Hygienici: Na Nováku asi nebude voda vhodná ke koupání až do konce sezony. Cerkarií se nedá zbavit jinak, než že se rybník vypustí
29. července 2021 (19:22)
foto: Sportovní zařízení města Příbrami
V ostatních středočeských přírodních koupalištích je voda dobrá.
Kvalita vody ve středočeských přírodních koupalištích je dobrá. Od předchozí kontroly se zlepšila nebo zůstala na stejné úrovni. Voda nevhodná ke koupání je pouze v Novém rybníku na Příbramsku. Na některých místech u Orlické přehrady je voda hodnocena stupněm tři, což je zhoršená jakost. Třetí stupeň je také na Pilském rybníku na Příbramsku a koupališti Hradišťko I na Kolínsku, řekl dnes ČTK vedoucí oddělení hygieny obecné a komunální pro okres Příbram Luboš Mandík.
Na Novém rybníku je podezření na výskyt cerkarií. Jde o parazitický organismus žijící ve vodním ptactvu a vodních plžích, který při postupném vývoji ve vodním prostředí může napadnout i člověka, který se koupe. Při proniknutí pod pokožku cerkarie uhyne, na kůži se však objeví zarudnutí a následně otok, který je provázen silným svěděním. Po několika dnech vyrážka zmizí, je však velice nepříjemná.
"Na Novém rybníku bude stupeň čtyři pravděpodobně až do konce sezony. Cerkarií se nedá zbavit jinak, než že se rybník vypustí," řekl Mandík. Pokud by zde koupání nezamezovaly cerkarie, byla by kvalita vody dobrá.
Podle ředitele Sportovních zařízení města Příbrami (SZM) Jana Slaby je momentálně na Nováku přibližně 70 kachen. „V příštím roce, ve spolupráci s Krajskou veterinární správou, budeme muset počet kachen výrazně eliminovat,“ řekl pribram.cz Slaba.
Na dalších koupacích lokalitách v kraji je voda bezproblémová, hygienici ji hodnotí stupněm jedna nebo dva z pětistupňové škály.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Pohonné hmoty v Příbrami: Naftu některé čerpačky zdražily
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 40,90 Kč do 41,90 Kč …
AKTUÁLNĚ
V Podlesí se rozloučí s prázdninami. Děti čeká rýžování zlata i seskok parašutistů
Poslední srpnová sobota, 29. srpna, bude v Podlesí patřit dětem, soutěžím, tanci i …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Tipy na víkend: Rozlučte se s létem skvělými pokrmy a nápoji nebo některou z řady kulturních akcí!
Poslední srpnový víkend bude opět velmi rozmanitý. Milovníci dobrého jídla a pití …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Česko čekají nebezpečné bouřky! Jihozápad dostal nejvyšší stupeň výstrahy
Dnešní bouřky mohou být na jihozápadě Čech mimořádně nebezpečné. Služba Estofex poprvé …
AKTUÁLNĚ
Piknik na Nováku je zpět. Už tuto sobotu nabídne téměř 40 stánků, chilli i novou „pivní“ soutěž
Už tuto sobotu 29. srpna se areál Nového rybníku v Příbrami znovu zaplní vůněmi a …
KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Lesopark Litavka i Vojtěch se mění k nepoznání. Nové iHřiště, nabíječky i lavičky z odpadu
Lesoparky Vojtěch i Litavka se mění. Město vylepšuje naučnou stezku, doplňuje nový …
AKTUÁLNĚ
Konec prázdnin ve velkém stylu. Dobříšské pivní slavnosti nabídnou pivo, hudbu i zasloužený odpočinek
Poslední prázdninový víkend si zaslouží pořádnou tečku. Pokud ještě nevíte, kam …
DOBŘÍŠ
Vydejte se objevovat Velkou Ameriku, český Grand Canyon nedaleko Příbrami
Jen necelou hodinu jízdy od Příbrami se nachází jedno z nejkrásnějších míst Českého …
TIP NA VÝLET
Ve Višňové vypukne Chalupářský teréňák! Děti i dospělí vyběhnou na překážky, večer přijde zábava
Poslední srpnovou sobotu bude ve Višňové pořádně živo. V sobotu 29. srpna se na …
AKTUÁLNĚ
Stav dálnic a silnic I. třídy bude sledovat diagnostický vůz nové generace
Stav dálnic a silnic první třídy bude od podzimu v Česku sledovat diagnostický vůz …
DOPRAVA




