17. 1. svátek má Drahoslav

I benzinová pumpa může být kulturní památkou. Jednu takovou mají v Milíně

Nepřehlédněte
24. ledna 2020   (05:55)
I benzinová pumpa může být kulturní památkou. Jednu takovou mají v Milíně

Podle odborníků se jedná o stavbu ojedinělou. V rámci celé České republiky se takovýchto staveb příliš mnoho nedochovalo



Kostely, zámky, sochy, tvrze, fary, židovské hřbitovy. Jsou objekty, u kterých pravděpodobně nikoho nepřekvapí, že se nachází na seznamu kulturních památek. Jsou však i takové, které byste tam nikdy nehledali. Příbramsko jednu takovou kuriozní památku má. Je jím stará benzinová pumpa v obci Milín. Nenápadná stavba stojící při hlavní průjezdní silnici v obci ve směru na Strakonice.

Neznalý by ji zbořil, odborníci ji chrání
Tato drobná technická památka byla postavena roku 1959 a podle odborníků je stavbou ojedinělou. Podobná zařízení byla totiž po skončení jejich provozu většinou zbourána a ani v rámci celé republiky se těchto staveb mnoho nedochovalo. Ta milínská po skončení čerpání pohonných hmot sloužila nějaký čas jako kamenická dílna a nyní je bez využití. Památkově chráněna je od roku 2016. Za kulturní památku byl prohlášen i posledních ze tří dochovaných výdejních stojanů, které dnes najdete na Božím Daru v okrese Karlovy Vary.

Místo pohonných hmot se bude prodávat kafe
V červenci 2014 koupil benzinovou pumpu místní Tomáš Trnka. V té době ještě netušil, že necelé dva měsíce nato bude podán návrh na zahájení řízení o prohlášení stavby za kulturní památku. Nicméně nenechal se odradit a pokračuje dál ve svých plánech.

„Je to sice teď vše komplikovanější, ale památkáři mi vycházejí vstříc. Nyní to dávám do kupy zevnitř, dělám nové rozvody elektřiny, pak se bude opravovat střecha. Chtěl bych tu udělat road cafe v art deco stylu,“ říká Tomáš.

Benzínka se stala pravidelnou zastávkou nejkratší Road 66 na světě, která startuje na příbramském náměstí TGM. Motorkáři zde dokonce nafotili svůj kalendář.

Podle odborníků se jedná o kvalitní funkcionalistické dílo, které dokládá vývoj automobilismu v českých zemích. Nezanedbatelná je však podle nich i jeho architektonická hodnota. Cení si především jeho jednoduchých a čistých tvarů. Původně měla být památkově chráněna i příjezdová dlážděná cesta, to se však nakonec nestalo. Městský úřad v Příbrami tehdy návrh benzinové pumpy za kulturní památku nedoporučil.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Miloslava Ritschlová foto NPÚ








Další články

Pod ostružinovou strání se začal psát příběh brdského lesa Pod ostružinovou strání se začal psát příběh brdského lesa Po dusivých vedrech konečně přišla úleva a příroda si mohla zhluboka oddechnout. Věděl … Příroda Děti na sociálních sítích: Co skutečně říká zákon a jakou roli hrají rodiče Děti na sociálních sítích: Co skutečně říká zákon a jakou roli hrají rodiče Máte doma dítě mladší 15 let? A věděli jste, že téměř 80 % dětí v tomto věku už … Osobák skončil pod traktorem Osobák skončil pod traktorem V pátek 16. ledna přibližně v půl desáté dopoledne zasahovaly složky integrovaného … Ples města Březnice: slavnostní večer plný hudby, tance a elegance Ples města Březnice: slavnostní večer plný hudby, tance a elegance Kulturní dům v Březnici ožije v sobotu 17. ledna slavnostní atmosférou tradičního … Jak bezpečně jezdit, když se na silnici střídá voda, led a sníh Jak bezpečně jezdit, když se na silnici střídá voda, led a sníh Zimní silnice umí překvapit hlavně tam, kde se během pár metrů střídá voda, led a … Ceny benzinu a nafty v Příbrami zůstávají stejné jako před týdnem Ceny benzinu a nafty v Příbrami zůstávají stejné jako před týdnem Za benzin Natural 95 zaplatíte tento týden v Příbrami v rozmezí od 30,90 Kč do 33,50 … AKTUÁLNĚ Tipy na víkend: Myslivecké plesy a pestrý hudební program Tipy na víkend: Myslivecké plesy a pestrý hudební program O víkendu si budete moci zavzpomínat na Hanu Hegerovou, poslechnout si blues-rockové … Kdy s dětmi k zápisu? Příbramské školy otevírají termíny už od ledna Kdy s dětmi k zápisu? Příbramské školy otevírají termíny už od ledna Zápisy do prvních tříd proběhnou letos v Příbrami dříve než obvykle — od 16. ledna do … Školství Kruh se uzavírá: v Drakovně bude znovu kavárna. Prostory si pronajal provozovatel dvou příbramských restaurací Kruh se uzavírá: v Drakovně bude znovu kavárna. Prostory si pronajal provozovatel dvou příbramských restaurací Po více než sto letech se do přízemí Drakovny vrací kavárna. V místech, kde na počátku … Nepřehlédněte
Tři týdny strachu, naděje a vyčerpání. Příběh fenky Týny spojil desítky lidí Tři týdny strachu, naděje a vyčerpání. Příběh fenky Týny spojil desítky lidí Začalo to nenápadně. Dvě feny utekly ze zahrady rodinného domu. Jedna se brzy našla. …
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz