Jaké bude počasí do konce prosince a začátkem ledna? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď
19. prosince 2022 (18:58)
foto: freepik
Výraznější návrat k chladnějšímu počasí meteorologové očekávají až před polovinou ledna.
První polovina tohoto týdne bude ještě spíše mrazivá, postupně se ale oteplí. Na Štědrý den může být dokonce více než deset stupňů Celsia. Na většině území bude o svátcích pršet. Vyplývá to z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výraznější návrat k chladnějšímu počasí meteorologové očekávají až před polovinou ledna. V noci by ale mělo spíš mrznout po celé příští čtyři týdny, vyplývá z měsíčního výhledu počasí.
Teploty v noci na dnešek padaly výrazně pod nulu. Nejchladněji z celé ČR bylo ve Volarech na stanici Luční potok, kde naměřili minus 22,1 stupně Celsia. Ve druhé polovině noci se mrazy zmírňovaly a po ránu byly teploty většinou v rozmezí minus tři až minus osm stupňů, na Ostravsku a Opavsku nebo na Šumavě ale i pod minus 12 stupni. "Naopak na vrcholky Šumavy už dorazil teplejší vzduch a teploty tam jsou nad bodem mrazu, například Plechý nebo Špičák hlásí dva stupně Celsia, teplo je po ránu i ve Frýdlantském výběžku," uvedl ČHMÚ na svém facebooku.
Dnes bylo v Česku převážně zataženo až oblačno, ojediněle mohlo slabě sněžit nebo místy padat mrznoucí déšť. Lidé tak museli počítat s ledovkou, protože i přes den se téměř na celém území teploty nedostaly nad nulu.
V úterý budou nejvyšší denní teploty plus jeden stupeň Celsia, ve středu to mohou být plus tři stupně, v Čechách a ve Slezsku místy až plus pět. Ve východní polovině území se mohou v úterý místy objevit sněhové jazyky a námraza. Ve středu se bude při mrznoucích srážkách v severní polovině Čech a na Moravě a ve Slezsku tvořit ledovka.
Ve čtvrtek nejvyšší denní teploty vystoupají na sedm stupňů Celsia, v pátek už na deset stupňů. Před vánočním víkendem bude v Česku převážně zataženo s deštěm, na Moravě zpočátku ojediněle mrznoucím.
Na Štědrý den předpovídají meteorologové zataženo až oblačno, na většině území déšť nebo přeháňky. Později o svátcích se srážky objeví jen místy a na horách budou smíšené nebo sněhové. Na začátku víkendu bude přes den i 11 stupňů Celsia. Mrznout ale nebude ani v noci, nejnižší noční teploty mají být zpočátku devět až pět stupňů. Na přelomu tohoto a příštího týdne se pak začne znovu ochlazovat.
Výraznější ochlazení ale přijde podle měsíčního výhledu počasí až v posledním týdnu před polovinou ledna, kdy i přes den by se teploty měly v týdenním průměru maxim držet kolem nuly. V tomto a příštím týdnu by to mělo být kolem plus čtyř stupňů Celsia, v prvním lednovém týdnu kolem plus dvou stupňů. V noci má ale spíš mrznout až do poloviny ledna, týdenní průměr nejnižších teplot ČHMÚ předpokládá ve třech týnech do 8. ledna kolem minus dvou stupňů Celsia, v následujícím týdnu kolem minus šesti stupňů.
"Srážkově očekáváme první týden předpovědi (19. až 25. prosince) nadprůměrný, další tři týdny by měly být spíše průměrné," doplnili meteorologové. Dlouhodobě upozorňují, že úspěšnost výhledu se pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent a předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro příslušná období.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK/ČHMÚ
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Vrch Klobouček v Brdech se stal maloplošným chráněným územím
•V týdnu se postupně oteplí, o Vánocích bude pršet
•Na středočeských silnicích nižších tříd se mohou objevit zledovatělé úseky
Další články
Chřipky, virózy a respirační onemocnění jsou na vzestupu v celém regionu
Spousty dětí, ale i dospělých trpí v současné době nachlazeními, virózami, ale i …
Po nehodě skončilo auto na střeše v potoce
Ve středu 10. prosince krátce před sedmou hodinou ranní byla policie přivolána k …
FOTO
Příbramské gymnázium se připojilo k studentskému protestu za klima
V úterý 9. prosince v 9:35 vyšli studenti Gymnázia Příbram před budovu školy, aby se …
ANKETA
Černé a šedé e-shopy s dálničními známkami vás mohou připravit o desetitisíce. Na co si dát pozor při nákupu?
Elektronická dálniční známka v Česku funguje už pět let. Přesto se na internetu stále …
Adventní koncert FIT SENIOR přilákal do auly přes stovku návštěvníků
Příbram se opět rozezněla adventními tóny. Třetí ročník koncertu FIT SENIOR přivedl do …
„Rozpočet je proinvestiční, máme finanční rezervu. Bazén se blíží,“ říká místostarosta Karpíšek
Město Příbram schválilo rozpočet na rok 2026 i střednědobý výhled do let 2027–2028. …
ROZHOVOR
Nové výsadby vracejí brdským lesům jejich přirozenou podobu
V CHKO Brdy probíhá řada projektů zaměřených na obnovu a podporu přirozené druhové …
Ježíšek v útulku: Adventní nadílka pro chlupáče v Lazci
V předvánočním čase se v Příbrami chystá akce, která potěší nejen psí obyvatele …
FOTOGALERIE
Dopravní omezení v Příbrami: Dlouhá ulice bude v úterý uzavřena kvůli jeřábu
Adventní doprava v Příbrami si vyžádá od řidičů další dávku trpělivosti. K už …
Doprava
Vánoce v hornickém domku i pod zemí: Muzeum láká na sváteční program a výstavu příbramských betlémů
Předvánoční atmosféra, tradiční řemesla, koledy i prohlídky podzemí. Příbramské …




