29. 9. svátek má Michal

Jak zpomalit, a přitom začít stíhat

23. listopadu 2020   (11:44)
Jak zpomalit, a přitom začít stíhat
foto: pribram.cz_Zuzana Slabová

Cítíte se často pod časovým presem a ovlivňuje to váš každodenní život? Instruktorka, učitelka jógy a psychoterapeutka Zuzana Slabová z Příbrami radí, jak se s časem spřátelit. Ukážeme si i praktické cvičení.


Instruktorka, učitelka jógy a psychoterapeutka Zuzana Slabová z Příbrami radí, jak se s časem spřátelit. Mnohdy se dobrovolně vystavujeme pocitům, které nás stresují. Mezi ně patří například pocity napětí, starosti i ohledně maličkostí nebo představování si nejhorších možných scénářů. Potom nás trápí bolesti hlavy, zad a nemůžeme spát. Jak s tím pracovat?

Položte si základní otázku. Co vás konkrétně stresuje? Čekání ve frontách, pomalá technika, dav lidí, dopravní zácpa. Stává se, že zanedbáváte své potřeby? Dnešní doba na všechny z nás klade velké nároky, přijímáme nové a nové role, ale z těch předchozích moc neubývá. Nelze ale stíhat vše, už vůbec ne, na 100 %. Když se nám to však nedaří, vnímáme špatnou náladu a jsme vůči sobě přehnaně kritičtí. Bojíme se nedělat nic, jen tak být. Myslíme si, že zvyšujeme výkonnost, ale opak je pravdou. Posilujeme tím našeho autopilota, který řídí náš život. Děláme jedno, ale už v danou chvíli přemýšlíme o dalším, vzniká tu šílené tempo a pocit, že nic nestíháme.
Když se nad tím zamyslíme, tak člověk nepřestal mít čas, protože den má stále 24 hodin. V přírodě a jejích biologických cyklech žádný stres z nedostatku času neexistuje. Vše v ní jde svým tempem. Příroda lidi držela v přirozeném tempu a tím je chránila před zaneprázdněností. Ekonomické teorie, které se zaměřují na neustálý růst, velmi přispěly k našim problémům s časem.
Malé děti nám mohou být vzorem, jak nakládat s časem a být k němu absolutně pozorní. Žijí tady a teď, když si hrají, hrají si na 1000 %, když se vztekají, cítí vztek.

Náš mozek dokáže dávat plnou pozornost pouze jedné věci. Takže pokud se zaměříme na to, co nyní cítíme, už nemáme prostor pro přemýšlení o tom, že toho máme na dnešek v plánu moc. 

Ve chvílích, kdy se cítím jako otrok času, je dobré se zastavit a s nadhledem se podívat na to, co daná situace spouští. Např. pocity vyčerpanosti, podráždění apod. Pokud svůj stres nenecháme rozjet do sebezničujících procesů, je tu šance najít řešení situace. V ten okamžik můžeme jen tak sedět a vnímat svůj dech tady a teď, nechat zklidnit své emoce, pocity v těle...
Abychom s časem vycházeli, musíme ho přestat vnímat jako nepřítele. Přestaňme tak čekat na "potom", kdy přijde ta správná doba žít podle našich představ. Platí to i v případě, že nás život nyní vůbec nešetří. Neplánujme, neřešme minulost. Přítomnost je lepší, čas v ní běží pomaleji, navíc si to, co prožíváme uvědomujeme. 
Praktické cvičení

Pohodlně se usaďte a položte si před sebe hodiny s vteřinovou ručičkou nebo čas na mobilu, kde se ukazují i vteřiny. Zkuste se zaměřit na pozorování a vědomé prožívání, jak se pohybuje čas. Vnímejte své myšlenky nad časem a pocity z něho.
1. Nestěžujme si na čas
Věty typu – nestíhám, nedávám to, nemám šanci to stihnout přispívají k vnitřnímu tlaku, napětí a stresu, proto je vědomě odstraňte.
 
2. Buďme bdělí k negativním pocitům
Jak bylo psáno výše, pokud na sobě cítíme negativní pocity, včas se zastavme a jen tak buďme.
3. Stanovme si intervaly pro sebe
Nezapomeňme, jak moc je důležitá péče o duševní zdraví a pravidelně si to dopřejme bez špatného svědomí.

4. Reálné plánování
Dávejme si reálné cíle, které lze splnit.
5. Vytřiďme časožrouty

Velkým žroutem času jsou zlozvyky nebo neužitečné návyky, např. sociální sítě. Zbavme se jich. Věci, které dělat nemusíme, nedělejme. Nepřeskakujme z jedné věci na druhou. To, že uděláme 10 věcí najednou neznamená, že toho stihneme víc. Co začneme, snažme se dokončit. Chvalme se, když se něco povede.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz_Zuzana Slabová
autor: Jana Fedorová

Další články

Král: Nová cyklotrasa opět ukazuje, že radnice má v oblibě polovičatá řešení Král: Nová cyklotrasa opět ukazuje, že radnice má v oblibě polovičatá řešení Zastupitel města Příbrami Vladimír Král (Šance pro Příbram) reaguje na nově vznikající … Kvůli ptačí chřipce muselo být letos utraceno přes čtvrt milionu ptáků Kvůli ptačí chřipce muselo být letos utraceno přes čtvrt milionu ptáků Ptačí chřipka se nyní vyskytla v obci Trhové Dušníky. V okolí ohniska se vytyčí … Po čtyřech měsících se v ČR znovu objevila ptačí chřipka, je na Příbramsku Po čtyřech měsících se v ČR znovu objevila ptačí chřipka, je na Příbramsku Ohnisko je v malochovu v obci Trhové Dušníky. V Rožmitále se konala Myslivecko-rybářská slavnost spojená s výlovem Sadoňského rybníka V Rožmitále se konala Myslivecko-rybářská slavnost spojená s výlovem Sadoňského rybníka V Rožmitále pod Třemšínem se konal v sobotu 25. září další ročník Myslivecko-rybářské … Česko slaví svátek svatého Václava. Podle legend pečoval o chudé a založil v zemi tradici pěstování vína Česko slaví svátek svatého Václava. Podle legend pečoval o chudé a založil v zemi tradici pěstování vína V kalendáři na svátek Václava připadá Den české státnosti. Proč se vůbec slaví a jaké … Jak bude v příštích týdnech? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Jak bude v příštích týdnech? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Nejchladnější byl v tomto období rok 1972, kdy průměr klesl na šest stupňů. Naopak v … ŘSD ve středu zahájí opravu silnice I/18 v úseku Líchovy - Břekova Lhota ŘSD ve středu zahájí opravu silnice I/18 v úseku Líchovy - Břekova Lhota Provoz bude řízený kyvadlově. K pocitu bezpečí se můžete vyjádřit v dotazníkovém šetření K pocitu bezpečí se můžete vyjádřit v dotazníkovém šetření Čas na vyplnění a odevzdání dotazníku je do 31. října 2021. Podívejte se, kdo na Příbramsku kandiduje do Poslanecké sněmovny Podívejte se, kdo na Příbramsku kandiduje do Poslanecké sněmovny Volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční v pátek 8. října a v sobotu 9. října.
Říjnová výzva 10 000 kroků startuje za pár dní Říjnová výzva 10 000 kroků startuje za pár dní Zcela nejpřirozenějším lidským pohybem je chůze. Aniž bychom o tom přemýšleli, …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz