I letos do Příbrami přijedou Tři králové na živých velbloudech
1. ledna 2023 (17:18)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Tříkrálový průvod se v Příbrami koná již od roku 2000. Výtěžek Tříkrálové sbírky Farní charity Příbram je rok od roku vyšší.
Zlato, kadidlo a myrha. To byly dary, které Ježíškovi krátce po jeho narození přinesli tři mudrcové z východu Kašpar, Melichar a Baltazar. Cestu do Betléma jim přitom ukazovala známá kometa, kterou cestou z východních zemí následovali. V křesťanském světě tímto dnem končí Vánoce. Svátek Tří králů, jak byli mudrcové později nazváni, připadá na 6. ledna, a je s ním spjato hned několik historických zvyků a tradic.
Asi nejznámější českou tradicí, která přetrvala dodnes, je koleda. Děti převlečené za Tři krále v dlouhých bílých košilích a s papírovými korunami chodí dům od domu, zpívají koledy a označují domy svěcenou křídou. Přejí lidem štěstí, zdraví, dlouhá léta a za své přání dostávají odměnu, která většinou putuje na dobročinné účely.
Tříkrálový průvod se od roku 2000 každoročně koná i v Příbrami. Mudrcové přijíždí do města na živých velbloudech. Na náměstí T. G. Masaryka se v živém Betlémě ukloní malému Ježíškovi a k nohám mu položí zmíněné tři dary. Na cestě ulicemi města je doprovází sbor muzikantů a koledníci Farní charity Příbram, kteří vybírají příspěvky do zapečetěných kasiček.
Letos se průvod uskuteční v pátek 6. ledna. Účastníci průvodu vyjdou od příbramské radnice v 16 hodin.
Než však vyrazí na svou cestu, napíše jeden ze tří králů na dveře radnice K+M+B. Jedná se o zkratku latinského nápisu „Christus mansionem benedicat“ – Ať Kristus požehná tomuto domu.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Na Nový rok by měly hospodyně odpočívat, aby se během roku neudřely
•Při rekonstrukci náměstí T. G. Masaryka se potvrdily historické zprávy, že zde byl původně příbramský hřbitov
•Na Svátek Svaté rodiny se obnovují manželské sliby
Další články
Za Hluboší skončilo auto na boku, silnice byla uzavřena
V pondělí odpoledne zasahovaly složky integrovaného záchranného systému na silnici …
AKTUALIZOVÁNO
Pomněnkový den připomíná zmizelé děti. Policisté na Příbramsku loni pátrali po 14 dětech
Každoročně si 25. května lidé po celém světě připomínají Mezinárodní den pohřešovaných …
ZAJÍMAVOSTI
Na většině středočeských stanic měřících přes 30 let padly v neděli teplotní rekordy
Ve Středočeském kraji v neděli 24. května padly teplotní rekordy na 13 z 16 stanic s …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Půlstoletí od premiéry: „Na samotě u lesa“ slaví 50 let. Kultovní film má kořeny na Příbramsku
Rok 2026 přináší významné výročí jednoho z nejmilovanějších českých filmů. Komedie Na …
ZAJÍMAVOSTI
Chodec po střetu s autem v Brodské ulici odešel. Policie ho teď hledá
Příbramští dopravní policisté pátrají po chodci, který se stal účastníkem dopravní …
AKTUÁLNĚ
Obřadní síň v Ernestinu září novotou. Příbram dokončila kompletní rekonstrukci a chystá první obřady
Historická budova Zámeček-Ernestinum má za sebou další výraznou proměnu. Obřadní síň, …
Vážná nehoda cyklistky u Krásné Hory: Ženu s těžkým zraněním transportoval do nemocnice vrtulník
Na silnici u Krásné Hory nad Vltavou došlo v neděli v podvečer k vážné dopravní nehodě …
AKTUÁLNĚ
Lucie Pudilová vyzvala šampionku Szabovou! Příbramská bojovnice míří na titulový zápas na Štvanici
Příbramská rodačka Lucie Pudilová si řekla o zápas, který může změnit její …
SPORT
Toxický kolega v práci? Jak si nastavit hranice a nenechat si zničit psychiku
Stačí jeden problematický člověk a atmosféra na pracovišti se může rychle změnit v …
LIFESTYLE
Organizace Díky!FESTu? Od smlouvy s kapelami po povolení pro vzlet dronu
Hlavní hvězdou bude kapela Monkey Business. Portál pribram.cz je mediálním partnerem …
ROZHOVOR




