27. 5. svátek má Valdemar
Zpravodajství   »   Doprava   |   Z regionů

Jak vidí městskou dopravu cestující vyjádřily dotazníky

10. září 2018   (08:00)
Jak vidí městskou dopravu cestující vyjádřily dotazníky

Dotazníkové šetření ukázalo nespokojenost a problémy s MHD v Příbrami i to, co cestující oceňují.


V minulém roce byl proveden dotazníkový průzkum ve vybraných domácnostech ve městě Příbram. Cílem tohoto dotazníkového průzkumů bylo kromě jiného zjistit i názor občanů  na kvalitu  MHD a spokojenost s ní. Celkem bylo sečteno 1.655 vyplněných dotazníků, přičemž celkový počet osob zohledněný v průzkumu je 6.682, z toho 3.138 dospělých, 2.913 dětí, 391 studentů a 240 seniorů. Vyjádřilo se cca 20% občanů Příbrami.  Z průzkumu vyplynuly následující údaje:

V běžném pracovním dni vykoná průměrný občan města celkem 2,4 cesty.
 
  • Celkem tedy občané Příbrami vykonají 75 tisíc cest za den, z toho 65 tisíc cest uvnitř samotného města.
  • 9 tisíc cest se odehraje v síti veřejné dopravy
  • 35 tisíc cest je vykonáno individuální automobilovou dopravou (IAD)
  • Ve vnější dopravě (např. při cestách do Prahy) využívá veřejnou dopravu 60% dojíždějících!
  • Nejpopulárnějším způsobem dopravy u dospělých je automobil (56,1%)
  • pěšky se přesunuje (24,8%)
  • pouze 8,4% dospělých využívá přepravu MHD
  • u studentů je nejpopulárnějším způsobem přepravy pěší přesun  (28%)
  • senioři nejčastěji chodí pěšky (30%), automobil využívá 25,8% seniorů, zatímco MHD využívá 22% seniorů

V minulém roce byl proveden dotazníkový …
Objektivní problémy:
Poměr cest na území města mezi MHD a IAD (individuální automobilová přeprava)  je v poměru 1 : 4. Tento nevýhodný poměr negativně ovlivňuje problematiku parkování, a to nejen v centru města. Stále se také zahušťuje doprava ve městě, přestože v síti MHD je volná kapacita, kterou již není možné řešit redukcí spojů.
 
Subjektivní problémy příbramské MHD:
V rámci dotazníkového šetření bylo zjištěno, že nejvíce občanů města si stěžuje na nedodržování jízdního řádu (120), dále potom na přeplněné autobusy (116), vynechávání spojů (88),  neochotní řidiči (85), dlouhé intervaly (50), časté zpoždění (48) málo spojů (48), stará technika (46) , atd.
 
Subjektivní výhody využívání MHD:
Z průzkumu je patrné, že občané Příbrami na MHD nejvíce oceňují její výhodnou cenu (112),  dále potom dostupnost (22), samostatná přeprava dětí (18), hodně zastávek (12), časté spoje (8), atd.
 
Závěr:
Aktuální hodnocení kvality MHD v dotazníkovém průzkumu vyznívá poměrně negativně. To je špatná zpráva na straně jedné, na straně druhé dostává velký prostor výzva pro návrh lepšího dopravního modelu MHD na další období. Budoucí MHD by měla být pro občany o tolik atraktivnější, aby byla schopna konkurovat jiným druhům dopravy, které jsou pro město Příbram v mnoha ohledech zatěžující.
V příštím díle se podíváme na tarify a ceny jízdného.

Ing. Jindřich Vařeka, starosta města Příbram

 

Objektivní problémy: 
Poměr cest na území …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Info: Ing. Jindřich Vařeka
starosta města Příbram

autor: mipDalší články

Aktuálně: Dodávka narazila do budovy soudu, jako zázrakem se nikomu nic nestalo Aktuálně: Dodávka narazila do budovy soudu, jako zázrakem se nikomu nic nestalo Došlo k materiálním škodám jak na voze, tak i na budově 27. května 2019   (10:46) AKTUÁLNĚ Divadlo patřilo dětem Divadlo patřilo dětem Slunečné počasí přispělo k hojné účasti třináctého ročníku Divadlo patří dětem. 27. května 2019   (08:41) Letošní Rally Příbram bylo odpískáno. Proč? Letošní Rally Příbram bylo odpískáno. Proč? Zdaleka ne všichni partneři řekli hned své "ano", nad rozpočtem viselo příliš mnoho otazníků 27. května 2019   (05:58) Příbramský lesopark je plný bylinek Příbramský lesopark je plný bylinek Zatímco děti do svých košíků naškubaly, na co přišly, maminky si pečlivě vybíraly jen jedlé kousky 26. května 2019   (18:15) Zelesafest 2019 opět všechny sjednotil, ať už přijeli odkudkoliv Zelesafest 2019 opět všechny sjednotil, ať už přijeli odkudkoliv Od pátku 24. května do neděle se u Kamýka nad Vltavou konal třídenní 17. ročník neziskového hudebního festivalu s názvem Zelesa. 26. května 2019   (13:46) Korzo Obora - kdo přišel, nechtěl domů Korzo Obora - kdo přišel, nechtěl domů Nemalovalo se na obličej, ale na papír. Nechytala se wifina, ale kapři. Nesedělo se u stolu, ale na trávě 26. května 2019   (11:21) Aktuálně: U vážné dopravní nehody přistával vrtulník, odletěl prázdný. Mladík náraz do stromu nepřežil Aktuálně: U vážné dopravní nehody přistával vrtulník, odletěl prázdný. Mladík náraz do stromu nepřežil Tragická dopravní nehoda se odehrála u obce Řeteč 26. května 2019   (08:17) AKTUÁLNĚ Ve Starém Rožmitále se rozezněly zvony Ve Starém Rožmitále se rozezněly zvony Kostel Povýšení sv. Kříže, který je nerozlučně spjat s Jakubem Janem Rybou, otevřel své dveře i na Noc kostelů 26. května 2019   (07:07) FOTOGALERIE Vršovický klokan odkopl 1.FK do barážového duelu proti Zbrojovce Vršovický klokan odkopl 1.FK do barážového duelu proti Zbrojovce 1.FK Příbram – FK Dukla Praha 3:2 (1:1) V sobotu 25. května přivítala v posledním pátém nadstavbovém kole o záchranu FORTUNA:LIGY domácí Příbram na svém stadionu na Litavce Duklu. 25. května 2019   (21:00) Chcete mít v Příbrami parkourové hřiště, psí park, nebo filmový festival? Je to na vás! Chcete mít v Příbrami parkourové hřiště, psí park, nebo filmový festival? Je to na vás! Od 1. června budete mít šanci rozhodnout, který projekt zvítězí 25. května 2019   (17:08)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz