutní kontroly nad tím, co vaše děti dělají v době, kdy jsou ve škole, nelze dosáhnout. Školáci rádi experimentují a někdy se prostě jen tak svezou s davem, protože nechtějí být tzv. „out“. Je ale důležité všímat si více jejich chování či fyzického vzhledu. Z užívání žvýkacího tabáku či nikotinových sáčků mohou děti mít zhoršený stav chrupu či ústní dutiny. Neradno přikládat žluté zuby svého dítěte pouze tomu, že si je dostatečně nečistí. Vnímejte i to, jestli vaše dítě není více podrážděné, nespavé či jestli nemá návaly úzkosti. Symptomy mohou být i fyzického charakteru – křeče, pocení, bolest svalů a kloubů. A závěrem ještě jedna rada: svoboda a liberální výchova je sice hezká věc, ale občasné důkladnější prohlédnutí aktovky vašeho studenta, či obsahu jeho kapes může rychle napovědět.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Oldřich Kozák








Související


Další články

Mladíka, který v Příbrami přepadl seniora, zadrželi kolemjdoucí Mladíka, který v Příbrami přepadl seniora, zadrželi kolemjdoucí Příbramští kriminalisté obvinili muže a ženu ze spáchání zločinu loupeže. Sprejeři poničili v Krásné Hoře fasády domů. Policie má svědky na videu, poznáte je? Sprejeři poničili v Krásné Hoře fasády domů. Policie má svědky na videu, poznáte je? Policisté potřebují zjistit jejich totožnost. Proto se s žádostí o spolupráci obracejí … O víkendu se citelně oteplí, teploty porostou až k 25 stupňům O víkendu se citelně oteplí, teploty porostou až k 25 stupňům Podobné počasí zůstane i začátkem příštího týdne. Příbram začala rekonstruovat dopravní hřiště Příbram začala rekonstruovat dopravní hřiště Dopravní výchovu bude mít na starosti Městská policie Příbram a areál budou spravovat … V budově městského úřadu probíhalo cvičení, na místě byla i dekontaminační jednotka V budově městského úřadu probíhalo cvičení, na místě byla i dekontaminační jednotka Tématem nácviku byl nález podezřelé látky v zásilce. Na Díky!FESTu se představí Slza, Pekař, Štefan Margita nebo příbramští Jazz Faces Na Díky!FESTu se představí Slza, Pekař, Štefan Margita nebo příbramští Jazz Faces Festival je určen zdravotníkům, dárcům krve a složkám IZS. Středočeské kulturní léto nabídne 65 akcí na 26 místech regionu Středočeské kulturní léto nabídne 65 akcí na 26 místech regionu Novinkou bude mimo jiné pilotní provoz speciálních autobusových linek, které budou … Mráz bude i o nadcházejících nocích, může poškodit rostliny Mráz bude i o nadcházejících nocích, může poškodit rostliny Meteorologové už dřív avizovali, že chladné počasí, které je v ČR druhý týden, bude … Na Den Země se v Příbrami uklízelo, děti vyrazily na stezku lesoparkem Litavka Na Den Země se v Příbrami uklízelo, děti vyrazily na stezku lesoparkem Litavka Svátek planety připomněla úklidová akce společnosti 1. SčV a místní organizace Českého …
Příbramští hasiči odstraňují následky úniku plynu u Dubence Příbramští hasiči odstraňují následky úniku plynu u Dubence Hasiči vymezili nebezpečnou zónu, kterou opáskovali.
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Mariánská 135
261 01 Příbram IV

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Rosalota, s.r.o. zakázáno.
2014 - 2024 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz
Nastavení souborů cookies
Na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Některé z nich jsou nezbytné, zatímco jiné nám pomáhají vylepšit tento web a váš uživatelský zážitek. Souhlasíte s používáním všech cookies?
Informace o cookies
Souhlasím Přizpůsobit
Podrobné nastavení cookies « zpět
Soubory cookie používáme k zajištění základních funkcí webu a ke zlepšení vašeho uživatelského zážitku. Souhlas pro každou kategorii můžete kdykoliv změnit.

Nezbytné cookies
Technické cookies jsou nezbytné pro správné fungování webu a všech funkcí, které nabízí. Tyto soubory zajišťují uchovávání produktů v košíku, zobrazování seznamu oblíbených výrobků, správné fungování filtrů, nebo přihlášení. Bez těchto souborů cookies nebude webová stránka správně fungovat a ve výchozím nastavení jsou povoleny a nelze je zakázat. Tyto soubory cookies neukládají žádné osobně identifikovatelné informace.
Cookies pro marketing
Umožňují nám sledovat souhrnné informace o návštěvnosti stránek a využívání různých funkcí. To nám pomáhá naše weby zlepšovat tak, aby Vám lépe sloužily. Analytické cookies jsou nastavovány třetími stranami - Google Analytics, TOP list.

Povolit všechny kategorie cookies Povolit vybrané kategorie cookies