Honza Tománek zazářil na evropském šampionátu v ironmanu
7. července 2022 (16:13)
foto: MěÚ Dobříš
Honza Tománek vstoupil do závodu ve Frankfurtu skvělým plaveckým výkonem, zvládl těžkou cyklistiku i běh. Evropský šampionát zvládl jako jediný sportovec v hadcycle division a nejrychlejší mezi handicapovanými sportovci.
„Svého pátého ironmana jsem odstartoval slibně, ale nenápadně těžká cyklistika s 1 600 metry převýšení mi dala zabrat. Do běhu jsem vstupoval s předpokladem výsledného času na hraně 10:30 hod, ale defekt v prvním okruhu ovlivnil další vývoj,“ řekl Honza, který po Frankfurtu s nadšením dodal: „Díky skvělému přístupu a zájmu organizátorů věřím, že se mi podaří začít novou triatlonovou éru, kdy mimo světového šampionátu v ironmanu budu moci v handcycle athlete oficiálně bojovat také o titul evropského šampiona.“
Do závodu odstartoval Honza s dalšími handicapovanými sportovci. „Před první obrátkou mě oslňovalo vycházející slunce a neviděl jsem poslední bóji. Trať jsem si nedopatřením zkrátil, na což mě posléze upozornil doprovázející kajak. Musel jsem zpět a zbytečně jsem si tak přidal několik desítek metrů navíc. Chyba, která mrzí, ale k triatlonu patří,“ řekl Honza k úvodní plavecké části a dodal, že pohled na časomíru při výlezu z vody, kdy 3,8 km absolvoval za 1:07:14 ho trochu konsternoval. Tak dobrý čas prý skutečně nepředpokládal.
Po tak skvělém vstupu do úvodní disciplíny byl Honza plný odhodlání a věřil v opravdu rychlý čas. „Pomýšlel jsem na vylepšení osobního maxima, ale plánovat na začátku 180 km dlouhé trati je naivní. Po brutálním světovém šampionátu v Utahu jsem rozjel cyklistiku opatrněji a s větším respektem, přeci jen akutní dehydrataci, křeče a halucinace nechcete znovu zažít,“ přiznal Honza a popsal cyklistickou část závodu: „Cyklistika byla pestrá, úvod po dálnici, poté průjezd Frankfurtem a dále pole, louky, lesy, vesničky a městečka. V každé větší obci na trati byl speaker, který komentoval závod. Lidé, tedy kromě trpících ironmanů, fandili a bavili se. Upřímně jsem čekal trošku rychlejší čas, ale 1600 metrů převýšení není málo a při vysoké teplotě přesahující třicítku ve stínu pro mě cyklistika znamenala jednoznačně nejtěžší část závodu, která mě stála docela dost sil.“
Náročná cyklistika pohřbila jeho myšlenky na vylepšení osobního maxima a osobní rekord ve Frankfurtu byl spíše vzdáleným snem než možnou realitou. „Maratón čtyř běžeckých okruhů po náročné cyklistice v úvodu hodně bolel, ale jel jsem na krev a věřil v dokončení závodu pod 10:30 hod.,“ řekl Honza a dodal: „Bohužel mě po několika kilometrech zastavil defekt a bylo vymalováno. Ne, že by se nedalo pokračovat, ale motivace je ta tam. Po téměř dvou okruzích se mi za pomoci fanouška-cyklisty podařilo defekt tmelem na galusky opravit, ale už to nešlo na maximum. Chyběla motivace a dravost, nehledě na riziko srážky s běžcem, přeci jen téměř 3 000 lidí na 10 okruhu je víc než dost. Běh jsem dokončil za 2:50:23 hod., což hodnotím bez emocí jen jako číslo.“
Honza Tománek věří, že díky skvělé atmosféře a přístupu organizátorů závodu ve Frankfurtu začne novou triatlonovou éru pro handcycle athlete!
„Mainova Ironman European Championship Frankfurt je kultovní evropský ironman s elektrizující atmosférou a jeho cílovou rovinku a v podstatě i celou běžeckou trať lemovaly tisíce fandících lidí, což připomínalo atmosféru alpských etap v Tour de France," řekl s nadšením po návratu z Frankfurtu Honza, který se závodu účastnil jako jediný sportovec v handcycle division a byl nejrychlejší mezi handicapovanými sportovci.
Cílovou pásku protnul Honza v celkovém čase 11:17:26 hod. na 892./2 244. overall finished.
„Mainova Ironman European Championship Frankfurt je kultovní evropský ironman s elektrizující atmosférou a jeho cílovou rovinku a v podstatě i celou běžeckou trať lemovaly tisíce fandících lidí, což připomínalo atmosféru alpských etap v Tour de France," řekl s nadšením po návratu z Frankfurtu Honza, který se závodu účastnil jako jediný sportovec v handcycle division a byl nejrychlejší mezi handicapovanými sportovci.
Cílovou pásku protnul Honza v celkovém čase 11:17:26 hod. na 892./2 244. overall finished.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: MěÚ Dobříš
autor: Denisa Havlíčková
Související
•Volár slavil v Příbrami čtvrtý titul v olympijském triatlonu. Nejlepší ženou Štěrbová
•Příbram se dohodla se Spartakem. Začíná nová éra spolupráce
•Odsouzení z příbramské věznice se mohli na Den otců setkat se svými dětmi
Další články
Zákaz sekání o nedělích? Příbram chystá vyhlášku, která změní víkendy
Město Příbram připravuje novou obecně závaznou vyhlášku, která má omezit hlučné …
BLESKOVÁ ZPRÁVA
Slunce vítá novou sezónu v Podbrdském muzeu
S prvními jarními paprsky přichází i nová muzejní sezóna. Podbrdské muzeum v Rožmitále …
Který fotbalový klub je na Příbramsku nejoblíbenější? Hlasujte v naší anketě
Fotbal má na Příbramsku silnou tradici a své fanoušky napříč generacemi. Každý víkend …
ANKETA
Vrchní soud potvrdil muži z Příbramska 15 let vězení za otravu matky metanolem
Za otrávení své matky metanolem si muž z Příbramska odpyká 15 let vězení. Trest mu v …
AKTUÁLNĚ
Sen o Bali skončil ztrátou 50 tisíc. Policie varuje před nákupem zájezdů přes sociální sítě
Vidina exotické dovolené, slunce a odpočinku se dvěma ženám během chvíle proměnila v …
KRIMI
Dálnice D4 je neustále pod kontrolou dronů a umělé inteligence
Nová část dálnice D4, která vznikla jako první český dálniční projekt formou PPP, má …
DOPRAVA
Petr Svoboda z Příbrami chce do Survivoru. Maká každý den a výzvy plní i podle fanoušků
Petr Svoboda z Příbrami má sen, který by většina lidí vzdala po prvním pokusu. On ne. …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Parkovací dům v Příbrami se konečně plní. Proč je venkovní parkoviště dražší a co město chystá dál
Parkovací dům u vlakového a autobusového nádraží byl jedním z nejsledovanějších …
POLITIKA
Bydlení nejen v Příbrami: Mladí už na vlastní byt jen tak nedosáhnou
Ještě před pár lety se otázka bydlení brala jako něco, co se prostě vyřeší. Člověk …
NÁZOR
Auta v Milínské ulici blokují dopravu po srážce
Dopravní nehoda dvou osobních vozů se stala v Milínské ulici v Příbrami před 14. …
AKTUALIZOVÁNO




