2. 3. svátek má Anežka




Jak se vám líbí naučné stezky v Brdech? O svůj názor se můžete podělit

9. prosince 2023   (07:09)
Jak se vám líbí naučné stezky v Brdech? O svůj názor se můžete podělit
foto: AOPK ČR, Správa CHKO Brdy / se souhlasem

Dotazník, jehož cílem je zlepšení kvality brdských stezek, zveřejnil web Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.


Naučné stezky jsou stále obvyklejší součástí krajiny, na několik z nich narazíte také v Brdech. „Připravujeme je nejen my, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, ale i další instituce jako Vojenské lesy a statky ČR nebo obce v okolí Brd. Snažíme se, aby byly zajímavé a přínosné,“ informuje web brdy.nature.cz o aktuální možnosti přispět k jejich vylepšení. Krátký webový dotazník zjišťuje znalost místních stezek, názor na úroveň obsahu nebo využitelnost QR kódů na tabulích.

Sedmikilometrová naučná stezka Jordán je zaměřena na přírodní hodnoty území, které vzniklo intenzivním vojenským využíváním. Panely i tabule jsou doplněny QR kódy, pod kterými se skrývají další rozšiřující informace k jednotlivým tématům, např. historii zkušebního pěchotního srubu CE Jordán (tzv. Benešák). Jednotlivá zastavení stezky lze procházet v libovolném pořadí.
Stejně dlouhá, ale na rozdíl od lehké jordánské s označením těžká, je lesnická naučná stezka Klobouček. Její trasa vede cennými lesními porosty, lokalita pod Kloboučkem je tvořena lesy s relativně přirozenou dřevinnou skladbou s věkovou i prostorovou rozmanitostí. Zastavení nabízejí základní informace o Brdech a státním podniku, který zde hospodaří již od první republiky. Další panely referují o dřevinách, zvěři či myslivosti. Samostatná kapitola přibližuje zadržování vody v krajině a Brdy jako strategickou zásobárnu vody pro široké okolí. Pro rodiny s malými dětmi a pro fyzicky méně zdatné návštěvníky nabízí kratší variantu s délkou 4,5 kilometru.
Další ze stezek provedou okolím Padrťských rybníků nebo Komárova, těžbě zlata je věnována naučná stezka Petráčkova hora. Naučnou stezku Tok lemují kovové informační desky na solitérních kamenech.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková








Související


Další články

Bydlení nejen v Příbrami: Mladí už na vlastní byt jen tak nedosáhnou Bydlení nejen v Příbrami: Mladí už na vlastní byt jen tak nedosáhnou Ještě před pár lety se otázka bydlení brala jako něco, co se prostě vyřeší. Člověk … NÁZOR Nová neonatologická sekce v Příbrami nabídne intenzivní péči i větší soukromí rodičům Nová neonatologická sekce v Příbrami nabídne intenzivní péči i větší soukromí rodičům Oblastní nemocnice Příbram dokončuje přestavbu části porodnice, díky níž vznikne … Auta v Milínské ulici blokují dopravu po srážce Auta v Milínské ulici blokují dopravu po srážce Dopravní nehoda dvou osobních vozů se stala v Milínské ulici v Příbrami před 14. … AKTUALIZOVÁNO Jaro začalo smolně. Příbram u lídra držela krok, rozhodl vlastní gól Jaro začalo smolně. Příbram u lídra držela krok, rozhodl vlastní gól FK Příbram vstoupila do jarní části Chance Národní ligy bojovným výkonem na hřišti … VIDEO Na středočeských silnicích v únoru zemřelo šest lidí, na Příbramsku tři Na středočeských silnicích v únoru zemřelo šest lidí, na Příbramsku tři Na silnicích středočeského kraje zemřelo v únoru při dopravních nehodách šest lidí. … DOPRAVA Ochrana přírody podle Středočeského kraje: na Fantově louce se dohodněte  s vlastníky Ochrana přírody podle Středočeského kraje: na Fantově louce se dohodněte s vlastníky Fantova louka patří k nejcennějším přírodním místům v Příbrami. Mokřadní louky, … NEPŘEHLÉDNĚTE Máme vítěze nejlepší pizzy v Příbrami! A vy můžete vyhrát pizzu od medailistů Máme vítěze nejlepší pizzy v Příbrami! A vy můžete vyhrát pizzu od medailistů Týden jste hlasovali, doporučovali a posílali tipy na to, kde v Příbrami a okolí … SOUTĚŽ Řidič se údajně vyhýbal protijedoucímu vozu, dostal smyk a auto se přetočilo přes střechu Řidič se údajně vyhýbal protijedoucímu vozu, dostal smyk a auto se přetočilo přes střechu Nedaleko Nové Vsi pod Pleší v oblasti Bažantnice se v neděli stala nehoda. Řidič … FOTO Smrtící dávky nikotinu v oběhu. Hygienici varují před nebezpečnými e-cigaretami s extrémním obsahem Smrtící dávky nikotinu v oběhu. Hygienici varují před nebezpečnými e-cigaretami s extrémním obsahem Hygienická stanice hlavního města Prahy vyhlásila hned několik výrobků za nebezpečné. … NEPŘEHLÉDNĚTE
Deset let doučování, návštěv a solidarity: ADRA ukazuje, proč dobrovolnictví vrací víc, než dává Deset let doučování, návštěv a solidarity: ADRA ukazuje, proč dobrovolnictví vrací víc, než dává Před deseti lety začalo v Příbrami Dobrovolnické centrum ADRA propojovat lidi, kteří … ROZHOVOR
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz