Hruškami na Břeclavsku prošlo tornádo, polovinu obce srovnalo se zemí
24. června 2021 (22:12)
foto: Jaroslav Malý/se souhlasem
Na Hodonínsko se přesouvají všechny jednotky integrovaného záchranného systému, zvažuje se nasazení armády.
Jihomoravský kraj, především Břeclavsko s Hodonínskem dnes večer zasáhly velmi silné bouře s kroupami, které poničily domy, auta i zeleň. Objevil se vzdušný vír, zřejmě šlo o tornádo. Záchranáři evidují podle prvotních informací až 150 zraněných. Některé obce zůstaly odříznuté a evakuují lidi z poničených domů. Bez elektřiny je 32.000 míst. Kvůli spadlým elektrickým kabelům je neprůjezdná dálnice D2 nedaleko Břeclavi. V kraji pomáhají záchranné složky i z jiných krajů a států. Jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) svolal krizový štáb.
Nejvíce postiženými obcemi jsou Moravská Nová Ves, Hrušky, Mikulčice a Lužice. V Moravské Nové Vsi zničila bouře podle starosty Marka Košuta snad stovkám domů. V místě jsou převrácená auta. Polovina obce Hrušky je podle místostarosty Marka Babisze prakticky srovnaná se zemí. V Lužicích podle místostarosty Jakuba Buchty je zasažená asi třetina obce a je nutná evakuace části lidí do sokolovny. Mikulčice podle starostky Marty Otáhalové vypadají jako po válce. V Mikulčicích bouřka převrátila autobus, podle dostupných informací jsou čtyři zranění. Hejtman Grolich uvedl, že byl v v Moravské Nové Vsi, do Mikulčic se ani nedostal.
Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli spadlým drátům elektrického vedení. Vytvořily se dlouhé kolony. Problémy jsou i v hromadné dopravě, která se z velké části zastavila. Podle ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) stojí 14 železničních tratí.
Záchranáři evidují až 150 zraněných. Řeší nehody, lidi zavalené v domech nebo pod spadenými stromy. V terénu je podle mluvčí jihomoravských záchranářů Hedviky Kropáčkové 22 posádek, pomáhají ale i záchranáři ze Zlínského, Olomouckého, Pardubického kraje i Vysočiny a také záchranáři ze Slovenska a Rakouska.
Všechny jednotky integrovaného záchranného systému včetně záchranných útvarů a USAR týmů, které vyhledávají lidi pod sutinami, se přesunují podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) na Hodonínsko. Zvažuje se nasazení armády. Armáda má pohotovost, aktivovala ženisty. Čeká, zda si o pomoc řekne krajský krizový štáb, řekla ČTK mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková.
Premiér Andrej Babiš (ANO) na twitteru uvedl, že se nemůže kvůli počasí vrátit z Bruselu do ČR. O pomoc postiženým oblastem požádal vicepremiérku Alenu Schillerovou (za ANO). Prezident Miloš Zeman poděkoval IZS za pomoc, zasaženým lidem vyjádřil účast.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Prokletá sláma ve Zduchovicích: Hasiči se po čtyřech dnech vrátili ke stejnému požáru
Jen čtyři dny klidu dopřál hasičům na Příbramsku požár uskladněné slámy ve …
AKTUALIZOVÁNO
Nová urologická ambulance v Rožmitále pod Třemšínem rozšíří dostupnost péče
Obyvatelé Rožmitálu pod Třemšínem a okolí se dočkají lepší dostupnosti specializované …
Brdy jsou po zimě čistší. Dobrovolníci sesbírali přes půl tuny odpadu
Desítky dobrovolníků se i letos zapojily do jarní akce Ukliď Brdy 2026. Výsledkem je …
PŘÍRODA
Nová Restaurace 27 mění pohled na českou kuchyni. Příbram má další důvod vyrazit ven
Příbram má nový podnik, který stojí za pozornost. Restaurace 27 vznikla jen pár kroků …
PR
U Bukovan havaroval autobus, na místě zasahovali hasiči i záchranka
U další nehody autobusu zasahovali záchranáři ve čtvrtek ráno na silnici u obce …
AKTUALIZOVÁNO
Velikonoce pod dohledem policie: řidiči na Příbramsku chybují, kontroly přitvrdí
Policisté na Příbramsku se před velikonočními svátky zaměřili na kontrolu řidičů – a …
AKTUÁLNĚ
Semifinále 2. ligy: Příbram padla v nájezdech. Vyrovnaný duel s Prostějovem rozhodla až loterie
Semifinále mezi Příbramí a Prostějovem začalo dramatem, které se lámalo až v …
SPORT
Drama v Dobrošovicích: Řidič autobusu zkolaboval za volantem a srovnal se zemí kapličku
Vážná dopravní nehoda ochromila ve středu odpoledne provoz v obci Dobrošovice na …
AKTUALIZOVÁNO
Chcete jaro plné zpěvu? Pak pomozte ptákům. Dnes je jejich mezinárodní den
Každý rok na 1. dubna připadá Mezinárodní den ptactva. Možná to zní jako apríl, ale …
ZAJÍMAVOSTI
Velikonoce omezí provoz lékárny ONP, pacienti mohou využít náhradní provozy
Lékárna ONP bude během velikonočních svátků uzavřena. Nemocnice zároveň informuje o …




