Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram otevře 12. dubna Česká filharmonie
9. dubna 2022 (11:49)
foto: Festival A. Dvořáka / se souhlasem
Hlavními cíli festivalu, který se od roku 1969 koná v Příbrami a v nedalekém okolí na místech spjatých s Dvořákovým životem a dílem, zůstávají připomínka díla slavného skladatele a snaha přiblížit publiku díla české i světové klasické hudební tvorby.
Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram (HFAD) otevře v Divadle A. Dvořáka 12. dubna Česká filharmonie, která do Příbrami zavítá po 46 letech. Do 7. června se v rámci 53. ročníku uskuteční 15 koncertů klasické hudby včetně Benefičního koncertu pro vilu Rusalku, spojeného s mimořádným otevřením vily ve Vysoké u Příbrami pro veřejnost. Součástí festivalu je i 7. ročník Kompoziční soutěže pro skladatele do 40 let. Novináře o tom informovala ředitelka festivalu Albína Dědičík Houšková.
Hlavními cíli festivalu, který se od roku 1969 koná v Příbrami a v nedalekém okolí na místech spjatých s Dvořákovým životem a dílem, zůstávají připomínka díla slavného skladatele a snaha přiblížit publiku díla české i světové klasické hudební tvorby. Festival zároveň vytváří prostor pro vznik nových děl či projektů.
Dramaturgická koncepce 53. ročníku HFAD podle Houškové odráží vnímání posledních dvou let ovlivněných pandemií covidu. Spojovacím prvkem koncertů je akordeon. "Antonín Dvořák měl rád vše české a tradiční, a tím je třeba i akordeon," podotkl akordeonista Ladislav Horák, který na HFAD vystoupí na dvou koncertech.
Program HFAD nabídne například unikátní zpracování Božské komedie v hudebně – vizuálním projektu dua Purgatio-Kchun v kostele sv. Jakuba, koncert Tria Českého rozhlasu doplněný básněmi Jaroslava Seiferta a Karla Čapka v Galerii Františka Drtikola nebo gospelový koncert amerického sboru Morningside Choir v prostoru Basiliky Minor na Svaté Hoře.
"Vedle těchto koncertů, zaměřených na duchovní prožitky, stojí koncerty oslavující život, radost a štěstí, ve které všichni věříme a doufáme: romantické skladby v podání našeho předního kytarového virtuosa Lubomíra Brabce a neapolské písně v podání jednoho z největších talentů mladé pěvecké generace, hosta řady předních světových operních scén, Jiřího Rajniše v doprovodu Napolitan quartetu," sdělila Houšková.
Oblíbeným open air koncertem na nádvoří na Svaté Hoře 5. června vyvrcholí čtyřletý cyklus dirigenta Debašiše Čaudhrího věnovaný pobytu Dvořáka ve Spojených státech a jeho vlivu na americkou hudbu. Závěrečný večer festivalu bude 7. června patřit pěvci Petru Nekorancovi, kterého doprovodí PKF – Prague Philharmonia pod taktovkou Roberta Jindry.
Pro dětské publikum jsou připravená dvě operní představení Národního divadla Brno s navazujícím 6. ročníkem výtvarné soutěže pro děti 1. stupně ZŠ. Dětem a mládeži je rovněž určená zásadní část doprovodného programu soustředěného do Dne s Antonínem Dvořákem, který od roku 2016 doplňuje programovou nabídku festivalu. Více informací se nachází na stránkách festivalu.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Jakub Pečenka
Související
•Velikonoční hudební zajíček? Příbramské kluby o víkendu otevřou „stavidla“
•Příbramské divadlo chystá den plný tvoření, tradic a zábavy
•Výstava v Čapkově památníku přibližuje osudy lidí z okruhu slavného spisovatele
Další články
Sýc rousný: úhledný noční lovec horských lesů, kterému kalamitní holiny svědčí
Minule jsme se věnovali nejběžnější sově naší krajiny – puštíku obecnému. Tentokrát …
POZNÁVÁME BRDY
Zvrácené peklo v rodině: zneužíval svou i nevlastní dcery, pomáhala i přítelkyně
Krajští kriminalisté zahájili trestní stíhání 29letého muže, kterého viní ze závažné …
AKTUÁLNĚ
Velikonoční svátky: které tradice přežily dodnes?
Velikonoce nejsou jen o volných dnech a dobrotách. Patří mezi nejstarší a …
ZAJÍMAVOSTI
Benzin i nafta stále zdražují i v Příbrami, nejlevněji stále u Silmetu
Za benzin Natural 95 zaplatíte tento týden v Příbrami v rozmezí od 40,90 Kč do 42,50 …
AKTUÁLNĚ
V březnu na silnicích v Středočeském kraji zemřelo osm lidí, meziročně o tři více
Při dopravních nehodách na silnicích ve Středočeském kraji zemřelo v březnu osm lidí, …
AKTUÁLNĚ
Tipy na víkend: Velikonoční víkend ve znamení tradic i nejrůznějších specialit
Tento víkend se můžete těšit na tradiční hudební večery v restauraci Na Hradbách a …
AKTUÁLNĚ
Kraj dá téměř 11 milionů korun na provoz záchytek, Příbram dostane čtyři miliony
Na provoz protialkoholních záchytných stanic vyhradil Středočeský kraj pro letošní rok …
Favorit? Na ledě to tak nevypadalo. Příbram znovu trápila Prostějov
Příbram odehrála druhé semifinále 2. hokejové ligy proti Prostějovu a znovu ukázala, …
SPORT
Prokletá sláma ve Zduchovicích: Hasiči se po čtyřech dnech vrátili ke stejnému požáru
Jen čtyři dny klidu dopřál hasičům na Příbramsku požár uskladněné slámy ve …
AKTUALIZOVÁNO
Nová urologická ambulance v Rožmitále pod Třemšínem rozšíří dostupnost péče
Obyvatelé Rožmitálu pod Třemšínem a okolí se dočkají lepší dostupnosti specializované …




