20. 7. svátek má Ilja

Huť Barbora se promění v muzeum a volnočasové centrum

12. července 2019   (06:08)
Další 3 fotografie v galeriiHuť Barbora se promění v muzeum a volnočasové centrum

Městys Jince získal dotaci na rekonstrukci Hutě Barbora, nyní se intenzivně pracuje na záchraně západní části střechy, která je nejvíce poškozena


Huť Barbora odkoupil městys Jince před dvěma lety ve velmi zchátralém stavu od soukromého vlastníka za zhruba 5 milionů korun. A zachránil tak tuto významnou technickou památku před zřícením. Prvořadým úkolem je nyní rekonstrukce střechy tak, aby se zabránilo dalšímu chátrání.

Na právě probíhající rekonstrukci Hutě, ale i na to, co městys s tímto objektem zamýšlí, jsme se zeptali starosty RSDr. Josefa Hály.

V jaké fázi je nyní rekonstrukce objektu?
"Objekt vyžaduje rozsáhlou rekonstrukci, která je rozdělena do jednotlivých částí. První část již máme hotovou. Kolem celého objektu je postaveno lešení tak, aby mohla být dozděna horní část hutě, která je ve velmi špatném stavu. Máme již kompletně zrekonstruovanou věžičku a právě se opravuje západní část střechy, která je nejvíce poškozena. Zároveň již máme vypracované projekty na fasádu, osazení okny a dveřmi.“ 
 
Jak probíhá financování rekonstrukce?
"Získali jsme dotaci od Středočeského kraje ve výši 2.880.000 korun a čekáme ještě dotaci od ministerstva kultury ve výši 300.000 korun. Zbytek uhradíme z vlastních zdrojů. Jen oprava střechy bude stát 4 miliony."

Co s objektem zamýšlíte?
„Rádi bychom zde měli muzejní expozici a areál pro pořádání letních kulturních akcí, jako jsou například Jinecké slavnosti. Chceme objekt zachránit i kvůli cestovnímu ruchu. Kromě 17kilometrové naučné stezky, která vede přes tři okolní obce, tady v podstatě nic nemáme. Huť by krásně navazovala na příbramské hornické muzeum – v Příbrami se těžilo olovo, u nás se těžilo i tavilo železo.“ 

V Huti Barbora by se tak v budoucnu budou vystavovat trilobity z jineckého naleziště a připomínat život a dílo slavného houslisty a skladatele Josefa Slavíka, který se v Jincích narodil. Přesunou se sem aktivity ze Sokolské zahrady tak, aby mohla zahrada sloužit už jen sportu. Budou se tu konat dny dětí, akce rybářů a myslivců.

„V Evropě existovaly jen dvě takové huti, druhá je ve Francii. Zatímco ve Francii se zachovala jen samotná huť, v Jincích máme i okolní stavby,“ dodal Josef Hála.

Dřevouhelnou huť Barbora založil hrabě Rudolf Vrbna. Stavba začala v roce 1805 a do provozu byla uvedena o pět let později. Specializací huti bylo odlévání litinových trubek, vyráběly se v ní ale i další strojní součásti. V provozu byla do roku 1874. V dalších letech byla v areálu zřízena pila, která fungovala do roku 1951. Poté objekty sloužily jako skladiště zemědělského družstva. Objekt je veden Národním památkovým ústavem jako chráněná památka.


 

Huť Barbora odkoupil městys Jince před dvěma …

Fotogalerie

Huť Barbora se promění v muzeum a volnočasové centrum () Huť Barbora se promění v muzeum a volnočasové centrum (1) Huť Barbora se promění v muzeum a volnočasové centrum (2)
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mir, foto jap, jince.czDalší články

Nezůstávejte o víkendu doma, když venku má být tak hezky. Poradíme, kam vyrazit Nezůstávejte o víkendu doma, když venku má být tak hezky. Poradíme, kam vyrazit Opět přicházíme s pravidelným přehledem víkendových akcí. 19. července 2019   (21:16) Ve městě přibude pět kamerových bodů Ve městě přibude pět kamerových bodů Městská policie Příbram ve spolupráci s Policií ČR vytipovala sedm lokalit, kde by bylo dobré umístit nové kamerové body. Pět určených míst bude kamerami osazeno do konce letošního roku. 19. července 2019   (17:16) Práce v redakci je akční, ale kolegové mě šetří Práce v redakci je akční, ale kolegové mě šetří "Kluci pracují ve dne v noci, někdy ani nespí, jen aby měli čtenáři aktuální informace,“ říká Miloslava Ritschlová, redaktorka pribram.cz 19. července 2019   (14:27) Namol opilý muž ležel na silnici, přivolaným policistům následně vyhrožoval Namol opilý muž ležel na silnici, přivolaným policistům následně vyhrožoval Nadýchal přes dvě promile 19. července 2019   (11:11) Vyjela ze silnice, zdemolovala auto a skončila v nemocnici Vyjela ze silnice, zdemolovala auto a skončila v nemocnici Dopravní nehoda omezuje provoz v Rožmitále pod Třemšínem 19. července 2019   (09:26) Vrtulník v noci spěchal k těžce zraněnému mladíkovi, který byl po bodnutí do břicha ve vážném stavu! Vrtulník v noci spěchal k těžce zraněnému mladíkovi, který byl po bodnutí do břicha ve vážném stavu! Došlo k vážnému poranění nezletilé osoby 19. července 2019   (08:50) AKTUALIZOVÁNO Komunitní lednice oslavila první rok, hostina se však bohužel nekonala Komunitní lednice oslavila první rok, hostina se však bohužel nekonala Komunitní lednice nefunguje tak, jak bychom si představovali, většinou je prázdná,“ říká Bc. Petra Zemanová, vedoucí týmu služeb sociální péče a sociální pracovnice společnosti Alka 19. července 2019   (06:23) Požár výrobní haly společnosti Ravak prověřil vodovodní síť Požár výrobní haly společnosti Ravak prověřil vodovodní síť Při hasení požáru došlo k výpadku dodávky vody pro obec Lhota u Příbramě a hasiči nakonec museli hledat přírodní zdroje hasební vody 18. července 2019   (20:16) Od začátku července byly v Příbrami odchyceny dvě fenky. Na své majitele čekají v psím útulku v Lazci Od začátku července byly v Příbrami odchyceny dvě fenky. Na své majitele čekají v psím útulku v Lazci Pokud si fenky do 21 dnů od nalezení jejich majitelé nevyzvednou, budou nabídnuty k adopci 18. července 2019   (17:12) Iktové centrum příbramské nemocnice získalo mezinárodní ocenění Iktové centrum příbramské nemocnice získalo mezinárodní ocenění Centrum se zabývá léčbou cévní mozkové příhody neboli mrtvice. 18. července 2019   (14:41)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz