18. 9. svátek má Kryštof

Jaká je voda v koupalištích, která nesledují hygienici?

11. července 2019   (10:13)
Jaká je voda v koupalištích, která nesledují hygienici?

Krajská hygienická stanice sleduje na Příbramsku kvalitu vody ve dvanácti koupacích oblastech, v ostatních je koupání na vlastní nebezpečí


Krajská hygienická stanice sleduje na Příbramsku kvalitu vody ve dvanácti koupacích oblastech. Stále platí, že koupat se lze ve všech sledovaných koupalištích, jen Pilský a Nový rybník má zhoršené smyslově postižitelné vlastnosti vody. Ani to však nebrání k bezpečnému vykoupání.

Co když se ale chcete vykoupat jinde? Na nesledovaných místech je to vždy na vlastní nebezpečí. Vypravili jsme se proto k několika takovým koupalištím, abychom pro vás zjistili, zda má vůbec smysl sem jezdit. Neprováděli jsme žádné chemické rozbory, ale vsadili jsme na smyslové vjemy. Z koupališť jsme nabrali vodu, abychom získali představu o její čistotě a zároveň jednoduchým pokusem prověřili, zda nejsou ve vodě obsaženy sinice.
 
Testovali jsme v Bohutíně, na Dubenci, v Hluboši, na Popelíkách a na Nováku
Ze všech námi odebraných vzorků je bezkonkurenčně nejčistší voda na Dubenci. 

Zkontaktovali jsme starostu obce Dubenec Jana Vondráška a zeptali se ho, jakým způsobem vodu udržují.

„Protipožární nádrž udržujeme z rozpočtu obce, vodu chemicky ošetřujeme. Bohužel však máme špatné zkušenosti s návštěvníky, kteří nerespektují pravidla. Běžně parkují v zákazu zastavení a nebo parkují na silnici, blokují provoz a znemožňují vjezd kamionové dopravy do obce. Uvažovali jsme nad tím, že už letos nádrž vůbec nenapustíme, ale to bychom byli sami proti sobě, doplatili by na to hlavně naši obyvatelé. Nemáme nic proti tomu, aby se sem lidé jezdili koupat, ale měli by se chovat slušně,“  říká Jan Vondrášek.

Přírodní koupaliště Bohutín, Popelíky i Novák se také mohou pochlubit čistou vodou.

Nejhůře dopadlo koupaliště v Hluboši, které je zčásti pokryté zeleným porostem a vizuálně nepůsobí dobrým dojmem. Toto koupaliště sice v minulosti prošlo rekonstrukcí a částečným vybetonováním, ale problém s kvalitou vody je téměř každoroční. Areál koupaliště je však poslední dobou udržovaný a využívá se k občasným akcím pro děti. 

Test na sinice si můžete udělat sami
Sinice od neškodných řad poznáte pomocí jednoduchého testu.
Naplňte PET lahev až po okraj vodou a nechte ji alespoň dvacet minut na slunci. Podle toho, kolik je ve vodě sinic, mohou na hladině vytvořit tenký prstenec nebo dokonce i silnější vrstvu. A pokud jsou to jen řasy, zůstanou homogenně rozptýlené ve vodě nebo klesnou ke dnu. Problém může nastat v případě, že v rybníku je tolik řas, že se výsledek špatně „odečítá“.

Podle našeho testu to ani v jednom z koupališť  na sinice nevypadá, ale stoprocentní jistotu samozřejmě dokáže přinést až chemický rozbor. 
 
Sinice obsahují toxiny, které se mohou projevit v lepším případě alergií, v horším záněty očí a spojivek, žaludečními obtížemi, bolestí hlavy, malátností, oslabením imunity, až poruchou funkce jater.
 
 

Krajská hygienická stanice sleduje na …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: www.pribram.cz

autor: mir top japDalší články

Ženou regionu se stala zakladatelka spolku Radost Příbramáčkům Ženou regionu se stala zakladatelka spolku Radost Příbramáčkům Jana Puklová Havelková. To je letošní Žena regionu pro Středočeský kraj 18. září 2019   (07:33) V Alce mají srdce na pravém místě. Přijďte se přesvědčit V Alce mají srdce na pravém místě. Přijďte se přesvědčit Handicapovaní klienti a jejich rodiny mají v Alce vždy dveře otevřené. Dnes budete moci vstoupit i vy 18. září 2019   (06:13) Vodním záchranářům na Slapech letos mírně přibylo zásahů Vodním záchranářům na Slapech letos mírně přibylo zásahů Nejzávažnější případ sezóny byla resuscitace jednačtyřicetiletého muže, který trpěl Romano-Wandrovým syndromem. Byl podán jeden výboj pomocí AED. Při součinnosti s ZZS byl pacient přiveden do plného vědomí. 17. září 2019   (20:20) Hořící vůz skončil v příkopu Hořící vůz skončil v příkopu Řidič vyvázl bez zranění 17. září 2019   (17:32) Děti z mateřinek navštívily minizoo na Nováku Děti z mateřinek navštívily minizoo na Nováku Ochrana fauny ČR představila dětem zvířata, žijící v minizoo na Novém rybníku. 17. září 2019   (16:35) Zloději se zaměřili na hygienu, odcizili i mýdlo Zloději se zaměřili na hygienu, odcizili i mýdlo Během dvou dnů řešili příbramští policisté tři vloupání do objektů. 17. září 2019   (14:03) Kriminalisté obvinili dva dealery drog. Jeden se hájil tím, že konopí pěstuje, protože se mu rostlinka líbí Kriminalisté obvinili dva dealery drog. Jeden se hájil tím, že konopí pěstuje, protože se mu rostlinka líbí Dva bratři ve věku přes 40 let prodávali na Příbramsku drogy. Při své činnosti sice nespolupracovali, ale rozhodně si nepřekáželi. Každý měl svou specializaci, jeden se zaměřoval na kokain, druhý na marihuanu a pervitin. 17. září 2019   (13:06) Držitelé průkazů ZTP a ZTP/P budou mít parkování první dvě hodiny zdarma Držitelé průkazů ZTP a ZTP/P budou mít parkování první dvě hodiny zdarma Na program včerejšího jednání Rady města byl opětovně zařazen bod týkající se placeného parkování pro držitele průkazů ZTP a ZTP/P 17. září 2019   (10:21) Věznice Příbram chystá cvičení: Převrácený autobus a vězni na útěku Věznice Příbram chystá cvičení: Převrácený autobus a vězni na útěku V souvislosti s cvičením bude vyhlášen trauma plán. 17. září 2019   (09:02) Nohu z plynu! Kde tento týden budou policisté měřit rychlost? Nohu z plynu! Kde tento týden budou policisté měřit rychlost? Přinášíme informace o místech, kde se budou zdržovat policisté. 17. září 2019   (07:53)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz