20. 7. svátek má Ilja

Jaká je voda v koupalištích, která nesledují hygienici?

11. července 2019   (10:13)
Jaká je voda v koupalištích, která nesledují hygienici?

Krajská hygienická stanice sleduje na Příbramsku kvalitu vody ve dvanácti koupacích oblastech, v ostatních je koupání na vlastní nebezpečí


Krajská hygienická stanice sleduje na Příbramsku kvalitu vody ve dvanácti koupacích oblastech. Stále platí, že koupat se lze ve všech sledovaných koupalištích, jen Pilský a Nový rybník má zhoršené smyslově postižitelné vlastnosti vody. Ani to však nebrání k bezpečnému vykoupání.

Co když se ale chcete vykoupat jinde? Na nesledovaných místech je to vždy na vlastní nebezpečí. Vypravili jsme se proto k několika takovým koupalištím, abychom pro vás zjistili, zda má vůbec smysl sem jezdit. Neprováděli jsme žádné chemické rozbory, ale vsadili jsme na smyslové vjemy. Z koupališť jsme nabrali vodu, abychom získali představu o její čistotě a zároveň jednoduchým pokusem prověřili, zda nejsou ve vodě obsaženy sinice.
 
Testovali jsme v Bohutíně, na Dubenci, v Hluboši, na Popelíkách a na Nováku
Ze všech námi odebraných vzorků je bezkonkurenčně nejčistší voda na Dubenci. 

Zkontaktovali jsme starostu obce Dubenec Jana Vondráška a zeptali se ho, jakým způsobem vodu udržují.

„Protipožární nádrž udržujeme z rozpočtu obce, vodu chemicky ošetřujeme. Bohužel však máme špatné zkušenosti s návštěvníky, kteří nerespektují pravidla. Běžně parkují v zákazu zastavení a nebo parkují na silnici, blokují provoz a znemožňují vjezd kamionové dopravy do obce. Uvažovali jsme nad tím, že už letos nádrž vůbec nenapustíme, ale to bychom byli sami proti sobě, doplatili by na to hlavně naši obyvatelé. Nemáme nic proti tomu, aby se sem lidé jezdili koupat, ale měli by se chovat slušně,“  říká Jan Vondrášek.

Přírodní koupaliště Bohutín, Popelíky i Novák se také mohou pochlubit čistou vodou.

Nejhůře dopadlo koupaliště v Hluboši, které je zčásti pokryté zeleným porostem a vizuálně nepůsobí dobrým dojmem. Toto koupaliště sice v minulosti prošlo rekonstrukcí a částečným vybetonováním, ale problém s kvalitou vody je téměř každoroční. Areál koupaliště je však poslední dobou udržovaný a využívá se k občasným akcím pro děti. 

Test na sinice si můžete udělat sami
Sinice od neškodných řad poznáte pomocí jednoduchého testu.
Naplňte PET lahev až po okraj vodou a nechte ji alespoň dvacet minut na slunci. Podle toho, kolik je ve vodě sinic, mohou na hladině vytvořit tenký prstenec nebo dokonce i silnější vrstvu. A pokud jsou to jen řasy, zůstanou homogenně rozptýlené ve vodě nebo klesnou ke dnu. Problém může nastat v případě, že v rybníku je tolik řas, že se výsledek špatně „odečítá“.

Podle našeho testu to ani v jednom z koupališť  na sinice nevypadá, ale stoprocentní jistotu samozřejmě dokáže přinést až chemický rozbor. 
 
Sinice obsahují toxiny, které se mohou projevit v lepším případě alergií, v horším záněty očí a spojivek, žaludečními obtížemi, bolestí hlavy, malátností, oslabením imunity, až poruchou funkce jater.
 
 

Krajská hygienická stanice sleduje na …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: www.pribram.cz

autor: mir top japDalší články

Nezůstávejte o víkendu doma, když venku má být tak hezky. Poradíme, kam vyrazit Nezůstávejte o víkendu doma, když venku má být tak hezky. Poradíme, kam vyrazit Opět přicházíme s pravidelným přehledem víkendových akcí. 19. července 2019   (21:16) Ve městě přibude pět kamerových bodů Ve městě přibude pět kamerových bodů Městská policie Příbram ve spolupráci s Policií ČR vytipovala sedm lokalit, kde by bylo dobré umístit nové kamerové body. Pět určených míst bude kamerami osazeno do konce letošního roku. 19. července 2019   (17:16) Práce v redakci je akční, ale kolegové mě šetří Práce v redakci je akční, ale kolegové mě šetří "Kluci pracují ve dne v noci, někdy ani nespí, jen aby měli čtenáři aktuální informace,“ říká Miloslava Ritschlová, redaktorka pribram.cz 19. července 2019   (14:27) Namol opilý muž ležel na silnici, přivolaným policistům následně vyhrožoval Namol opilý muž ležel na silnici, přivolaným policistům následně vyhrožoval Nadýchal přes dvě promile 19. července 2019   (11:11) Vyjela ze silnice, zdemolovala auto a skončila v nemocnici Vyjela ze silnice, zdemolovala auto a skončila v nemocnici Dopravní nehoda omezuje provoz v Rožmitále pod Třemšínem 19. července 2019   (09:26) Vrtulník v noci spěchal k těžce zraněnému mladíkovi, který byl po bodnutí do břicha ve vážném stavu! Vrtulník v noci spěchal k těžce zraněnému mladíkovi, který byl po bodnutí do břicha ve vážném stavu! Došlo k vážnému poranění nezletilé osoby 19. července 2019   (08:50) AKTUALIZOVÁNO Komunitní lednice oslavila první rok, hostina se však bohužel nekonala Komunitní lednice oslavila první rok, hostina se však bohužel nekonala Komunitní lednice nefunguje tak, jak bychom si představovali, většinou je prázdná,“ říká Bc. Petra Zemanová, vedoucí týmu služeb sociální péče a sociální pracovnice společnosti Alka 19. července 2019   (06:23) Požár výrobní haly společnosti Ravak prověřil vodovodní síť Požár výrobní haly společnosti Ravak prověřil vodovodní síť Při hasení požáru došlo k výpadku dodávky vody pro obec Lhota u Příbramě a hasiči nakonec museli hledat přírodní zdroje hasební vody 18. července 2019   (20:16) Od začátku července byly v Příbrami odchyceny dvě fenky. Na své majitele čekají v psím útulku v Lazci Od začátku července byly v Příbrami odchyceny dvě fenky. Na své majitele čekají v psím útulku v Lazci Pokud si fenky do 21 dnů od nalezení jejich majitelé nevyzvednou, budou nabídnuty k adopci 18. července 2019   (17:12) Iktové centrum příbramské nemocnice získalo mezinárodní ocenění Iktové centrum příbramské nemocnice získalo mezinárodní ocenění Centrum se zabývá léčbou cévní mozkové příhody neboli mrtvice. 18. července 2019   (14:41)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz