6. 3. svátek má Miroslav




Hnutí ANO ze hry venku? Zástupci STAN a Spolu se přiblížili dohodě ve středních Čechách

9. října 2024   (09:30)
Hnutí ANO ze hry venku? Zástupci STAN a Spolu se přiblížili dohodě ve středních Čechách
foto: Starostové a nezávislí / FB

Po úterním jednání zástupců STAN a Spolu je dohoda o společné koalici výrazně blíže. Hnutí ANO i přes jasné vítězství v krajských volbách skončí nejspíš v opozici.


Zástupci STAN a Spolu se při včerejším jednání o koalici ve středních Čechách přiblížili vzájemné dohodě, další schůzka bude ve čtvrtek, řekla novinářům volební jednička Starostů a dosavadní hejtmanka Petra Pecková. Podle lídra Spolu Jana Skopečka (ODS) se jednání výrazně posunula a podařilo se vyřešit řadu dříve konfliktních bodů.

Starostové podle Peckové nabídli Spolu čtyři předsedy výborů místo dosavadních tří, sami si chtějí ponechat dva. Post kontrolního výboru by měla mít opozice. Nadále platí i nabídka na většinu křesel v krajské radě pro Spolu, přičemž Starostové by měli hejtmana.

"I nadále nabízíme většinu v radě pro koalici Spolu a ještě dneska jsme byli ochotni udělat jeden z ústupků ve výborech a komisích, to znamená zvýšit poměrné zastoupení, které bylo tři-tři, a ještě víc vyjít vstříc koalici Spolu," uvedla Pecková. Skopeček dodal, že novou nabídku učinila i koalice Spolu, konkrétní být ale nechtěl.

V jedenáctičlenné radě by tak podle Peckové mělo STAN připadnout pět křesel včetně hejtmana a Spolu šest. Starostové by si rádi zachovali dosavadní resorty a jeden nový přibrali. V končící krajské vládě mají kromě hejtmanky radního veřejnou dopravu, náměstka pro finance a radního pro vzdělávání.
Skopeček uvedl, že funkce hejtmana by neměla být překážkou při jednáních se STAN. "Pozice hejtmana není nic z toho, o co bych při těchto jednáních usiloval, není tomu už řadu dní," prohlásil. Na dotaz, zda bude usilovat o funkci radního, uvedl, že by to muselo "dávat smysl z hlediska obsahu". "Nejde mi o to, abych se posadil do rady za resort, ke kterému nemám blízko nebo kterému nerozumím," podotkl Skopeček, který je ekonomickým expertem a v minulosti byl krajským radním pro školství. Zopakoval také, že jediným partnerem, s nímž Spolu jedná, jsou Starostové. "Nevedeme žádná jiná jednání s žádným jiným politickým partnerem," ujistil.

Podle Peckové se obě strany přiblížily vzájemné dohodě, jednání označila za konstruktivní. "Domluvili jsme se na základních parametrech a věřím, že při dalším setkání se už posuneme významně dál," řekla. Ve čtvrtek by se podle ní měly probírat konkrétní věci týkající se jednotlivých gescí.

Středočeské zastupitelstvo má 65 členů, z toho vítězné ANO obsadilo 25 křesel. Druhý STAN bude mít 20 mandátů a třetí Spolu 13 zastupitelů. Skopeček už dříve řekl, že koalice Spolu se STAN je preferovaná varianta. Obě uskupení jednala naposledy minulý týden ve čtvrtek. Podle Peckové Spolu na schůzku přišlo s požadavkem nad rámec nabídky STAN. Požadavek Starostové označili za neakceptovatelný.
Na dotaz novinářů, zda byl sporným bodem post ředitele krajského úřadu, dnes Pecková uvedla, že úřad by měl být absolutně apolitická servisní organizace poskytující služby politikům a úředníkům. "To je asi tolik, co bych k tomu mohla říci, a nechci to dále specifikovat," dodala. Podotkla také, že ředitel byl vybrán na základě otevřeného výběrového řízení a platí zákoník práce a zákon o úřednících. "Myslím si, že se nesluší komentovat nějaké požadavky a třeba i konfliktní body, které se navíc podařilo dneska vyřešit kompromisní cestou," řekl ve stejné souvislosti Skopeček.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Oldřich Kozák








Další články

Oslavy MDŽ na Rožmitálsku: tradice, poděkování i společná setkání Oslavy MDŽ na Rožmitálsku: tradice, poděkování i společná setkání Mezinárodní den žen, který si každoročně připomínáme 8. března, je svátkem věnovaným … Tankování v Příbrami:  Konflikt na Blízkém východě výrazně zdražil pohonné hmoty Tankování v Příbrami: Konflikt na Blízkém východě výrazně zdražil pohonné hmoty Za benzin Natural 95 zaplatíte tento týden v Příbrami v rozmezí od 33,90 Kč do 37,90 … AKTUÁLNĚ Řidič najel na sraženou zvěř Řidič najel na sraženou zvěř V pátek 6. března zasahovali hasiči u další nehody mezi Rožmitálem a Voltuší. AKTUALIZOVÁNO Příbram zakročí proti popíjení. Další ulice budou bez alkoholu Příbram zakročí proti popíjení. Další ulice budou bez alkoholu Město Příbram chystá rozšíření obecně závazné vyhlášky, která zakazuje konzumaci … BLESKOVÁ ZPRÁVA „Tohle nikdo nečekal.“ Michal Dlouhý v Příbrami oznámil 2. řadu Zločinů Velké Prahy „Tohle nikdo nečekal.“ Michal Dlouhý v Příbrami oznámil 2. řadu Zločinů Velké Prahy Festival Sherlock v Příbrami přinesl zásadní novinku. Historik, scenárista a odborný … KULTURA Nehoda blokuje provoz nad Rožmitálem, několik zraněných Nehoda blokuje provoz nad Rožmitálem, několik zraněných Ve čtvrtek odpoledne se na silnici č. 119 nad Rožmitálem u Voltuše srazily dva osobní … AKTUALIZOVÁNO Investice snů se změnila v noční můru. Internetový trik stál ženu statisíce Investice snů se změnila v noční můru. Internetový trik stál ženu statisíce Internetové podvody jsou stále sofistikovanější a jejich scénáře se neustále opakují … KRIMI D4 u Dobříše čeká kompletní oprava mostů. Cesta do práce nebo do škol se v uzavírce citelně prodlouží D4 u Dobříše čeká kompletní oprava mostů. Cesta do práce nebo do škol se v uzavírce citelně prodlouží Na dálnici D4 u Dobříše se chystá zásadní stavební zásah. Ředitelství silnic a dálnic … DOPRAVA Nálezy granátů při rekonstrukcích silnic jsou běžné i na Příbramsku Nálezy granátů při rekonstrukcích silnic jsou běžné i na Příbramsku Stavební firmy musí na stavbách, kde lze takové nálezy očekávat, postupovat obezřetně … PR
Myslíte si, že máte fyzičku? Policie vám to změří stopkami Myslíte si, že máte fyzičku? Policie vám to změří stopkami Máte pocit, že byste zvládli honičku na zloděje? Nebo si jen chcete dokázat, že těch … NEPŘEHLÉDNĚTE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz