Houbařům začíná sezona, deštivé a teplé počasí slibuje bohatou úrodu
8. července 2021 (12:57)
foto: Antonín Mádler/ se souhlasem
V lesích vyrostly první houby. Milovníci houbaření se mohou těšit na bohatou nadílku. Dešťové srážky a poměrně vyrovnané denní a noční teploty posledních dnů mají pozitivní vliv na jejich růst.
Pokud rádi houbaříte a ještě jste letos nevyrazili, měli byste to co nejdříve napravit. V lesích začínají právě růst, odnést si můžete hned několik jedlých a chutných druhů. Podle zjištění pribram.cz nosí lidé nejčastěji hřiby.
Vyrazit za kuropění s košíkem do lesa a s jiskrou v oku slídit po sametových hlavičkách vykukujících tu z mechu, tam zpod vrstvy jehličí. Takové okamžiky jako národ houbařů milujeme. A podle mykologů si letos přijdeme na své.
Růstu hub totiž svědčí kombinace deštivého června a teplého počasí, které nastalo v posledních dnech. Pro houbaře tak letošní rok bude pravděpodobně nadprůměrný. Houbám totiž svědčí spíše právě propršené roky.
Houbaři nyní mohou najít hřibovité druhy jako hřiby smrkové, ale i žlutomasé. Vedle toho rostou ale i jedovaté muchomůrky tygrované a objevuje se nejedlý hřib kříšť.
Koš plný hub nasbíral včera i pan Václav u osady Proutkovice. „Byl jsem v lese asi hodinu, všechny jsem ale našel na jednom místě,“ řekl pribram.cz. Ještě větší nadílku hřibů si z lesa u Rožmitálu pod Třemšínem odnesl pan Antonín. „Ještě minulý týden jsem nic nenašel. Začaly růst až v tomto týdnu,“ pochlubil se na sociálních sítích. Další z houbařů se pyšní svým ‚úlovkem‘ na webu nahouby.cz. „Byly ale ze 70 procent červivé,“ napsal muž z Dobříšska, který zveřejnil i několik fotografií.
Rekordní sezona z hlediska tuzemských houbařů byla v roce 2013, kdy lidé podle Národní ekonomické rady vlády nasbírali 33 tisíc tun hub. Zda se ale ta letošní zcela vydaří, se ukáže až na podzim. V tu dobu jich totiž roste nejvíce.
foto: Václav Šach/se souhlasem. Fotografie byla pořízena ve středu odpoledne u Proutkovic
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Letní tábory ve Středočeském kraji se zaplňují, volná místa ale ještě jsou
Místa na letních táborech ve Středočeském kraji se postupně zaplňují, některé …
Lucie Bílá se vdala na Svaté Hoře. Vybrala si místo, kde si své „ano“ říkají generace Příbramáků
Zpěvačka Lucie Bílá prožila jeden z nejdůležitějších dnů svého života právě v …
LIFESTYLE
Zduchovice: Požár staré slámy potřetí a vyjela už i těžká technika
ZDUCHOVICE – Situace na hnojišti se starou slámou v obci Zduchovice se opět vyhrotila. …
AKTUALIZOVÁNO
Baník znovu bojoval, ale Prostějov byl efektivnější. Série je na hraně, Příbram věří v návrat domů
Příbram padla v Prostějově 2:5 a v semifinálové sérii 2. ligy prohrává 0:3 na zápasy. …
SPORT
Jaro odemyká petrklíč, ale který z nich to je?
Jaro je tady a s ním se v přírodě postupně probouzí jedna květina za druhou. Mezi nimi …
PŘÍRODA
„Lucerna je splněný sen.“ Pudilová jde do ringu a Příbram jí drží palce
Příbramská rodačka a nejznámější česká MMA zápasnice Lucie Pudilová se chystá na další …
SPORT
Syntetická DNA ochrání vaše kolo. Městská policie Příbram spouští značení zdarma
S příchodem jara přichází i příležitost lépe ochránit svůj majetek. Městská policie …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Beránek utekl z formy? Vajíčko prasklo? Sem s tím! Příbram vyhlašuje velikonoční výzvu
Velikonoce jsou od toho, aby byly veselé — a někdy je ta největší zábava právě v tom, …
VELIKONOCE
Kraj navýšil podporu oprav silnic II. a III. tříd. Fond homogenizace nabídne rekordních 100 milionů
Program, který obcím umožňuje po výkopových pracích obnovit silnice v celé šíři místo …
DOPRAVA
Zápisy do příbramských školek startují! Všechny mateřinky otevřou brány rodičům nejmenších dětí
Po úspěšném období zápisů do základních škol se nyní chystá další důležitý krok pro …
NEPŘEHLÉDNĚTE






