Ivan Šedivý: Nechci být opozicí za každou cenu
ROZHOVOR
20. října 2014 (06:28)
foto: pribram.cz
Lídr příbramské ODS Ivan Šedivý hodnotí v rozhovoru předvolební atmosféru v Příbrami a hledá příčiny neúspěchu své strany.
Volby zřejmě nedopadly podle vašich představ, čím si myslíte, že to bylo?
Volby nedopadly podle našeho očekávání, to je samozřejmé. Je na místě pogratulovat vítězům. Samozřejmě v sobě člověk může mít nějaký pohár trpkosti, protože ta předvolební atmosféra nebyla dobře nastavené. Objevovaly se pouze lži, polopravdy a útočné věci. Rozhodli jsme se nebránit a na nikoho neútočit, protože jsme předpokládali, že voliči ví, co je a není pravda, a že zhodnotí naše čtyřleté působení na radnici úspěšněji, protože si myslím, že se toho udělalo hodně. Je zajímavé, že Příbramáci to nevidí, ale vidí to všichni okolo, co přijedou do našeho města a říkají, jak Příbram prokoukla. Nedá se nic dělat, jednou za čas se má také přejít do opozice a doufám, už jenom pro Příbramáky, že ti nástupci to budou dělat lépe, jak oni říkají. I když myslím, že jsme to špatně nedělali. Tím, co slibují, se ale vlámají do otevřených vrat. Třeba, že budou lépe vybírat výběrová řízení. To jinak nejde, je to podle zákona. Že budou uveřejňovat smlouvy. Když se podíváte na internet, tak ony tam jsou. Doufám, že po volbách se ta atmosféra změní. Ona ta společnost byla polarizovaná všude, ale v Příbrami to bylo extrémní. Už se objevovaly i známky nenávisti a osobních útoků, proto jsme naši kampaň vedli pouze pozitivně.
Když se podíváte na ty poslední 4 roky. Udělal byste během nich něco jinak?
Možná se víc bránit proti těm nepravdivým útokům. Na druhou stranu by to více polarizovalo společnost a to jsme nechtěli. Nelituji ničeho. Pracovali jsme podle nejlepšího vědomí a svědomí. Některé věci se zřejmě daly udělat líp, ale to už potom umí posoudit každý a dát radu, ale ve chvíli, kdy se máte rozhodnout, je to složitější. Navíc v koalici musíte hledat kompromisy.
Léta jste byl jedním z hlavních tvůrců, myslíte si, že je v něm prostor pro nějaké zlepšení a změny?
Líp už bylo. Společnost není ještě pořád v dobré ekonomické kondici, i když se to zlepšuje. Nyní se ale ukazují už i známky určité recese. On se ten rozpočet moc jinak dělat nedá. Dají se udělat různé priority, do školství, do sportu, do sociálních služeb atd. Myslím si ale, že ta křehká rovnováha, která zde byla po 25 letech vybudována, byla správná a snažili jsme se jí udržovat.
Myslíte si, že při vládnutí koalice ANO a TOP 09 pocítí Příbramáci nějakou změnu?
Na to neumím odpovědět. Něco jiného je dělat a něco jiného slibovat. Věřím, že se koalice bude chovat čestně a bude mít určitý nadhled. Jak říkám, vždycky se něco dá dělat líp a hůř. Přichází nová garnitura, která nemá zkušenost s řízením obce a zákonem o obcích. Oni mají určité představy, ale radnice není soukromá firma, ono je to trošku jiné, než si oni myslí. Kéž by to ale dělali lépe než my.
Může být i role opozičního zastupitele nějakým způsobem přínosná pro veřejnost?
I když jsem byl dva roky v opozici, tak já jsem jako jeden z mála opozičních zastupitelů hlasoval pro rozpočet. Chci vždy hlasovat pro to, co je dobré pro občany. Já si myslím, že opozice, kterou budu zastupovat, bude pro dobré věci a bude se snažit pomáhat. Nechceme být opozice za každou cenu.
Volby nedopadly podle našeho očekávání, to je samozřejmé. Je na místě pogratulovat vítězům. Samozřejmě v sobě člověk může mít nějaký pohár trpkosti, protože ta předvolební atmosféra nebyla dobře nastavené. Objevovaly se pouze lži, polopravdy a útočné věci. Rozhodli jsme se nebránit a na nikoho neútočit, protože jsme předpokládali, že voliči ví, co je a není pravda, a že zhodnotí naše čtyřleté působení na radnici úspěšněji, protože si myslím, že se toho udělalo hodně. Je zajímavé, že Příbramáci to nevidí, ale vidí to všichni okolo, co přijedou do našeho města a říkají, jak Příbram prokoukla. Nedá se nic dělat, jednou za čas se má také přejít do opozice a doufám, už jenom pro Příbramáky, že ti nástupci to budou dělat lépe, jak oni říkají. I když myslím, že jsme to špatně nedělali. Tím, co slibují, se ale vlámají do otevřených vrat. Třeba, že budou lépe vybírat výběrová řízení. To jinak nejde, je to podle zákona. Že budou uveřejňovat smlouvy. Když se podíváte na internet, tak ony tam jsou. Doufám, že po volbách se ta atmosféra změní. Ona ta společnost byla polarizovaná všude, ale v Příbrami to bylo extrémní. Už se objevovaly i známky nenávisti a osobních útoků, proto jsme naši kampaň vedli pouze pozitivně.
Když se podíváte na ty poslední 4 roky. Udělal byste během nich něco jinak?
Možná se víc bránit proti těm nepravdivým útokům. Na druhou stranu by to více polarizovalo společnost a to jsme nechtěli. Nelituji ničeho. Pracovali jsme podle nejlepšího vědomí a svědomí. Některé věci se zřejmě daly udělat líp, ale to už potom umí posoudit každý a dát radu, ale ve chvíli, kdy se máte rozhodnout, je to složitější. Navíc v koalici musíte hledat kompromisy.
Léta jste byl jedním z hlavních tvůrců, myslíte si, že je v něm prostor pro nějaké zlepšení a změny?
Líp už bylo. Společnost není ještě pořád v dobré ekonomické kondici, i když se to zlepšuje. Nyní se ale ukazují už i známky určité recese. On se ten rozpočet moc jinak dělat nedá. Dají se udělat různé priority, do školství, do sportu, do sociálních služeb atd. Myslím si ale, že ta křehká rovnováha, která zde byla po 25 letech vybudována, byla správná a snažili jsme se jí udržovat.
Myslíte si, že při vládnutí koalice ANO a TOP 09 pocítí Příbramáci nějakou změnu?
Na to neumím odpovědět. Něco jiného je dělat a něco jiného slibovat. Věřím, že se koalice bude chovat čestně a bude mít určitý nadhled. Jak říkám, vždycky se něco dá dělat líp a hůř. Přichází nová garnitura, která nemá zkušenost s řízením obce a zákonem o obcích. Oni mají určité představy, ale radnice není soukromá firma, ono je to trošku jiné, než si oni myslí. Kéž by to ale dělali lépe než my.
Může být i role opozičního zastupitele nějakým způsobem přínosná pro veřejnost?
I když jsem byl dva roky v opozici, tak já jsem jako jeden z mála opozičních zastupitelů hlasoval pro rozpočet. Chci vždy hlasovat pro to, co je dobré pro občany. Já si myslím, že opozice, kterou budu zastupovat, bude pro dobré věci a bude se snažit pomáhat. Nechceme být opozice za každou cenu.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: MJ
Další články
Příbram.cz se žene dopředu! Přes 10 000 na IG a velké překvapení na cestě
Znovu jsme překročili hranici, která ještě před pár měsíci vypadala jako něco …
AKTUÁLNĚ
Tropické počasí zaměstnává zdravotníky. Nemocnice radí: pozor hlavně na děti a seniory
Meteorologové varují před etrémními teplotami a v té souvislosti zdravotníci …
AKTUÁLNĚ
Tipy na víkend: Festivalový víkend pro mladou kulturu, milovníky piva i motorových vozidel
I tento víkend bude program na Příbramsku velmi pestrý. Barokní zámek ve Rtišovicích u …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Nebezpečné kuřecí maso se salmonelou se objevilo v obchodech. Inspekce varuje spotřebitele
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) vydala důrazné varování před …
AKTUÁLNĚ
Děti se hroutí kvůli známkám. Problém nejsou školy, ale naše očekávání
Konec školního roku je pro část dětí radost, pro jinou část období, kdy se jim svírá …
AKTUÁLNĚ
Pozor! Ve Středočeském kraji platí kvůli vedrům a suchu mimořádná opatření. Zákaz ohňů i pyrotechniky
Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje upozorňuje obyvatele na mimořádně vysoké …
AKTUÁLNĚ
Proč většina lidí při ohrožení ztuhne? Pravda, o které se moc nemluví
Když se člověk ocitne v ohrožení, málokdy reaguje tak, jak si představuje. Většina …
LIFESTYLE
Záhada opuštěného sídla králů: Na Vrškamýku dodnes straší krutý rytíř
V hlubokých lesích nad řekou Vltavou se ukrývá jedno z nejvýznamnějších míst české …
TIP NA VÝLET
Pohonné hmoty v Příbrami: Ceny spadly i o několik korun
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 37,89 Kč do 39,90 Kč …
DOPRAVA
Chystáte se na vodu? Ne všechny řeky mají dost vody, před cestou si ověřte jejich sjízdnost
S blížícími se letními prázdninami a obdobím dovolených začínají tisíce Čechů plánovat …
NEPŘEHLÉDNĚTE




