26. 4. svátek má Oto

Jak vidí nový místostarosta, ekonom Martin Buršík, nejbližší budoucnost města?

ROZHOVOR
22. listopadu 2018   (06:03)
Jak vidí nový místostarosta, ekonom Martin Buršík, nejbližší budoucnost města?

„Do Příbrami musíme přivést firmy, které budou zaměstnance dostatečně platit. Jako nutnost vnímám také umožnit lidem, kteří tu chtějí žít, aby si pořídili důstojné bydlení a nemuseli se stěhovat jinam.“ říká místostarosta Martin Buršík.


Místostarostou byl v nedávných komunálních volbách zvolen pro mnohé neznámý Ing. Martin Buršík, MBA. Po studiích ekonomiky a managementu v ČR i zahraničí žil v Americe, Velké Británii, Irsku i na Slovensku. Pracoval na pozicích krizového managementu, řídil finance velkých firem. V Příbrami zakotvil díky manželce před šesti lety. Je náruživým sportovcem, hraje basketbal a miluje jízdu na kole. Zejména Brdy ho ohromily, protože jak sám říká: „Rodná Haná je placka, šlapat v kopcích Brd je větší zábava.“

Z jakého důvodu jste se dal na komunální politiku?

Určitě to je spojené s tím, že jsem v zahraničí viděl, jak jde vše zvelebit, aby se dalo krásně žít. Nechtěl jsem však rodinu odsud stěhovat přes půl světa. Než abychom hledali něco lepšího v cizině, rozhodl jsem se, že energii místo do hledání, věnuji Příbrami.

Co vidíte jako zásadní pro město?

Základními kameny každého města jsou jeho obyvatelé. Ti začali před lety spolu s uzavřením dolů Příbrami ubývat. Průmysl, který tu byl stovky let, přestal fungovat. Pro mě je nejdůležitějším cílem, aby počet obyvatel rostl. Dokud tady budeme platit 16 tisíc hrubého, zatímco za stejnou práci si lidé mohou v Praze vydělat skoro jednou tolik, pak prostě dojíždět budou. Musíme sem přitáhnout takové investory, kteří budou zaměstnance platit tak, aby nemuseli za prací odjíždět, tak jako funguje například dobříšský Bobcat.
S tím hodně souvisí bytová výstavba a umožnění lidem postavit si vlastní dům. Město Příbram má své pozemky, které jsou určené k výstavbě. Budu tlačit na zasíťování těchto pozemků a postupný prodej obyvatelům, aby mohli bydlet nadále v Příbrami a nemuseli se stěhovat pryč. Tyhle dvě věci jsou rozhodně základem. Řešit se musí samozřejmě parkování, doprava, silnice, také například veřejné osvětlení.

Doba, kdy jsme mohli žádat Evropskou unii o dotace ve výši 85 % nákladů je dávno pryč. Dnes je Česká republika pro EU bohatým státem a můžeme žádat o třicet, vyjímečně o padesát. Město však prostředky na investování má.


V čem tedy vidíte finanční rezervy města?

Požádal jsem o soupis veškerého majetku města Příbram. Jsou to miliardy korun v nemovitostech. Mnoho z nich je nevyužívaných, protože jsou v dezolátním nebo neprovozovatelném stavu. Určitě by stálo za to zvážit, jestli není lepší některé takové objekty prodat, když jsme dvacet a vice let nebyli jako město schopni rozhodnout, co s nimi. Z toho by například vznikly prostředky na zasíťování zmíněných pozemků. Nemá smysl stále opakovat, že se jedná o nevratný krok. Je potřeba uvážlivě jednat.

Jaké další finanční investice Příbram čekají v nejbližší době?

Čeká nás aquapark, sám jsem pro celkovou rekonstrukci, vytvoření opravdového aquaparku. Náklady se v poslední variantě pohybují kolem 350 milionů. Nemyslím, že je to správné. Rád bych, aby se rozpočet pohyboval mezi 250 až 300 miliony korun a nesebrali jsme střelivo ostatním investičním projektům, aquapark není všechno. Možností je například v aquaparku vytvořit o něco menší saunový svět nebo nepořizovat nové vybavení fitcentra, pokud vysoutěžíme nájemce s vlastním vybavením.

Byl bych rád, kdyby se dostalo také na rekonstrukci sportovní haly. Například volejbalový klub musí každoročně žádat o výjimky, aby se zde mohla hrát nejvyšší soutěž, protože hala nesplňje požadovanou výšku stropu. Pro sporty jako basketbal, malá kopaná a házená nemáme ani jedno kryté hřiště s odpovídajícími rozměry a vybavením. Se zástupci fotbalu a ledního hokeje budu teprve hovořit, ale i tam jsou možnosti rozvoje zřejmé.

Jak z pohledu ekonoma vnímáte případné zadlužení města?

Příbram má po mnoha letech na účtech slušnou rezervu přibližně 200 milionů korun, která je úzce spjatá s plánovanou investicí do aquaparku. Podle metodiky Ministerstva financí bychom si mohli půjčit 400 milionů, aniž bychom se vystavili nějakému riziku a ohrozili hospodaření města. Nejsem pro bezhlavé zadlužování, ale
je dobré si říct, že máme v tomto obrovský komfort, který asi nikdo ještě neřekl takhle nahlas.


Děkujeme panu místostarostovi za rozhovor a přejeme mnoho štěstí a zdaru v práci i osobním životě.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: jk

autor: jkDalší články

Technické služby začnou sekat trávu již toto pondělí, čeká na ně 85 hektarů Technické služby začnou sekat trávu již toto pondělí, čeká na ně 85 hektarů V minulém roce stihly technické služby posekat městskou zeleň nejméně třikrát. 26. dubna 2019   (11:30) Policisté pátrají po šestnáctiletém chlapci Policisté pátrají po šestnáctiletém chlapci Mladík se může skrývat u svých kamarádů 26. dubna 2019   (09:30) Děti se budou moct vyřádit v divadle už 26. května Děti se budou moct vyřádit v divadle už 26. května Jednotné vstupné je 90 Kč. Platí po celý den a na všechny atrakce. 26. dubna 2019   (08:23) Rekonstrukce mostu u Řitky může vyjít až na 43,5 milionů Rekonstrukce mostu u Řitky může vyjít až na 43,5 milionů Na opravu mostu se již hledá zhotovitel. 26. dubna 2019   (06:27) Čarodějnice na Nováku si užily především děti Čarodějnice na Nováku si užily především děti Na Nováku byla zahájena letošní sezóna čarodějnicemi. 25. dubna 2019   (20:09) Turisté se 18. května vydají na 54. ročník pochodu Praha-Prčice Turisté se 18. května vydají na 54. ročník pochodu Praha-Prčice Pěší dostanou na výběr 16 tras 25. dubna 2019   (16:12) Na Nováku nově také koloběžky Na Nováku nově také koloběžky Největším sportovištěm v Příbrami je areál Nového rybníka, který v posledních letech se začínající sezonou nabízí vždy novou aktivitu pro sportovce. 25. dubna 2019   (13:29) Na dnešní odpoledne je již Novák připraven Na dnešní odpoledne je již Novák připraven Dnes proběhnou na Nováku čarodějnice. 25. dubna 2019   (11:43) V Husově ulici se zasekl autobus. Silnice je neprůjezdná! V Husově ulici se zasekl autobus. Silnice je neprůjezdná! Momentálně probíhají vyprošťovací práce. 25. dubna 2019   (09:48) AKTUÁLNĚ Most přes dálnici D4 u Řitky byl včera uzavřen, je v havarijním stavu Most přes dálnici D4 u Řitky byl včera uzavřen, je v havarijním stavu V brzké době se dá čekat oprava mostu a s tím spojená omezení. 25. dubna 2019   (08:19)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz