Houbařská sezona se zatím nevyvíjí dobře
2. srpna 2022 (16:32)
foto: pribram.cz / Jakub Pečenka
Proti předchozím suchým rokům bylo letos nadprůměrně hodně hub zejména na přelomu června a července, v dalších týdnech už houby rostly méně.
Houbařská sezona se zatím nevyvíjí tak dobře, jak odborníci předpokládali. I přes teplé léto rostou houby málo, což může být způsobeno suchým začátkem roku a absencí srážek v červenci. Česká mykologická společnost vydává jednou týdně mapu růstu hub. Podle ní není v celé zemi skoro nic. Negativní vliv má také kůrovec. Kde zmizely lesy, zmizely i houby. V místech, kde lesy prořídnou, se dostane víc slunce, vítr to tam vyfouká, osuší vrchní vrstvu půdy a houby nerostou, uvedla. „Houby nejsou, prší málo. Ten základ dlouhodobý, co se týče podzemní vody, je slabý. I na těch houbách se projevuje, že situace s vodou je kritická,“ dodala.
„Dnes jsem jel do lesa s tím, “co kdyby”, ale po půl hodině, kdy jsem neviděl jedinou houbu, jsem věděl, že komentáře k “našemu” kraji jsou téměř pravdivé. V lese je vážně sucho, při chůzi to křupe jak v čerstvě napadaném prašanu,“ napsal v příspěvku na facebooku jeden z návštěvníků brdských lesů. „Mníšek a okolí – pár polochcíplých holubinek a jedna liška,“ uvedla v příspěvku na webu nahouby.cz diskutující, které tvrzení potvrdil další houbař. „Slapy totální Sahara, kromě par holubinek velká nula,“ uvedl.
Proti předchozím suchým rokům bylo letos nadprůměrně hodně hub zejména na přelomu června a července, v dalších týdnech už houby rostly méně. Jak se bude houbařská sezona vyvíjet v srpnu a na podzim, nelze podle meteorologů určit. "Podmínky mohou být dobré a může být dobrá podzimní sezona. Boom ale zatím není a nevíme, jestli bude," uvedli.
foto: ČHMÚ
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Meteorologové: Srpen bude teplotně nadprůměrný
•Otrava houbami: Poznáte příznaky a umíte dát první pomoc?
•I jedlými houbami se lze otrávit
Další články
Srážka auta s motocyklem u Buše: Dva zranění skončili v pražské nemocnici
Dopravní nehoda dnes v podvečer zkomplikovala provoz na silnici 102 u odbočky na obec …
AKTUALIZOVÁNO
Hranice s rozumem: V potocích je třetina vody, příroda je jako troud
Pálení čarodějnic je za dveřmi. Zatímco většina z nás se těší na tradici, pro hasiče …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Pecen z Pece rozžhaví Řimbabu. Čarodějnice letos provoní čerstvý chléb
Oheň, západ slunce a vůně chleba z rozpálené pece. Tak budou letos vypadat Čarodějnice …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Příbramsko ve 30 sekundách: 30 sekund. Jeden detail. Jedna lokalita, obec...
Příbramsko známe všichni. Ale známe ho opravdu. Pokračujeme v naší sérii krátkých …
VIDEO
Při zásahu v nemocnici měla policie zadržet i ředitele. Zdravotnická péče je i nadále poskytována v plném rozsahu
Na středočeském krajském úřadě a v Oblastní nemocnici Příbram zasahovala v úterý 28. …
AKTUÁLNĚ
Brdský vrchol Praha nově zdobí další dřevěný označník s reliéfem jelena
Turistická oblast Brdy a Podbrdsko představila v pondělí 27. dubna nový označník na …
FOTO
Festival květin v OBI již od pátku 1.5. do neděle 3.5. Již tradičně s osazováním truhlíků a zeminou zdarma
V OBI poradí při výběru květin, se substrátem zdarma je i osadí do přinesených nebo …
KOMERČNÍ SDĚLENÍ
/VIDEO/ Pro zraněného cyklistu letěl do Lázu vrtulník
V úterý 28. dubna v 16:15 přijala policie oznámení od záchranné služby o nehodě …
AKTUALIZOVÁNO
Mrazy v následujících dnech ohrozí ovocné stromy i zemědělské plodiny
V následujících dnech předpovídají meteorologové výrazné ochlazení, které může …
AKTUÁLNĚ
Policie vtrhla do příbramské nemocnice. Detektivové NCOZ odnášejí dokumenty i kamery
V příbramské nemocnici dnes dopoledne zasahují detektivové Národní centrály proti …
BLESKOVÁ ZPRÁVA




