30. 11. svátek má Ondřej
Hornické muzeum: Pořízení historických kostýmů není levnou záležitostí

21. listopadu 2021   (10:43)
Hornické muzeum: Pořízení historických kostýmů není levnou záležitostí
foto: Hornické muzeum Příbram

Nové kostýmy návštěvníci uvidí již během Vánoc v hornickém domku.


Dobové akce v Hornickém muzeu doprovází ukázky tradičních řemesel a činností, které návštěvníkům živě přibližují hornickou minulost. K vytvoření atmosféry tedy patří také historické kostýmy, první z nich muzeum pořídilo v roce 2007. „Po letech intenzivní služby si už zasloužily náhradu, proto jsme nechali letos ušít čtyři kompletní dámské kostýmy z konce 19. století,“ vysvětluje etnoložka Klára Posekaná z Hornického muzea Příbram. Návrhy kostýmů vycházely z historických fotografií i vzpomínek pamětníků. „Střih na vypasovaný kabátek jsme nakreslili podle originální dobové krejčovské příručky,“ dodává Klára Posekaná.
 

Nákup oblečení výrazně zasahoval do rozpočtu chudých hornických rodin a ani dnes není jeho pořízení – vzhledem k zachování používaných čistě přírodních materiálů jako len, vlna nebo vzorovaná bavlna – levnou záležitostí. Celkové náklady na nové kostýmy dosáhly dvaceti tisíc korun, přibližně 60 % procent z této částky bylo vynaloženo na materiál a zbytek stálo jejich ušití. „Z tohoto důvodu jsme byli velmi rádi, že na pořízení kostýmů poskytla finanční příspěvek pět tisíc korun Nadace Landek Ostrava, která se mimo jiné zabývá seznamováním veřejnosti s historií hornictví a obnovou starých hornických tradic a zvyků,“ zmiňuje Klára Posekaná.
 
A co se tedy nosilo? Kromě kabátku oblékaly ženy havířů dlouhé široké sukně s flanelovými spodničkami, které je chránily před chladem, v pase si uvazovaly zástěru, aby se při práci neušpinily a na hlavě nechyběl šátek uvázaný „na babku“. První příležitost vidět nové kostýmy se naskytne během akce Vánoce v hornickém domku, při níž dovednost tvůrců lidových řemesel doplní vánoční atmosféra s tradiční výzdobou nebo lidovými popěvky. Adventní program Hornického muzea najdete na webu www.muzeum-pribram.cz.
 
A co se tedy nosilo? Kromě kabátku oblékaly …
foto: Hornické muzeum Příbram


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková

Další články

Meteorologové: V první polovině prosince se oteplí, i o Vánocích bude přes den nad nulou Meteorologové: V první polovině prosince se oteplí, i o Vánocích bude přes den nad nulou V týdnu, kdy budou vánoční svátky - mezi 20. a 26. prosincem, průměr denních teplot … Očkovaní lidé budou po významném rizikovém kontaktu muset na test Očkovaní lidé budou po významném rizikovém kontaktu muset na test Dosud očkovaní lidé podle metodického pokynu hlavní hygieničky z 19. října nemuseli … Na výjezdu z Příbrami přetočil řidič Fabii na střechu, dechovou zkoušku na alkohol odmítl Na výjezdu z Příbrami přetočil řidič Fabii na střechu, dechovou zkoušku na alkohol odmítl Policie silnici obousměrně uzavřela. Semafory v Žežické stále nefungují. Křižovatka si připisuje další nehodu Semafory v Žežické stále nefungují. Křižovatka si připisuje další nehodu Při střetu dvou aut došlo k poranění jednoho z řidičů. Příbramsko zasáhne v úterý silný vítr, hrozí škody na domech i problémy v dopravě Příbramsko zasáhne v úterý silný vítr, hrozí škody na domech i problémy v dopravě Výstraha před silným větrem platí v úterý od 06:00 do 24:00. Všichni lidé se mohou registrovat na webu k přeočkování proti covidu Všichni lidé se mohou registrovat na webu k přeočkování proti covidu Nárok na přeočkování mají nyní lidé šest měsíců po dokončeném předchozím očkování. Od … Kam až sahají tradice posvátného jmelí? Kam až sahají tradice posvátného jmelí? Jmelí je neodmyslitelným symbolem Vánoc. Jeho léčivé účinky a magické síly byly známy … Příbram bude příští rok hospodařit s téměř miliardou, chystá investice za 400 milionů Příbram bude příští rok hospodařit s téměř miliardou, chystá investice za 400 milionů V městské kase je v tuto chvíli zhruba 300 milionů korun. V památníku Vojna u Příbrami se natáčel klip Totalitní řád skupiny Debustrol V památníku Vojna u Příbrami se natáčel klip Totalitní řád skupiny Debustrol Hlavní role v klipu se zhostil herec Martin Dejdar.
Starosta: Vůči lidem v první linii nad zrušenými trhy fňukat nebudu Starosta: Vůči lidem v první linii nad zrušenými trhy fňukat nebudu Starosta Příbrami Jan Konvalinka společně se starostkou Lhoty u Příbramě Evou Drmlovou …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz