Houpací koně v manéži nebo návrat do listopadových reálií roku 1989. Příbramské výstavy ukazují odlišné světy
5. června 2020 (08:39)
foto: pribram.cz
Víkend slibuje částečný déšť. Plánujete, co budete dělat? Nejen s dětmi se vydejte do říše imaginace, za maltézskými rytíři nebo si připomeňte zlomové události 20. století.
V Galerii Františka Drtikola ještě do soboty s dětmi stihnete hravou expozici „Imaginárium Divadla bratří Formanů“. Vystavené loutky a dekorace pocházejí z divadelních představení a tvůrci se jim prostřednictvím dalších vystavených objektů, obrázků a fotografií pokouší najít nové role. Výstava není bezdotyková, naopak se důmyslné mechanismy a hračky nerozpakujte vyzkoušet. Až do 12. července potrvá výstava grafik mladé autorky Lenky Falušiové „Hluboko v lese“, jejíž velkoformátové obrazy s jemnou precizní grafikou diváky zavedou do temných jehličnatých lesů v Jeseníkách.
Za kulturou se můžete zastavit také na Svaté Hoře. Stále pokračuje putovní výstava „Ještě jsme ve válce“, tematicky navazující na stejnojmenný komiks o dramatických osudech lidí během druhé světové války a za komunismu. Součástí expozice svatohorského muzea je až do konce roku výstava „Diplomacie a Suverénní řád maltézských rytířů“, která nabízí pohled na historii řádu a jeho významné aristokratické členy.
Nedávnou historii připomíná Hornické muzeum expozicí „17. listopad 1939 a 1989 na Příbramsku“. Muzeu se podařilo kontaktovat dosud žijící hlavní organizátory listopadového dění a zrekonstruovat tak tehdejší události v Příbrami. Sbírka je obohacena o autentické dobové fotodokumenty a písemnosti. Část výstavy se vrací k listopadové tragédii roku 1939, kdy bylo 16 studentů Vysoké školy báňské odvlečeno do koncentračního tábora. Závěrečné dny druhé světové války popisuje „Poslední bitva 2. světové války v Evropě u Slivice na Příbramsku“. Zatímco jinde v Evropě již probíhaly mírové oslavy, odehrával se v blízkosti Milína jeden z posledních významných bojů druhé světové války. Obě výstavy můžete zhlédnout v Památníku Vojna Lešetice.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Další články
Přepis auta bez front? V Příbrami to jde už dnes, ale lidé zatím dávají přednost okénku
Přepis auta, výměna značek nebo změna vlastníka bez front a bez úředních hodin. Portál …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Tankování v Příbrami: Natural 95 už od 31,90 Kč, nafta od 30,90 Kč
Za benzin Natural 95 zaplatíte tento týden v Příbrami v rozmezí od 31,90 Kč do 34,90 …
AKTUÁLNĚ
Stát testuje divočáky napříč republikou kvůli smrtelnému onemocnění. Jak vážná je situace?
V celé České republice letos probíhá monitoring Aujeszkyho choroby u prasat divokých. …
Balóny nad Sedlčanskem! Proč letěly tak vysoko a kam mířily?
Sedlčansko dnes zažilo nečekanou podívanou. Nad regionem se v dopoledních hodinách …
AKTUÁLNĚ
Tipy na víkend: Do Příbrami zavítá Festival Sherlock a dobrovolnické centrum ADRA bude slavit!
Tento víkend si opět můžete vybrat z široké nabídky. Chcete-li se dobře pobavit a …
„Když Měsíc přistane v Příbrami“ – město ožije světlem a hvězdami
Město, které obvykle spojujeme s historií hornictví, se promění v vesmírnou oázu. …
ZAJÍMAVOSTI
Konečně jasno? Příbram po letech řeší parkoviště u LEKA. Firma chce směnu, radnice doplatky
Debata o parkovišti v Seifertově ulici se táhne už od roku 2016. Teď se vrací na …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Valentýn je pryč, realita u stolu: láska versus rozpočet
Valentýn skončil, čokolády dojedeny a srdíčkové dekorace uklizeny. Zůstává realita a …
LIFESTYLE
Po deseti letech se vrací do Lázu Hasičský bál
Po deseti letech čekání se do obecního sálu v Lázu vrací tradiční Hasičský bál, který …
KULTURA
Modrou velrybu nahradil Červený delfín. Nebezpečná dětská hra je zpět a vyskytuje se i v Česku
Na Instagramu a TikToku se v posledních týdnech znovu šíří nebezpečná hra, která cílí …
NEPŘEHLÉDNĚTE




