Jaké bude počasí do konce prázdnin? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď
15. srpna 2023 (07:07)
foto: pixabay
V aktuálním týdnu dochází k výraznému vzestupu teplot, a průměrné týdenní teploty se tak dostanou do extrémních hodnot.
Teploty se budou tento týden vytrvale držet okolo tropické třicítky a teplé budou i noci. V úterý bude až 33 stupňů Celsia a v sobotu až 34 stupňů. Vyplývá to z týdenní předpovědi počasí na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Horké letní počasí budou provázet přeháňky a bouřky, které mohou být i silné s intenzivními dešti. Ráno se ojediněle mohou objevovat mlhy.
"První srpnová dekáda byla velmi chladná a deštivá. O víkendu se už ale na naše území vrátilo léto v plné parádě a letní počasí nás bude provázet i celý týden. Maximální teploty budou na celém území nad letní hranicí 25 stupňů Celsia a nezřídka budou atakovat i tropických 30 stupňů Celsia. Nejsou vyloučeny ani tropické noci, kdy teplota vzduchu neklesne pod 20 stupňů," uvedli meteorologové na facebooku.
Teploměr může v úterý ukázat i 33 stupňů. ČHMÚ dnes vydal výstrahu před vysokými teplotami, která platí do úterního večera. V dalších dnech budou teplotní maxima podle předpovědi dosahovat až 31 nebo 32 stupňů. V sobotu pak může teplota stoupnout až na 34 stupňů. V neděli a na začátku příštího týdne bude dál až 32 stupňů.
Počasí bude střídavě oblačné až polojasné, nebo jasné až polojasné. Na celý týden předpovídají meteorologové přeháňky i bouřky, které mohou být místy silné.
"V aktuálním týdnu od 14. srpna dochází k výraznému vzestupu teplot, a průměrné týdenní teploty se tak dostanou do extrémních hodnot. To znamená, že týdenní období přibližně od začátku druhé poloviny srpna bude patřit mezi nejteplejší od roku 1931," sdělili pracovníci ČHMÚ v měsíčním výhledu počasí. V druhé polovině příštího týdne začnou podle meteorologů teploty pozvolna klesat, ale týdenní průměr teplot přesto zůstane nadprůměrný. V následujících dvou týdnech do 10. září budou teploty na rozhraní průměrných a nadprůměrných hodnot.
Horké letní počasí se do republiky v posledních dnech vrátilo po mimořádně chladném a deštivém začátku srpna. Počátek druhého prázdninového měsíce byl v Česku druhý nejchladnější a nejdeštivější od roku 1991. V průměru bylo 14,9 stupně Celsia a napršelo průměrných 72 milimetrů srážek. Nižší teplota vzduchu byla v období od 1. do 10. srpna naposledy před 18 lety, více srážek v první srpnové dekádě spadlo v roce 2006.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK/ČHMÚ
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Ve středních Čechách je sklizena téměř všechna řepka, obilí zhruba z poloviny
•Vojenské lesy zvou na druhý ročník Brdského stromsázení
•Dnes i v úterý bude až 33 stupňů
Další články
Na D4 ráno hořelo osobní auto, směr na Prahu byl zcela uzavřen
Na dálnici D4 ve směru na Prahu ráno zkomplikoval provoz požár osobního automobilu, …
AKTUALIZOVÁNO
Extrémní vedra znovu udeří naplno. Teploty vystoupají až k 39 °C, od čtvrtka přijde úleva v podobě ochlazení
Na začátku týdne k nám opět proudí mimořádně teplý vzduch od jihozápadu až jihu. …
AKTUÁLNĚ
Konec pohodlí. Obaly na jídlo zdraží, povinnosti přibudou a vlastní krabičky budou povinné
Evropa zpřísňuje pravidla pro obaly — a změny pocítí úplně všichni.
Už od 12. srpna …
AKTUÁLNĚ
Brdské léto v pohybu: Příbramskem burácely parní vlaky, cinkaly koňské postroje a ožila pouť
Sobota 1. srpna patřila na Příbramsku velkolepým akcím, které přilákaly tisíce …
AKTUÁLNĚ
Dobříš má nové sportoviště. Zimní stadion ožije i v létě, areál bude zdarma pro veřejnost
Dobříš pokračuje v modernizaci městských sportovišť. Díky společnému úsilí desítek …
AKTUÁLNĚ
Digitální detox je hitem. Proč si lidé dobrovolně vypínají mobil i sociální sítě?
Mobilní telefon se stal neodmyslitelnou součástí každodenního života. Mnoho lidí po …
ZAJÍMAVOSTI
Rozkvetlé Brdy lákají na jedinečný cyklovýlet. Účastníci zamíří i na dopadovou plochu Tok
Milovníci přírody, cyklistiky i Brd se mohou těšit na výjimečný letní výlet. Muzeum …
PŘÍRODA
Senát smetl návrh na jasnější péči o umírající. Lékaři dál řeší nejtěžší situace bez zákonné opory
Senát zastavil návrh, který měl lékařům ulehčit rozhodování v péči o umírající. Novela …
ZDRAVOTNICTVÍ
Mazutová výtopna na Rynečku čeká na nový osud. Město zvažuje demolici i bytovou výstavbu
Bývalá mazutová výtopna na Rynečku je jedním z největších brownfieldů v Příbrami. …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Dvojitý šok v Oktagonu. Pudilová i její partner Fleury padli — láska drží, klec ne.
Tvrdý večer pro zamilovanou dvojici z MMA světa. Příbramská Lucie Pudilová nastoupila …
SPORT




