Hygienici ve středních Čechách evidují nárůst respiračních onemocnění
25. listopadu 2023 (09:20)
foto: pixabay
O epidemii se hovoří při počtu kolem 1700 nakažených na 100.000 obyvatel. Na Příbramsku je momentálně evidovaných 1575 lidí s respiračním onemocněním na 100.000 obyvatel.
V tomto týdnu byl ve Středočeském kraji zaznamenán oproti minulému týdnu nárůst celkové nemocnosti akutních respiračních infekcí, a to o 6,6 %. Hygienici evidují 1191 lidí s akutními respiračními nemocemi na 100.000 obyvatel. O epidemii se hovoří při počtu kolem 1700 nakažených na 100.000 obyvatel. Od začátku chřipkové sezóny evidují čtyři závažné případy v souvislosti s onemocněním chřipkou, ve dvou případech s úmrtím.
Chřipková epidemie obvykle začíná koncem listopadu a trvá do začátku března. Na rozdíl od nachlazení je chřipka poměrně vážné, systémové onemocnění, které může vést k rozvoji závažných komplikací i u zdravých jedinců.
Onemocnění se projeví zejména prudce stoupající vysokou teplotou až kolem 39 stupňů, bolestí kloubů a svalů, dráždivým kašlem, bolestí hlavy, a výraznou únavou. Jako prevenci proti tomuto onemocnění doporučují hygienici včasné očkování, především starším lidem a chronicky nemocným pacientům.
Po očkování se protilátky vytvoří asi za 14 dní, proto lékaři doporučují očkovat nejpozději do dvou týdnů do očekávaného nástupu sezónního výskytu, obvykle to bývá od konce listopadu do začátku března. Očkuje se jednou dávkou a vhodné je opakovat očkování vždy za rok vzhledem ke každoročním změnám cirkulujících kmenů viru a relativně krátké době trvání imunity v porovnání s jinými druhy očkování.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Některé středočeské nemocnice kvůli vypovězeným přesčasům omezí plánované výkony
•Příbramská nemocnice získala dvě nové kamery pro nukleární medicínu
•Výtěžek charitativního bazaru v příbramské sokolovně pomůže opuštěným zvířatům
Další články
ORLOV 2030 - komplexní projekt propojující bydlení v přírodě, rekreaci, a chybějící zázemí pro turismus v Brdech
Projekt ORLOV 2030 představuje dlouhodobou vizi rozvoje lokality Orlov u Příbrami. …
KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Srnče není plyšák. A kennelka není suvenýr. Ochránci prosí: nesahejte na nic
Každé ráno vstávají ve čtyři, aby pomocí dronů zachránili srnčata před sekačkami. A …
ZVÍŘATA
Restaurace U Bohéma v historickém centru Příbrami vás láká na tradiční kuchyni v nevšedním kabátu
Příjemné tradiční prostředí, oblíbená obědová menu, zajímavý a nevšední à la carte, …
KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Zastupitelstvo ve středu řeší individuální dotace i prodej městských pozemků. Jednání můžete sledovat online
Příbramské zastupitelstvo se ve středu 17. června znovu sejde v jednacím sále na …
ON-LINE PŘENOS
Meteorologové vydali výstrahu před vysokými teplotami
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před vysokými a velmi vysokými …
AKTUÁLNĚ
Rekonstrukce ulice Na Leštině bude dokončena v červnu a otevře se dopravě
V Příbrami se blíží do finále rozsáhlá rekonstrukce ulice Na Leštině. Radnice slibuje …
AKTUÁLNĚ
Příbramský Rasken Gym mezi elitou českého boxu. Po dvou a půl letech slaví historický úspěch
Poslední, 12. kolo Národní ligy boxu v pražském Radotíně přineslo Rasken Gymu skvělé …
SPORT
Dovolené jsou lákadlem pro zloděje, chraňte si svůj domov před vloupáním
Léto je obdobím dovolených, výletů a pobytů na chatách. Právě v této době však bývají …
KRIMI
Rozsáhlé cvičení prověřilo připravenost nemocnice i složek IZS na mimořádnou událost
Desítky hasičů, záchranářů, strážníků a zdravotníků se v úterý 16. června zapojily do …
AKTUÁLNĚ
Dubno bude hořet adrenalinem. Přijíždějí nejlepší hasiči republiky
V Dubně se chystá závod, který láme ego i svaly. Hasiči tu poběží, tahají, šplhají a …
AKTUÁLNĚ




