31. 5. svátek má Kamila

Jak uplést bleskovou velikonoční pomlázku. Postup krok za krokem

9. dubna 2023   (08:54)
Jak uplést bleskovou velikonoční pomlázku. Postup krok za krokem
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

Před vlastním pletením je dobré proutky namočit alespoň na 20 až 40 minut do studené vody.


Přestože již nyní nakoupíte pomlázky nejrůznějších druhů i velikostí, zdobené skutečnými stuhami i levnými proužky papíru, největší radost budete mít z pomlázky vlastnoručně vyrobené.

Na pletení pomlázky používáme zásadně vrbu bílou (Salix alba), která roste ze země. Je to keř se světlehnědou kůrou, má olivově zelené výhonky, které poznáme podle toho, že jsou pružné a nelámavé a listy jsou střídavé.
Kvalitu proutků si ověříme ihned na místě - přehneme prut přes ukazovák, pokud nevydrží ohnutí na 90 stupňů a láme se, je pro pletení pomlázky zcela nevhodný. K řezání používáme ostrý nůž nebo nůžky na stříhání stromů. Prut držíme levou rukou, u země mírně ohneme a stříháme co nejníže.
Před vlastním pletením je dobré proutky namočit alespoň na 20 až 40 minut do studené vody. Položíte je do vany, napustíte vodu a zatížíte tak, aby nevyplavaly.

Nyní k vlastnímu postupu:
1) Připravené pruty by měly být přibližně stejně dlouhé i stejně silné.

2) Rozhodneme se, zda budeme plést pomlázku ze šesti nebo osmi prutů, potřebujeme vždy ještě o jeden prut navíc, který použijeme na vytvoření držadla. Rozřízneme jej po délce a zasuneme mezi šest nebo osm srovnaných proutků, ohneme do pravého úhlu a svazek jím omotáme. Konec opět zasuneme mezi proutky a máme hotové držadlo.
Plést můžeme několika postupy:
Ze šesti do kulata
Proutky rozdělíme tak, že máme v každé ruce po třech. Vrchní proutek z levé strany provlékneme kolem středního proutku na pravé straně a vrátíme na nejspodnější pozici zpět na levou stranu. Totéž učiníme s pravým horním proutkem. Tak střídavě postupujeme až ke konci proutků. Dobře a citlivě utahujeme.
Z osmi do čtverhranu
V každé ruce máme po čtyřech proutcích. Horní levý proutek provlékneme mezi proutky č. 6 a 7 na pravé straně, podvlékneme pod spodními dvěma proutky a vrátíme zpět na levou stranu. Totéž učiníme s horním pravým proutkem a střídavě postupujeme.
Z osmi do kulata
Rozdělíme proutky na čtyři a čtyři a pleteme jako ze šesti, s tím rozdílem, že horní proutek z jedné řady vždy obtáčíme kolem dvou středních na protilehlé straně.
Až se bude pletení chýlit ke konci, nezapomeňte zavčas vplést mezi proutky barevné stuhy a provázek na závěrečné svázání pomlázky.
Až se bude pletení chýlit ke konci, …
foto: ČTK

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka








Související


Další články

Nový seznamovací trend „SHREKKING“ šokuje. Lidé randí s „horšími partnery“ schválně Nový seznamovací trend „SHREKKING“ šokuje. Lidé randí s „horšími partnery“ schválně Sociální sítě opět zaplavuje nový vztahový trend, který budí emoce i ostrou kritiku. … LIFESTYLE Příbram má bronz z Balkánu! Jan Štěpánek vybojoval medaili na IMMAF Příbram má bronz z Balkánu! Jan Štěpánek vybojoval medaili na IMMAF Jan Štěpánek z Pankration Gymu Příbram vybojoval na mezinárodním turnaji Balkan Open … SPORT Ředitel ZŠ Březové Hory Mgr. Josef Strejc MBA: Škola má být místem, kde se děti cítí bezpečně a učí se s chutí Ředitel ZŠ Březové Hory Mgr. Josef Strejc MBA: Škola má být místem, kde se děti cítí bezpečně a učí se s chutí ZŠ Březové Hory je jednou z mála škol v Příbrami, která staví výuku na slovním … ROZHOVOR Studenti z Dubna si zahráli na policisty. Vyzkoušeli si zbraně, zásahy i zastavování aut Studenti z Dubna si zahráli na policisty. Vyzkoušeli si zbraně, zásahy i zastavování aut Třicet studentů oboru Bezpečnostně právní činnost ze SOŠ Dubno si vyzkoušelo, jak … FOTO Příbram čeká sportovní nápor. Nový rybník obsadí stovky triatlonistů z celé republiky Příbram čeká sportovní nápor. Nový rybník obsadí stovky triatlonistů z celé republiky Příbram čeká nabitý sportovní víkend. Už 30. a 31. května se areál Nový rybník promění … SPORT Kociánek, drobný klenot brdských lesů Kociánek, drobný klenot brdských lesů Když člověk prochází jarními Brdy, snadno přehlédne jednu z jejich nejpůvabnějších … POZNÁVÁME BRDY Složky IZS v plném nasazení: Páteční odpoledne přineslo havárii na střechu i požár s nadýchaným řidičem Složky IZS v plném nasazení: Páteční odpoledne přineslo havárii na střechu i požár s nadýchaným řidičem Příbramští záchranáři, policisté i hasiči zasahovali během několika hodin u série … AKTUALIZOVÁNO Běžecké kluby místo seznamek? Single lidé mění Tinder za společné kilometry Běžecké kluby místo seznamek? Single lidé mění Tinder za společné kilometry Ještě před pár lety byly běžecké kluby hlavně o sportu. Dnes se z nich stále častěji … ZAJÍMAVOSTI Kam vyrazit s dětmi? Příbramsko zaplaví dětské dny plné her, soutěží i pohádek Kam vyrazit s dětmi? Příbramsko zaplaví dětské dny plné her, soutěží i pohádek Začátek června tradičně patří dětem. Mezinárodní den dětí, který připadá na 1. června, … ZAJÍMAVOSTI
Vypuštěná rysice už běhá po Brdech. Telemetrický obojek prozradil, že se pohybuje v místech, kde se objevují rysí samci Vypuštěná rysice už běhá po Brdech. Telemetrický obojek prozradil, že se pohybuje v místech, kde se objevují rysí samci /FOTO, VIDEO/ Minulý pátek byla v Chráněné krajinné oblasti Brdy navrácena do přírody … BLESKOVÁ ZPRÁVA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz