26. 10. svátek má Erik
Hornické muzeum loni poprvé po 13 letech nepřekonalo stotisícovou hranici návštěvnosti

13. ledna 2021   (06:48)
Hornické muzeum loni poprvé po 13 letech nepřekonalo stotisícovou hranici návštěvnosti
foto: pribram.cz

Na letošek má muzeum připraveno více než 20 projektů, je však otázkou, jak bude vypadat epidemická situace a co z nich bude možné uskutečnit.


Hornické muzeum Příbram loni poprvé po 13 letech nepřekonalo stotisícovou hranici návštěvnosti. Během zkrácené návštěvní doby kvůli pandemii covidu-19 zavítalo do jeho expozic asi 70.000 platících turistů, což znamená propad zhruba o 50.000. ČTK to řekl ředitel muzea Josef Velfl.

Pracovníci muzea měli víc času na odbornou a badatelskou činnost a věnovali se rozsáhlé údržbě jednotlivých areálů. Velfl připomněl, že muzeum spravuje 54 budov, tři drážní tělesa, několik kilometrů historického podzemí a hektary pozemků. Například skanzen Vysoký Chlumec se loni rozšířil o dva unikátní objekty - hospodářský patrový objekt z Mokřan a obytné stavení z Řikova. V areálu je tak nyní už 21 stavení.
V hlavní šachetní budově v Ševčinském dole se podařilo instalovat novou stálou expozici o historii svislé důlní dopravy s česko-anglickými textovými mutacemi. Pracovníci muzea také doplnili historickou důlní techniku vystavenou v plenéru, opravili hornický vláček a obnovili interiérové expozice v hornickém domku. Zaměřili se i na uranový důl Bytíz nebo na Památník Vojna, kde opravovali obslužný objekt a oplocení.
Na letošek má muzeum připraveno více než 20 projektů, je však otázkou, jak bude vypadat epidemická situace a co z nich bude možné uskutečnit. Muzeum případně akce zprostředkuje formou videoprojekce.

Plánovány jsou hornický masopust a taškařice ve skanzenu Vysoký Chlumec, Velikonoce v hornickém domku a ve skanzenu, připomínka bitvy u Slivice nebo Den s permoníky. Na programu letošních akcí jsou i hornické pohádky v březohorském podzemí, Muzejní noc, Prokopská pouť, Den řemesel ve skanzenu, Den těžních věží a rozhleden nebo Havířské šprýmování. "Uvidíme, co nám epidemická situace a vládní nařízení dovolí," dodal Velfl.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
ČTK_Jakub Pečenka
autor: Tomáš Pečenka

Další články

Dušičky jsou tady. Pozor na sváteční řidiče Dušičky jsou tady. Pozor na sváteční řidiče Nastává čas uctívání Památky zesnulých. Policie žádá řidiče, aby byli v tuto dobu na … Pochod na Čtyřmezí: Oslava vzniku republiky i motivace k pohybu Pochod na Čtyřmezí: Oslava vzniku republiky i motivace k pohybu Setkání na hranici čtyř katastrálních území – Dobříše, Hostomic, Rosovic a Bukové u … Jak bude v listopadu? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Jak bude v listopadu? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Průměrná teplota pro období od 25. října do 21. listopadu je šest stupňů Celsia. … Příbramská nemocnice od zítra omezuje návštěvy Příbramská nemocnice od zítra omezuje návštěvy Důvodem tohoto opatření je zhoršující se situace ohledně onemocnění covid-19. Policie šetří pád dívky ze skály u obce Malá Víska Policie šetří pád dívky ze skály u obce Malá Víska Dívka byla s vážnými poraněními letecky přepravena do nemocnice. Akce „PIRÁTI“ zpřetrhala distribuci konopí na Příbramsku Akce „PIRÁTI“ zpřetrhala distribuci konopí na Příbramsku Snažili se být neviditelní, skrytí, konspirativní – i přesto je kriminalisté v rámci … Praktičtí lékaři by měli mít vakcíny proti covidu do konce týdne Praktičtí lékaři by měli mít vakcíny proti covidu do konce týdne Zájem o očkování se v posledních dnech v ČR zvyšuje, v pátek bylo podáno téměř 31.000 … V Rožmitále hoří rodinný dům, zasahují čtyři hasičské jednotky V Rožmitále hoří rodinný dům, zasahují čtyři hasičské jednotky Hasiči za pomoci čtyř vodních proudů likvidují jak požár budovy, ale z výškové … AKTUALIZOVÁNO Jak chutná káva potmě? Černou kavárnu otevře v Příbrami Kafé lesS Jak chutná káva potmě? Černou kavárnu otevře v Příbrami Kafé lesS Do života se zrakovým omezením vstoupíte 13. listopadu ve Vile Obora.
Respirátory jsou ode dneška povinné i na pracovištích Respirátory jsou ode dneška povinné i na pracovištích Dneškem se zároveň zkracuje karanténa nařízená po kontaktu s nakaženým.
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz