30. 6. svátek má Šárka

Jak zvládnout se psem silvestrovské oslavy

30. prosince 2022   (10:44)
Jak zvládnout se psem silvestrovské oslavy
foto: pixabay

Silvestr je pro mnoho zvířat stresujícím zážitkem. Je to především kvůli ohlušujícím zvukům ohňostrojů a petard. I když se s nimi často může pes setkat i během roku, na silvestra se výbuchy a hvízdání raket koncentrují do krátkého časového období.


Oslavy příchodu nového roku jsou v plném proudu. Rachejtle, které po celý poslední den v roce vybuchují, mohou nejednoho psa pořádně vystresovat. Najít ve městě místo, kde by byli hluku petard ušetřeni, není totiž vůbec snadné. Strach psa se může projevit tak, že může mít snahu prchnout anebo se schovat na místa, která obvykle nenavštěvuje. Psi mají totiž sluch mnohem jemnější než člověk. Dokáží slyšet i zvuky, které my neslyšíme.

Pokud má váš čtyřnohý miláček strach z blížících se oslav, je vhodné dopředu připravit nějaká řešení. Jsou známé i případy, kdy pejsek proskočí zaskleným oknem. Připravte ho na nadměrný hluk předem, zvykejte ho – pouštějte například zvuky bouřky, střelby či ohňostroje, a přitom na něj mluvte nebo ho hlaďte. Pes bude mít zvuky spojené s příjemnými věcmi a uvidí, že se jeho lidská smečka chová úplně normálně. Někteří psi jsou z petard vystrašení a může u nich vzniknout psychický problém, který bude přetrvávat delší dobu.
Psa bychom neměli utěšovat, ale spíše se ho snažit rozptýlit hrou. Pokud se doslova klepe a chce se schovat pod postel nebo k vám do náruče, umožněte mu to. Rozhodně ho za jeho strach netrestejte, ale nedávejte mu ani pamlsky. Mohl by si myslet, že se chová správně a vy ho odměňujete.
V době vrcholících ohňostrojů zavřete okna, zatáhněte závěsy nebo žaluzie. Na psa mluvte v klidu a chovejte se normálně. Pokud si bude chtít zalézt někde v bytě, nenuťte ho, aby byl u vás. Někteří "pejskaři" zavírají svého čtyřnohého miláčka například do koupelny, ale to rozhodně nedělejte, zavřete ho do tmy a s jeho strachem ho tam necháte samotného.

Ke zklidnění je také možné navštívit veterináře. Ten může doporučit jeden z mnoha přípravků, který psa dokonale uklidní. Nedávejte mu nic dle vlastního uvážení bez konzultace s veterinářem, psovi by léky mohly uškodit.
Večerní procházku nenechávejte proto na půlnoc s tím, že se půjdete podívat na ohňostroj a psa při tom vyvenčíte. Naopak s ním jděte ven v době, kdy ještě žádné dělobuchy nejsou. Nezapomeňte psovi dát obojek s kontaktem na vás, kdyby se přeci jen ztratil (mít psa označeného čipem není na škodu nikdy).
I po skončení silvestrovského veselí čeká na psy vážné nebezpečí v podobě nevybuchlých raket a petard. Na zbytky ohňostrojů narazíte při novoroční procházce na každém kroku. V drtivé většině se jedná o prázdné papírové obaly.
Ani silvestrovská pyrotechnika, i když má všechny certifikáty a osvědčení, není ale stoprocentní. Malé procento je vadné, při odpálení selže, někdy raketa vyletí a nevybuchne. Mezi prázdnými obaly se tak mohou vyskytovat i kusy, které stále obsahují pyrotechnickou náplň.
Exploze papírové ruličky, jež byla silvestrovskou raketou, ve chvíli, kdy ji váš pes očuchává nebo ji dokonce vezme do tlamy, má téměř vždy vážné následky. Proto na novoroční procházce venčete psa na vodítku a dávejte pozor, o jaké předměty jeví zájem.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka








Související


Další články

Vážná nehoda v Březnici: Chodec zakopl na chodníku a padl hlavou na projíždějící autobus, na hřišti přistál vrtulník Vážná nehoda v Březnici: Chodec zakopl na chodníku a padl hlavou na projíždějící autobus, na hřišti přistál vrtulník K nešťastné dopravní nehodě došlo v úterý v podvečer na náměstí v Březnici na … AKTUALIZOVÁNO Nový přístup k duševnímu zdraví: Švédsko radí nejdřív přírodu, až pak si dejte léky. Nový přístup k duševnímu zdraví: Švédsko radí nejdřív přírodu, až pak si dejte léky. Švédsko dlouhodobě patří mezi země, které berou duševní zdraví vážně. Nejen v … LIFESTYLE Středočeští silničáři posouvají kvůli počasí některé práce na večerní dobu Středočeští silničáři posouvají kvůli počasí některé práce na večerní dobu Středočeští silničáři posouvají některé práce na večerní a noční dobu. Konkrétně jde … AKTUÁLNĚ Na Slapech pokračuje oprava silnice na hrázi, řidiči musejí úsek objíždět Na Slapech pokračuje oprava silnice na hrázi, řidiči musejí úsek objíždět Na Slapské přehradě pokračuje generální oprava mostu a silnice na hrázi, která začala … AKTUÁLNĚ Prázdniny mohou skončit tragédií. Policie připomíná, jak ochránit děti před nejčastějšími úrazy Prázdniny mohou skončit tragédií. Policie připomíná, jak ochránit děti před nejčastějšími úrazy Letní prázdniny jsou pro děti obdobím her, výletů a dobrodružství. Právě během nich … AKTUÁLNĚ Chystáte se s chlupáčem za hranice? Takhle zvládnete přípravu bez stresu Chystáte se s chlupáčem za hranice? Takhle zvládnete přípravu bez stresu Léto je obdobím dovolených a mnoho lidí si odpočinek neumí představit bez svého … NEPŘEHLÉDNĚTE PID se propojí s Jihočeským krajem. S jízdenkou nově dojedete i na Orlík nad Vltavou PID se propojí s Jihočeským krajem. S jízdenkou nově dojedete i na Orlík nad Vltavou Cestující veřejnou dopravou ve středních Čechách čeká od středy 1. července několik … AKTUÁLNĚ Černé pondělí na Příbramsku: U Hluboše narazila dodávka do pařezu, na místo letěl opět i vrtulník Černé pondělí na Příbramsku: U Hluboše narazila dodávka do pařezu, na místo letěl opět i vrtulník Černé pondělí pro řidiče na Příbramsku pokračuje dalším zásahem záchranných složek. Na … AKTUALIZOVÁNO Po čelním střetu s osobním autem skončil autobus u Jinec v příkopu, na místo letěl i vrtulník Po čelním střetu s osobním autem skončil autobus u Jinec v příkopu, na místo letěl i vrtulník K vážně vypadající dopravní nehodě došlo v pondělí odpoledne na silnici 118 u obce … AKTUALIZOVÁNO
Sdílené dětství: Když rodiče zveřejňují život svých dětí dřív, než se naučí mluvit Sdílené dětství: Když rodiče zveřejňují život svých dětí dřív, než se naučí mluvit Fotka z ultrazvuku, první krůčky, koupání ve vaně nebo záchvat vzteku v obchodě. To … NÁZOR
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz