Hudební festival Antonína Dvořáka přinese na dvacet koncertů v sálech, kostelech i pod širým nebem
18. dubna 2025 (18:17)
foto: HFAD/PR, Dresdner Philharmonie
Slavnostní zahájení 56. ročníku se uskuteční 22. dubna v Divadle A. Dvořáka Příbram. Vystoupí Dresdner Philharmonie pod vedením dirigenta Markuse Poschnera. Sólistkou večera bude houslistka Antje Weithaas.
Od 22. dubna do 3. června se na pódiích, v kostelech i ulicích Příbrami a dalších místech regionu uskuteční řada kulturních akcí 56. ročníku Hudebního festivalu Antonína Dvořáka Příbram. Program nabídne 17 koncertů, 2 operní představení pro děti, benefice a doprovodné projekty. Ve světové premiéře bude uvedena klavírní cyklus Zámecká prohlídka od Martina Kux-Krále, vítěze 9. ročníku kompoziční soutěže festivalu.
Festival v letošním roce zahájí zahraniční hosté. V příbramském Divadle A. Dvořáka se v úterý 22. dubna představí jeden z nejvýznamnějších evropských orchestrů Dresdner Philharmonie s dirigentem Markusem Poschnerem a houslistkou Antje Weithaas. Diváci vyslechnou Schumannův Houslový koncert d moll a Brahmsovu Symfonii č. 2 D dur.
Dramaturgie ročníku propojuje tvorbu Antonína Dvořáka s hudbou rakouských a německých skladatelů jako poctu skladatelovým zahraničním úspěchům i uměleckým vazbám. Zazní například německá barokní hudba v koncertu Sólo pro krále v podání flétnistky Jany Semerádové a souboru Collegium Marianum či písně Kurta Weilla v interpretaci Teresy Trnkové a Petra Ožany na open air koncertu v Březnici.
Wolfgangu Amadeu Mozartovi jsou věnovány dva projekty. Prvním je komponovaný pořad Mozartovy dopisy s pěvkyní Vandou Šípovou, klavíristou Markem Maškem a herečkou Annou Polívkovou. Moderní adaptace slavné opery Projekt Don G využívá rozmanité nástroje klarinetové rodiny ve spojení s krátkými texty. Na pódium přivede Irvina Venyše, Clarimonia Ensemble a herce Jana Šťastného. Skladby Franze Josepha Haydna a Felixe Mendelssohna Bartholdyho přednese rakouské kvarteto Atalante Quartett, jehož členy jsou absolventi vídeňských a salcburských univerzit.
Letošní ročník dále přivítá soubory Martinů Voices, Alma Ansámbl, lucemburskou flétnistku Päivi Kauffmann, České filharmonické kvarteto a Sdružení hlubokých žesťů České filharmonie. Na koncertě laureátů Mezinárodní pěvecké soutěže A. Dvořáka vystoupí Magdalena Rovenská a Eduard Kácal. Interpretem Benefičního koncertu pro vilu Rusalku v Památníku A. Dvořáka ve Vysoké u Příbrami bude kytarista Lubomír Brabec. Prvomájový program ve Vysoké doplní další akce – mimořádně bude otevřena vila Rusalka a proběhne tradiční turistický pochod Dvořákova Vysoká.
K důležitému festivalovému publiku patří děti a mládež. Vedle dvou operních představení pro školní skupiny se mohou zúčastnit hry Putování po stopách hudebních nástrojů a výtvarné soutěže. Nejmenší děti jsou vítány na koncertě v rámci cyklu Filharmoniště, na kterém vystoupí duo Beautiful Strings. Open air koncerty, školní projekty i koncert ZUŠ Open nabídne akce Den s Antonínem Dvořákem.
Festival vyvrcholí 3. června opět v příbramském divadle slavnostním koncertem Carmina Burana Carla Orffa. Pod taktovkou Marka Štilce vystoupí Filharmonie Bohuslava Martinů, sólisté Lucie Silkenová, Daniel Matoušek a Filip Bandžak spolu se sborem opery Severočeského divadla a příbramskými sbory Canzone a Canzonetta. Během večera budou předány Ceny města Příbrami a bude vyhlášen vítěz jubilejního 10. ročníku kompoziční soutěže pro skladatele do 40 let.
Koncerty se konají na mnoha místech na Příbramsku – na Svaté Hoře, zámku v Dobříši, v kostelech v Třebsku a Příbrami, ve špejcharu ve Hvožďanech nebo v huti Barbora v Jincích. Kompletní programový přehled všech hudebních i dalších akcí včetně možnosti zakoupení vstupenek online najdete na webu Hudebního festivalu Antonína Dvořáka.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
•V Dobříši položí další kameny zmizelých, připomínají osudy místních židovských rodin
•Mezi nominacemi na ceny Magnesia Litera je i detektivka z Příbrami
•Ředitelka Drážďanské filharmonie: Překvapilo mě, kolik Čechů všech věkových kategorií zpívá
Další články
Předvánoční návštěva v Domově seniorů v Rožmitále
Ke konci roku již tradičně navštívili radní Centrum Rožmitál pod Třemšínem - Domov …
Lidl testuje pojízdný obchod. V Maďarsku objíždí vesnice, v Česku zatím ne
Lidl Maďarsko spustil v říjnu pilotní projekt mobilního obchodu. Upravený autobus s …
Zajímavosti
Odkud se vzal vánoční stromeček? Příběh jednoho symbolu
Vánoční stromeček je dnes jedním z nejvýraznějších symbolů Vánoc. Rozsvítí domovy, …
Vánoce
Hasiči měli na Štědrý den napilno. Požárů bylo nejvíc za posledních pět let
Štědrý den letos rozhodně neproběhl v poklidné atmosféře, jak by si mnozí přáli. …
FOTO
Štědrodenním dopolednem v Dobříši opět zněla lidová hudba
Dobříšský pokleslý orchestr lidových nástrojů už osmnáct let přináší radost …
Vojáci z 13. dělostřeleckého pluku i letos rozdávali radost dětem
Vojáci 13. dělostřeleckého pluku i letos podpořili děti, které vyrůstají bez rodin. …
FOTOGALERIE
Ježíšek nebo Santa? Vánoční souboj tradic a fantazie
Většina světa zná červeně oděného, buclatého Santa Clause. My v Česku zase milujeme …
Svíčky a zábavní pyrotechnika: Krása, která vyžaduje respekt
Vánoční svátky i silvestrovské oslavy si často spojujeme se světlem svíček a zábavní …
Kapr, řízek nebo úspory? Jak bude letos vypadat vánoční stůl na Příbramsku
Štědrovečerní menu na Příbramsku se i letos ponese ve znamení tradičních chutí, ale …
Štědrý večer: české vánoční pověry a tradice, které dodávají kouzlo Vánocům
Štědrý den je králem kalendáře, dnem, který slaví všichni bez rozdílu. V českých …
Vánoce




