18. 9. svátek má Kryštof

Huť Barbora se promění v muzeum a volnočasové centrum

12. července 2019   (06:08)
Další 3 fotografie v galeriiHuť Barbora se promění v muzeum a volnočasové centrum

Městys Jince získal dotaci na rekonstrukci Hutě Barbora, nyní se intenzivně pracuje na záchraně západní části střechy, která je nejvíce poškozena


Huť Barbora odkoupil městys Jince před dvěma lety ve velmi zchátralém stavu od soukromého vlastníka za zhruba 5 milionů korun. A zachránil tak tuto významnou technickou památku před zřícením. Prvořadým úkolem je nyní rekonstrukce střechy tak, aby se zabránilo dalšímu chátrání.

Na právě probíhající rekonstrukci Hutě, ale i na to, co městys s tímto objektem zamýšlí, jsme se zeptali starosty RSDr. Josefa Hály.

V jaké fázi je nyní rekonstrukce objektu?
"Objekt vyžaduje rozsáhlou rekonstrukci, která je rozdělena do jednotlivých částí. První část již máme hotovou. Kolem celého objektu je postaveno lešení tak, aby mohla být dozděna horní část hutě, která je ve velmi špatném stavu. Máme již kompletně zrekonstruovanou věžičku a právě se opravuje západní část střechy, která je nejvíce poškozena. Zároveň již máme vypracované projekty na fasádu, osazení okny a dveřmi.“ 
 
Jak probíhá financování rekonstrukce?
"Získali jsme dotaci od Středočeského kraje ve výši 2.880.000 korun a čekáme ještě dotaci od ministerstva kultury ve výši 300.000 korun. Zbytek uhradíme z vlastních zdrojů. Jen oprava střechy bude stát 4 miliony."

Co s objektem zamýšlíte?
„Rádi bychom zde měli muzejní expozici a areál pro pořádání letních kulturních akcí, jako jsou například Jinecké slavnosti. Chceme objekt zachránit i kvůli cestovnímu ruchu. Kromě 17kilometrové naučné stezky, která vede přes tři okolní obce, tady v podstatě nic nemáme. Huť by krásně navazovala na příbramské hornické muzeum – v Příbrami se těžilo olovo, u nás se těžilo i tavilo železo.“ 

V Huti Barbora by se tak v budoucnu budou vystavovat trilobity z jineckého naleziště a připomínat život a dílo slavného houslisty a skladatele Josefa Slavíka, který se v Jincích narodil. Přesunou se sem aktivity ze Sokolské zahrady tak, aby mohla zahrada sloužit už jen sportu. Budou se tu konat dny dětí, akce rybářů a myslivců.

„V Evropě existovaly jen dvě takové huti, druhá je ve Francii. Zatímco ve Francii se zachovala jen samotná huť, v Jincích máme i okolní stavby,“ dodal Josef Hála.

Dřevouhelnou huť Barbora založil hrabě Rudolf Vrbna. Stavba začala v roce 1805 a do provozu byla uvedena o pět let později. Specializací huti bylo odlévání litinových trubek, vyráběly se v ní ale i další strojní součásti. V provozu byla do roku 1874. V dalších letech byla v areálu zřízena pila, která fungovala do roku 1951. Poté objekty sloužily jako skladiště zemědělského družstva. Objekt je veden Národním památkovým ústavem jako chráněná památka.


 

Huť Barbora odkoupil městys Jince před dvěma …

Fotogalerie

Huť Barbora se promění v muzeum a volnočasové centrum () Huť Barbora se promění v muzeum a volnočasové centrum (1) Huť Barbora se promění v muzeum a volnočasové centrum (2)
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mir, foto jap, jince.czDalší články

Ženou regionu se stala zakladatelka spolku Radost Příbramáčkům Ženou regionu se stala zakladatelka spolku Radost Příbramáčkům Jana Puklová Havelková. To je letošní Žena regionu pro Středočeský kraj 18. září 2019   (07:33) V Alce mají srdce na pravém místě. Přijďte se přesvědčit V Alce mají srdce na pravém místě. Přijďte se přesvědčit Handicapovaní klienti a jejich rodiny mají v Alce vždy dveře otevřené. Dnes budete moci vstoupit i vy 18. září 2019   (06:13) Vodním záchranářům na Slapech letos mírně přibylo zásahů Vodním záchranářům na Slapech letos mírně přibylo zásahů Nejzávažnější případ sezóny byla resuscitace jednačtyřicetiletého muže, který trpěl Romano-Wandrovým syndromem. Byl podán jeden výboj pomocí AED. Při součinnosti s ZZS byl pacient přiveden do plného vědomí. 17. září 2019   (20:20) Hořící vůz skončil v příkopu Hořící vůz skončil v příkopu Řidič vyvázl bez zranění 17. září 2019   (17:32) Děti z mateřinek navštívily minizoo na Nováku Děti z mateřinek navštívily minizoo na Nováku Ochrana fauny ČR představila dětem zvířata, žijící v minizoo na Novém rybníku. 17. září 2019   (16:35) Zloději se zaměřili na hygienu, odcizili i mýdlo Zloději se zaměřili na hygienu, odcizili i mýdlo Během dvou dnů řešili příbramští policisté tři vloupání do objektů. 17. září 2019   (14:03) Kriminalisté obvinili dva dealery drog. Jeden se hájil tím, že konopí pěstuje, protože se mu rostlinka líbí Kriminalisté obvinili dva dealery drog. Jeden se hájil tím, že konopí pěstuje, protože se mu rostlinka líbí Dva bratři ve věku přes 40 let prodávali na Příbramsku drogy. Při své činnosti sice nespolupracovali, ale rozhodně si nepřekáželi. Každý měl svou specializaci, jeden se zaměřoval na kokain, druhý na marihuanu a pervitin. 17. září 2019   (13:06) Držitelé průkazů ZTP a ZTP/P budou mít parkování první dvě hodiny zdarma Držitelé průkazů ZTP a ZTP/P budou mít parkování první dvě hodiny zdarma Na program včerejšího jednání Rady města byl opětovně zařazen bod týkající se placeného parkování pro držitele průkazů ZTP a ZTP/P 17. září 2019   (10:21) Věznice Příbram chystá cvičení: Převrácený autobus a vězni na útěku Věznice Příbram chystá cvičení: Převrácený autobus a vězni na útěku V souvislosti s cvičením bude vyhlášen trauma plán. 17. září 2019   (09:02) Nohu z plynu! Kde tento týden budou policisté měřit rychlost? Nohu z plynu! Kde tento týden budou policisté měřit rychlost? Přinášíme informace o místech, kde se budou zdržovat policisté. 17. září 2019   (07:53)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz