24. 4. svátek má Jiří




Hygienici: Lidé v Trnové by kvůli znečištěné navážce neměli brát vodu ze studní

7. března 2024   (11:33)
Hygienici: Lidé v Trnové by kvůli znečištěné navážce neměli brát vodu ze studní
foto: Česká inspekce životního prostředí

Na pozemky v Trnové navezl developer materiál, jehož část je kontaminovaná, a Česká inspekce životního prostředí kvůli tomu podala trestní oznámení.


Lidé ve středočeské obci Trnová by neměli používat vodu ze studní, dokud nebudou výsledky jejích rozborů prováděných kvůli navážce kontaminované zeminy v sousedství. Na sociální síti X to dnes napsala Hygienická služba ČR. Obec na svém webu uvedla, že studny pro první testování byly vytipovány na jednání se zástupci hygieniků a ministerstva zdravotnictví. Na pozemky v Trnové navezl developer materiál, jehož část je kontaminovaná, a Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) kvůli tomu podala trestní oznámení.

Podle webu obce může případná kontaminace ve studních pocházet z navážky pro stavbu rodinných domů. Vzorky vody hygienici odebrali ve středu. "Místní by do obdržení výsledků měli využívat vodu balenou nebo z veřejného vodovodu," napsala Hygienická služba ČR. Hygienici zároveň podle webu obce preventivně požádali obyvatele Trnové, kteří mají napojený dům na vodu ze studně i obecního vodovodu, aby do výsledků testů neodebírali vodu ze studní. Cílem je ochránit vodovodní řad před znečištěním.
Odpadní výkopová zemina a další stavební odpady k nepovoleným terénním úpravám v Trnové podle webu ČIŽP částečně pocházejí pravděpodobně z pozemků po bývalé továrně na nátěrové hmoty Tebas v Praze. "Dle výsledků z laboratoře se na části lokality nachází zemina s obsahem polychlorovaných bifenylů (PCB) výrazně nad úroveň limitů stanovených příslušnou legislativou, tyto limity byly překročeny mnohonásobně," uvedla k pozemkům v Trnové inspekce. Trestní oznámení ČIŽP podala pro podezření z neoprávněného nakládání s odpady, popřípadě jiných trestných činů.
Z odebraných vzorků vzhledem k rozsahu plochy podle ČIŽP nyní nelze dovodit přímé ohrožení zdraví lidí, dopady však nelze ani zcela vyloučit. Právě proto inspekce kvůli možné kontaminaci zdrojů pitné vody informovala úřady ochrany veřejného zdraví.

Podle společnosti Domy Trnová, které v obci plánuje výstavbu 126 rodinných domů a občanskou vybavenost, je materiál navážený na pozemky určený k výstavbě silnic. Developer je ve sporu s vedením obce, podal žalobu a trestní oznámení a také se obrátil na odbor veřejné správy ministerstva vnitra. Starosta Zdeněk Pekárek (nez.) dříve uvedl, že stavební povolení je vydané na silnice, na pozemky ale až 100 kamionů denně přiváželo zeminu, beton a cihly. Podle serveru Seznam Zprávy k zastavení prací vyzval stavební úřad v Mníšku pod Brdy, pod který Trnová spadá, a v Černošicích, který vykonává státní odborný dozor v silniční dopravě.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Jakub Pečenka








Související


Další články

Výstup na Petráškovu horu spojí jarní výlet s připomínkou odporu místních proti těžbě zlata Výstup na Petráškovu horu spojí jarní výlet s připomínkou odporu místních proti těžbě zlata Milovníci přírody i rodinných výletů by si neměli nechat ujít XII. jarní výstup na … TIP NA VÝLET Nafta zlevnila i o koruny. Nejlevněji natankujete stále u Silmetu a u Prim Nafta zlevnila i o koruny. Nejlevněji natankujete stále u Silmetu a u Prim Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 38,99 Kč do 41,10 Kč … DOPRAVA V lese nad Věšínem skončilo auto mezi stromy V lese nad Věšínem skončilo auto mezi stromy Na silnici I/19 zasahují záchranáři u dopravní nehody osobního vozu. Na místě byla i … AKTUALIZOVÁNO Příbram útočí na krajské trůny: Vocílka, Bobcats i Tománek jdou do boje o titul nejlepších sportovců! Příbram útočí na krajské trůny: Vocílka, Bobcats i Tománek jdou do boje o titul nejlepších sportovců! Velký sportovní večer se blíží a Příbram u toho nebude chybět. Hned několik jmen z … SPORT Desítky veteránů projedou Příbramí. Tady máte tipy, kde je chytit Desítky veteránů projedou Příbramí. Tady máte tipy, kde je chytit Příbramsko čeká v sobotu 25. dubna nevšední podívaná. Silnice regionu zaplní desítky … NEPŘEHLÉDNĚTE HOTOVO! Jiráskovy sady se po uzavírce znovu otevírají. První autobus projede už v sobotu v 4:30 HOTOVO! Jiráskovy sady se po uzavírce znovu otevírají. První autobus projede už v sobotu v 4:30 Jiráskovy sady, které byly od 1. dubna uzavřené kvůli výměně vodovodu a kanalizace, se … AKTUÁLNĚ Chceš na sobě uniformu? Policie tě prověří nanečisto – a bez milosti Chceš na sobě uniformu? Policie tě prověří nanečisto – a bez milosti Myslíš si, že máš na to stát se policistou? Teď si to můžeš vyzkoušet na vlastní kůži. … AKTUÁLNĚ Dnes zasedá zastupitelstvo: prodej školy kraji, milionové dotace i odpis dluhu volejbalového oddílu. Sledujte online Dnes zasedá zastupitelstvo: prodej školy kraji, milionové dotace i odpis dluhu volejbalového oddílu. Sledujte online Ve středu 22. dubna 2026 zasedne příbramské zastupitelstvo k dalšímu jednání. Jednání … ON-LINE PŘENOS Brdská lesní bitva opět přiláká milovníky koní i lesnického řemesla Brdská lesní bitva opět přiláká milovníky koní i lesnického řemesla Vojenské lesy a statky ČR připravují pro veřejnost oblíbenou akci Brdská lesní bitva. …
Takhle se bojuje: dva víkendy, které ukázaly sílu i charakter Takhle se bojuje: dva víkendy, které ukázaly sílu i charakter Dva víkendy, 26 zápasů a 16 vítězství. Příbramský Rasken Gym má za sebou mimořádně … FOTOGALERIE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz