25. 8. svátek má Radim
Zpravodajství   »   Doprava   |   Z regionů

Jak vidí městskou dopravu cestující vyjádřily dotazníky

10. září 2018   (08:00)
Jak vidí městskou dopravu cestující vyjádřily dotazníky

Dotazníkové šetření ukázalo nespokojenost a problémy s MHD v Příbrami i to, co cestující oceňují.


V minulém roce byl proveden dotazníkový průzkum ve vybraných domácnostech ve městě Příbram. Cílem tohoto dotazníkového průzkumů bylo kromě jiného zjistit i názor občanů  na kvalitu  MHD a spokojenost s ní. Celkem bylo sečteno 1.655 vyplněných dotazníků, přičemž celkový počet osob zohledněný v průzkumu je 6.682, z toho 3.138 dospělých, 2.913 dětí, 391 studentů a 240 seniorů. Vyjádřilo se cca 20% občanů Příbrami.  Z průzkumu vyplynuly následující údaje:

V běžném pracovním dni vykoná průměrný občan města celkem 2,4 cesty.
 
  • Celkem tedy občané Příbrami vykonají 75 tisíc cest za den, z toho 65 tisíc cest uvnitř samotného města.
  • 9 tisíc cest se odehraje v síti veřejné dopravy
  • 35 tisíc cest je vykonáno individuální automobilovou dopravou (IAD)
  • Ve vnější dopravě (např. při cestách do Prahy) využívá veřejnou dopravu 60% dojíždějících!
  • Nejpopulárnějším způsobem dopravy u dospělých je automobil (56,1%)
  • pěšky se přesunuje (24,8%)
  • pouze 8,4% dospělých využívá přepravu MHD
  • u studentů je nejpopulárnějším způsobem přepravy pěší přesun  (28%)
  • senioři nejčastěji chodí pěšky (30%), automobil využívá 25,8% seniorů, zatímco MHD využívá 22% seniorů

V minulém roce byl proveden dotazníkový …
Objektivní problémy:
Poměr cest na území města mezi MHD a IAD (individuální automobilová přeprava)  je v poměru 1 : 4. Tento nevýhodný poměr negativně ovlivňuje problematiku parkování, a to nejen v centru města. Stále se také zahušťuje doprava ve městě, přestože v síti MHD je volná kapacita, kterou již není možné řešit redukcí spojů.
 
Subjektivní problémy příbramské MHD:
V rámci dotazníkového šetření bylo zjištěno, že nejvíce občanů města si stěžuje na nedodržování jízdního řádu (120), dále potom na přeplněné autobusy (116), vynechávání spojů (88),  neochotní řidiči (85), dlouhé intervaly (50), časté zpoždění (48) málo spojů (48), stará technika (46) , atd.
 
Subjektivní výhody využívání MHD:
Z průzkumu je patrné, že občané Příbrami na MHD nejvíce oceňují její výhodnou cenu (112),  dále potom dostupnost (22), samostatná přeprava dětí (18), hodně zastávek (12), časté spoje (8), atd.
 
Závěr:
Aktuální hodnocení kvality MHD v dotazníkovém průzkumu vyznívá poměrně negativně. To je špatná zpráva na straně jedné, na straně druhé dostává velký prostor výzva pro návrh lepšího dopravního modelu MHD na další období. Budoucí MHD by měla být pro občany o tolik atraktivnější, aby byla schopna konkurovat jiným druhům dopravy, které jsou pro město Příbram v mnoha ohledech zatěžující.
V příštím díle se podíváme na tarify a ceny jízdného.

Ing. Jindřich Vařeka, starosta města Příbram

 

Objektivní problémy: 
Poměr cest na území …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Info: Ing. Jindřich Vařeka
starosta města Příbram

autor: mipDalší články

Po nehodě auta s motorkářem kolabuje doprava na Strakonické Po nehodě auta s motorkářem kolabuje doprava na Strakonické Ve směru na Strakonice očekávejte zdržení 25. srpna 2019   (19:02) Vánoce se nezadržitelně blíží, v Příbrami se začínají prodávat ozdoby Vánoce se nezadržitelně blíží, v Příbrami se začínají prodávat ozdoby Zatímco mnozí z nás tráví letní odpoledne u vody, v příbramském obchodě vybalují vánoční sortiment. 25. srpna 2019   (15:35) Aktuálně: Vážná dopravní nehoda zastavila provoz na dálnici D4, v místě přistál vrtulník Aktuálně: Vážná dopravní nehoda zastavila provoz na dálnici D4, v místě přistál vrtulník Z místa je hlášen větší počet zraněných osob 25. srpna 2019   (12:12) AKTUALIZOVÁNO Nádraží v Rožmitále zaplnily davy lidí Nádraží v Rožmitále zaplnily davy lidí V sobotu 24. srpna proběhla kulturní akce spojená s oslavou 120. výročí JPO 2 Rožmitál pod Třemšínem. 25. srpna 2019   (11:31) Úspěšní angličtináři si v září přijdou pro certifikát Úspěšní angličtináři si v září přijdou pro certifikát Zkoušky Cambridge English proběhly v Příbrami letos potřetí, za tu dobu v Příbrami získalo certifikáty na 150 úspěšných absolventů 25. srpna 2019   (09:23) Severočeši, kteří usilovali o poháry, byli rozneseni na kopytech Severočeši, kteří usilovali o poháry, byli rozneseni na kopytech 1.FK Příbram – FK Jablonec 4:0 (2:0) V sobotu 24. srpna přivítala v 7. kole FORTUNA:LIGY domácí Příbram na svém stadionu Jablonec. 25. srpna 2019   (06:55) Některé domácnosti v Příbrami jsou bez elektřiny Některé domácnosti v Příbrami jsou bez elektřiny Zaměstnanci energetické společnosti pracují na odstranění závady 24. srpna 2019   (19:29) Přijďte si poslechnout Olgu Lounovou. V Příbrami vystoupí zdarma Přijďte si poslechnout Olgu Lounovou. V Příbrami vystoupí zdarma Koncert se uskuteční v Hornickém muzeu v Příbrami. 24. srpna 2019   (15:18) V Příbrami jsou lokality, kam se nedostane těžká hasičská technika V Příbrami jsou lokality, kam se nedostane těžká hasičská technika Ani k jednomu z tzv. křížových domů se nedostane výšková technika. Kritických míst je však v Příbrami daleko více 24. srpna 2019   (12:10) Kvůli trvalému suchu skončí příští týden provoz plavebního výtahu na Orlíku Kvůli trvalému suchu skončí příští týden provoz plavebního výtahu na Orlíku Příští týden poklesne hladina vody pod hranici, která je potřebná pro provoz lodního výtahu 24. srpna 2019   (09:47)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz